Traumák között - Nyíregyházán
VÁNDORKIÁLLÍTÁS
Nyíregyházára ért az "Egy korszak történelmi traumák között – Kultúra és műpártolás 1920-1944" című vándorkiállítás. Az új tárlat a Kállay Gyűjteményben nyílt meg.
Magyar Múzeumok Online |
2014-07-30 09:40 |
Ötödik helyszínén nyílt meg a MVMSZ 2013-14 évi vándorkiállítása, Egy korszak történelmi traumák között – Kultúra és műpártolás 1920-1944. A nyíregyházi Jósa András Múzeum részeként működő Kállay Gyűjteményben, az 1910-12 között épült Nyírvíz Palota lenyűgöző szépségű szecessziós épületében, szokatlan helyen, egy egykori lakásbelsőben látható az eddig minden helyszínen bemutatott hat téma műtárgy-együttese, mellettük egy másik, állandó otthonául rendelt lakásbelsőben a Kállay Gyűjtemény anyaga tekinthető meg. Itt ez a teljes gyűjtemény egészíti ki rendhagyó módon az utazó kiállítást.
A felújított Nyírvíz Palota
Fotó: Panoramio
A Kállay Gyűjtemény 1993 márciusa óta látogatható, Dr. Kállay Kristófnak, Dr. Kállay Miklós miniszterelnök elsőszülött fiának, a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége egykori elnökének, és annak Szentszéki Nagykövetének magánadományából jött létre. Azóta más családok adományaival kiegészülve a Gyűjtemény 8000 tárgyat, 13 000 kötet könyvet és 6000 fotót őriz. Az adományozás kimondottan azzal a céllal történt, hogy a gyűjtemény a megyeszékhelyen legyen bemutatva.
|
|
A Kállayak így azon 108 ősi nemesi család közé tartoznak, akik származásuk révén örökölték nemesi rangjukat, tehát azt nem királyi adományként nyerték. A család története mindvégig szorosan összekapcsolódott Magyarország történetével. A középkorban kisebb, és jelentősebb megyei tisztséget töltöttek be a megyei ülnökségtől kezdve az alispánságig, részt vettek a Mohácsi csatában, 1670 körül már csak egyetlen élő férfitagjuk volt, Kállay Miklós személyében. Neki azonban négy fia született, közülük kettő alapította meg a ma is virágzó orosi- és napkori főágakat.
A 18. századtól kezdve a Kállayak egyre magasabb pozíciókat értek el: császári-királyi kamarások, titkos tanácsosok lettek tagjaik, János személyében rövid ideig gróf is élt soraikban. A következő században már a főispáni székben is ültek tagjaik. Kállay Ödönt kormánybiztosi pozícióban találjuk 1848-49-ben, Rudolf lett a nyíregyházi Erzsébet Kórház első igazgató főorvosa, Béni az Osztrák-Magyar Monarchia pénzügyminisztere, Bosznia-Hercegovina kormányzója, András Szabolcs vármegyei főispán.
A 20. században Kállay Tibor, Trianon utáni pénzügyminiszter, ő hozta létre a Magyar Nemzeti Bankot, és nagy szerepet vállalt a gazdasági konszolidációban. Kállay Miklós az utolsó magyar királyi miniszterelnök hosszú, és kimagasló politikai pályaívvel tetőzte a család történelmét.
Kállay Miklós, Kállay András főispán fia volt, Nyíregyházán született, és követte édesapját a főispáni székben. Így a Kállayak a 19. század végétől erősen kötődtek Szabolcs vármegye új székhelyéhez, Nyíregyházához. Maga Kállay Miklós, és három fia közül kettő Kristóf, és Miklós is Nyíregyházán született.
Kállay Kristóf adományozó szándéka érthető: a Kállayak egyszerre képviselték Nyíregyházát (hiszen itt születtek és itt is éltek), és a megyét is (főispánként, megyei birtokosként, több kúria tulajdonosaként). Dr. Kállay Kristóf gyűjteményalapító kifejezett szándéka a gyűjtemény egyben tartása volt Nyíregyházán, de úgy, hogy az ne csak a megyeszékhely, hanem a megye lakosságának szellemi épülését szolgálja.
EGY KORSZAK TÖRTÉNELMI TRAUMÁK KÖZÖTT– KULTÚRA ÉS MŰPÁRTOLÁS 1920–1944
Vándorkiállítás 2013– 2014
Helyszínek:
Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum, 2013. augusztus – október
Debrecen, Déri Múzeum, 2013. október – december
Szentendre, Ferenczy Múzeum, 2014. január – március
Pécs, Janus Pannonius Múzeum, 2014. március – május
Nyíregyháza, Jósa András Múzeum, 2014. június – augusztus
Szeged, Móra Ferenc Múzeum, 2014. augusztus – október
Szombathely, Savaria Múzeum, 2014. október – december
Projektvezető, szakmai felelős: Basics Beatrix
Kölcsönző intézmények: Budapesti Történeti Múzeum; Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg; Koszta József Múzeum, Szentes; Magyar Nemzeti Múzeum; Magyar Sportmúzeum; Magyar Zsidó Múzeum; Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár; Türr István Múzeum Baja