A mi holokausztunk
KIÁLLÍTÁS
Fiatal képzőművészek, azaz a tragédia utáni harmadik generáció holokauszt emlékezetét mutatja be a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) most nyíló kiállítása.
Magyar Múzeumok Online |
2014-10-09 19:20 |
A kiállítás központi kérdése: mi lehet a 35 év alatti képzőművészek szerepe a trauma feldolgozásában?
|
|
Sipos Eszter, Elfojtott emlékezet, 2014. |
Alpern Bernadett, Halász Dani, Az emlékezés 18 köre, 2014.
|
A holokauszt első generációjához, annak átélőihez és az 1945 után született második generációhoz képest ez az a korosztály, akik a rendszerváltás körül élték gyermekkorukat, és a holokausztot, mint eseménysort másképp ismeri, mint a korábbi generációk.
A harmadik generáció holokauszt emlékezete harmadkézbeli ismereten alapul: a nagyszülők elbeszéléséből, valamint az azóta született képi és médiareprezentációból áll össze. Nemcsak a trauma után vagyunk 70 évvel, hanem az elsődleges emlékezet után is. Fontos szempont az is, hogy hogyan szól hozzá a mindenkori kortárs művészet a generációkon átívelő traumához. A projekt célja ennek megértéséhez és feldolgozásához kapcsolódó művek létrehozása.
Az emlékezés műfajának széles spektrumát, a társadalmi, politikai, személyes és családtörténeti nézőpontokat egyaránt céljuk megjeleníteni, így az erre és az ehhez kapcsolódó, a kiállítást megelőző workshop-sorozatra reflektálva készült alkotásokat mutatják be a Rottenbiller utcai stúdióban.
Az FKSE a József Attila Körrel és a Marom Egyesülettel A harmadik generáció című közös platform keretein belül előadás-, beszélgetés- és workshop-sorozatot hirdetett; ezek létrehozására a Magyar Holokauszt Emlékév keretében egymillió forintot ítélt meg az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága. Az FKSE vezetősége hosszú vita után úgy döntött, lelkiismereti okok miatt nem fogadja el a támogatást, hanem más forrásból, közösségi finanszírozással és még több önkéntes munkával valósítják meg a projektet.
A Flohr Zsuzsi által rendezett tárlaton Ádám Anna, Alpern Bernadett, Szemző Zsófi, Horváth Csaba Árpád, Rudas Klári, Klima Gábor, Tulisz Hajnalka, Borsos Lőrinc, Erdei Krisztina, Sipos Eszter és Halász Dani munkái láthatók november 14-ig. A kiállítás kapcsán a kurátorral készült interjút itt olvashatják.