Történelmi traumák között

VÁNDORKIÁLLÍTÁS

A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége az együttműködő megyei hatókörű városi múzeumokkal újabb vándorkiállítást indított útjára 2013-2014-ben.

Basics Beatrix 2013-10-24 14:28
Cikk küldése e-mail:

A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége az együttműködő megyei hatókörű városi múzeumokkal újabb vándorkiállítást indított útjára. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően a magyar történelem meglehetősen ellentmondásos, ugyanakkor igazán mélyen még nem feldolgozott korszakát szeretnénk bemutatni. Pontosabban nem is magát a korszakot, hanem azt, hogy milyen eredményeket hozott a tudomány, a kultúra, a művészetek, a műpártolás terén. Mindezt olyan városokban, amelyek az időszak ikonikus helyszínei voltak.

Az MVMSZ-be tömörült vidéki múzeumok a magyar múlt nagyon jelentős szeletét őrzik és gondozzák. Kincseink bemutatására azonban jóval kevesebb lehetőségünk van, leginkább csak a székhelyen rendezett időszaki tárlatokon. Most azonban a két világháború közötti legszebb műtárgyainkkal tudunk együttesen megmutatkozni, valódi országos kiállításon. A kis vidéki múzeumok összeálltak, hogy megmutassák a vidéki közgyűjtemények gazdagságát, munkatársaik kreativitását és innovációs képességét.

Előzmény

Az elmúlt években sikeresnek bizonyult a vidéken is kipróbált műfaj, a vándorkiállítás. Ez a mostani projekt nem csupán gondolatilag folytatása a „Felemelő század” 2010-11-es programoknak, hanem a megvalósítás módjában is: tehát a megyei múzeumokra, 2013-tól megyei hatókörű városi múzeumokra épülő vándorkiállításról van szó. A bemutatandó műtárgyak egy része az országos múzeumokból, valamint levéltáraktól és könyvtárakból válogatott és kölcsönzött anyag, de ez esetben még nagyobb súllyal szerepelnek a megyei hatókörű városi múzeumok műtárgyai. A hét helyszínen bemutatott műtárgy-együttes legnagyobb része újdonság lesz a látogatók számára, a korszakot és a témákat, valamint az egyes helyszínek anyagait bemutató katalógus tanulmányok révén a két világháború közötti negyedszázadról új és egyedi képet kap az olvasó-látogató.

A téma

A korszak kivételesen izgalmas és ellentmondásos. Sokat beszélünk, de valójában keveset tudunk róla. A közvélemény számára jobbára csak „Horthy korszak”-ként ismert két világháború közötti időszakot pozitív és negatív előjellel egyaránt gyakran emlegetik. A növekvő számú történeti feldolgozás ellenére az általános ismeretek meglepően hiányosak e korszakról – mindennapjairól, a tudományos-kulturális élet alakulásáról, a társadalmi, politikai változásokról. Talán ez utóbbiak a leginkább feldolgozottak, ami viszont a tudomány, kultúra, s ezen belül a műpártolás témáit illeti, sok feladat vár még ránk, hogy hiteles képet adhassunk róluk. Ennek igyekszik eleget tenni a vándorkiállítás, a katalógus és a honlap. Az első helyszínen 2013 augusztusában nyílt a kiállítás, míg az utolsón 2014 végén zárnak majd.

A műfaj

A látogatók tömegét vonzó, többnyire képzőművészeti tárlatok mellett az elmúlt években egyre fontosabb szerepet kapott a vándorkiállítás műfaja, hiszen egy-egy ilyen sorozat keretében az egész ország területén kiemelkedően nagyszámú közönség ismerheti meg a bemutatott anyagot. A program költségei sokkal jobban hasznosulnak, s a szervezés újfajta múzeumi együttműködést igényel. A központi hat téma minden helyszínen megjelenik, ezekhez azok további témákkal csatlakoznak, amelyeket csak azon az egy helyszínen ismerhet meg a közönség.

E témák bemutatása nemcsak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett további programok bővítik a projekt gazdag kínálatát.

Bár a kiállítások bezárnak, a katalógus révén olyan vállalkozás emléke őrződik meg, amely egyedülálló a maga nemében, hihetetlenül érdekes és tanulságos. Változatos és újfajta képét adja a magyar történelem egy ellentmondásos korszakának. Egyúttal igazolva, hogy a múzeumi kiállítás milyen összetett munka: egyszerre tudományos feldolgozás, megőrzés, tanítás és szórakoztatás.

Az első színhelyen bemutattuk Székesfehérvár nagy ünnepek közötti városfejlesztésének folyamatát, középpontba állítva az 1938-as ünnepi évet.

A második helyszín

A debreceni Déri Múzeumban október 22-én nyílt meg a kiállítás. Itt a helyi téma az a fejlődés, ami a két világháború közötti időszakot a város történetében az egyik legjelentősebbé tette. A Nagydebrecen eszme létrejöttének oka az volt, hogy a politikai, vallási és szellemi vezető réteg Debrecen szerepét fontosnak tartotta a trianoni veszteség orvoslásában. Ez egyúttal a klebelsbergi kultúrpolitika egyik fontos eleme is volt. Az elképzelés egyrészt a decentralizáció, a vidék megerősítését célzó koncepcióba illeszkedett, amit a debreceni értelmiség is, a századfordulótól kezdve szorgalmazott.

Déri Frigyes általános művelődéstörténeti gyűjteménye kincseinek bemutatására Debrecenben múzeum építését határozták el. A Györgyi Dénes és Münich Aladár által tervezett kultúrpalota a korszak legjelentősebb múzeumépülete. A Déri Múzeum az oktatás, a szórakozás, a látványosság, a kikapcsolódás és baráti találkozások helye, s mindenekelőtt közösségi tér. Vasárnaponként délelőtt tíz órától egy óráig be kellett zárni a kapuit, várni, hogy az újabb látogatók fogadásáig kiürüljenek a kiállító termek. Az 1930-ban megnyílt állandó kiállítás már nem csak, és nem elsősorban egy helyi közösség történetét mutatta be, s nem is csak a nemzetét, hanem az egész emberiségét.

A múzeum mellett az egyetem építése is kiemelkedő fontosságú volt. 1927. június 3-án Horthy Miklós helyezte el a központi épület alapkövét. Az épületet Korb Flóris tervezte, és 1932-ben avatták föl. A három fakultással (jog- és államtudományi, orvostudományi, bölcsész-, nyelv- és történettudományi), a később megnyíló matematika-, ásvány-, föld-, állat- és növénytan tanszékekkel, a professzori villákkal működő intézmény az ország legnagyobb tudományegyeteme lett.

A harmincas évekre tehát jelentős átalakuláson ment keresztül Debrecen, egyre inkább nagyvárosias jelleget öltött. Kulturális központ, egyetemi város lett. A tárlat lokális része a régóta hiányzó, a Déri gyűjtemény kincseire épülő állandó kiállítást is pótolni igyekszik.

 

EGY KORSZAK TÖRTÉNELMI TRAUMÁK KÖZÖTT– KULTÚRA ÉS MŰPÁRTOLÁS 1920–1944

Vándorkiállítás 2013– 2014

Helyszínek:

Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum, 2013. augusztus – október

Debrecen, Déri Múzeum, 2013. október – december

Szentendre, Ferenczy Múzeum, 2014. január – március

Pécs, Janus Pannonius Múzeum, 2014. március – május

Nyíregyháza, Jósa András Múzeum, 2014. június – augusztus

Szeged, Móra Ferenc Múzeum, 2014. augusztus – október

Szombathely, Savaria Múzeum, 2014. október – december

Projektvezető, szakmai felelős: Basics Beatrix

Kölcsönző intézmények: Budapesti Történeti Múzeum; Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg; Koszta József Múzeum, Szentes; Magyar Nemzeti Múzeum; Magyar Sportmúzeum; Magyar Zsidó Múzeum; Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár; Türr István Múzeum Baja

A lehetőségek Nyíregyházára értek

„A lehetőségek országa – Polgárosodás a 19. századi Magyarországon”

Most a Jósa András Múzeum bővíti újabb anyaggal a polgárosodás időszakát bemutató vándorkiállítást!

2011. május 05. Basics Beatrix

A magyar kultuszital

SZÓDA

Szeptember elején vándorkiállítás nyílik a Hansági Múzeumban a szódáról. AJÁNLÓ.

2013. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online

A marhavagon Kassára ért

HOLOKAUSZT

Kassára érkezett az Élet Menete Alapítvány holokauszt vándorkiállítása.

2013. május 05. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...