Színészkatonák a fogolyprimadonnák

AJÁNLÓ

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Színészkatonák, fogolyprimadonnák című új vándorkiállítása az első világháború idején szervezett frontszínházakat és a szibériai magyar fogolyszínházakat mutatja be.

Sipőcz Mariann 2014-10-30 14:00
Cikk küldése e-mail:

Az első világháború során, az elhúzódó háborúban a katonák mentális állapotának javítására a hadvezetés frontszínházat szervezett. A német hadvezetést követve az Országos Színészegyesület alapította meg az első hivatásos harctéri színházat 1917 márciusában. Komjáthy János vidéki színigazgató szervezte meg a tizenöt tagú, többségében vidéki színészekből álló társulatot. Az Első Magyar Tábori Színház 1917. április 3-án mutatkozott be a keleti fronton, hogy további másfél éves működése során – később Pázmán Ferenc, a Népopera színésze vezetésével – bejárja a szerb, a román és az olasz frontot is, és az otthon üdvözletét, magyar szót, vidámságot vigyen a fronton harcoló csapatokhoz.

Az Első Magyar Tábori Színház társulata az indulás előtt, 1917. április; állnak: Roboz Elek, Izsó Miklós, Benes Ilona, Bálint Béla, Pázmánné Kasper Gizi, D. Nagy Gyula, Pázmán Ferenc, Kondor Ernő, Rogoz Imre, Dalnoki Imre; ülnek: Gózon Béla, Szász Anna, Komáromi Gizi, Komjáthy János, Batizfalvy Elza, Zilahy Gyula

 

A színház és a színjátszás viszont belülről is szerveződött. Ünnepek alkalmával, illetve a hadiözvegyek és hadiárvák megsegítésére a katonák maguk is rendeztek egy-egy kabaré- és nótaestet a harcok szünetében. A hadifogságba került katonák is színházat teremtettek, ún. hadifogolyszínházat. A katonatisztek és közkatonák egykori polgári életük mindennapjait próbálták felidézni színházi előadások életre hívásával. Egyes helyeken a színjátszás egyszeri alkalom maradt. Másutt – mint például Krasznojarszkban – színházépületeket emeltek színpaddal, nézőtérrel, páholyokkal, előcsarnokkal, pénztárral.

A frontszínház társulata gázmaszkkal felszerelve. Orosz front, 1917. április

 

Idegen nyelvű drámaszövegek fordításain kívül főként azokat a pesti sikerdarabokat játszották, melyeknek fel tudták idézni szövegét, zenéjét. Szinte mindegyik nagyobb hadifogolyszínház (Berezovka, Csita, Habarovszk, Krasznojarszk, Nyikolszk-Usszurijszkij) bemutatta és telt házakkal játszotta Kálmán Imre operettjét, a Tatárjárást. Rendkívül népszerű volt A csárdáskirálynő is, játszották a berezovkai, a Krasznaja Recska-i és a Pervaja Recska-i hadifogolytáborban. Talán csak Jacobi Viktor operettje, a Leányvásár aratott még ennél is nagyobb sikert. A prózai művek közül előszeretettel játszották Molnár Ferenc és Herczeg Ferenc színműveit, a tomszki tábor színjátszói pedig Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének bemutatására vállalkoztak. Eredeti művek is születtek, amelyek nagy része a hadifoglyok életéről szólt.

Herczeg Ferenc: A dolovai nábob lánya. A Verhnyeugyinszki Magyarok Tiszti Színházának előadása. Bemutató: 1917. július 3.

 

A fogolyszínházak előadásaiban férfiak alakították a női szerepeket. A férfiprimadonnák kiváltságokat élveztek, ajándékokkal halmozták el őket, arcképeiket a társulatok életét bemutató színházi lapok közölték, s a fogolytársak is gyakran készítettek róluk portrékat. A front-és hadifogolyszínházakat a háború kitörése hívta életre, annak befejezésével, a hadifoglyok szabadon bocsátásával bezárták kapuikat.

 

A kiállítás 2014. szeptember 27. és 2015. február 1. között látható a Bajor Gizi Színészmúzeumban, 2015 februárjában a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában, 2015. március és április között a miskolci Színháztörténeti és Színészmúzeumban tekinthető meg.

Bajor Gizi Bródy Sándor darabjában

RECTO ÉS VERSO

A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2015 februárjáig látogatható Bajor Gizi és a nagy háború című kiállításon bekeretezett képek idézik a színésznő első sikereit. Az egyik fotó Bródy Sándor A dada című művének...

2014. október 10. Gajdó Tamás

Dívák 100

POSZT

Mészáros Ági, Lukács Margit, Tolnay Klári: a 20. századi magyar színjátszás három kiemelkedő női alakja. Kiállítással emlékeznek száz évvel ezelőtt született dívákra.

2014. június 06. MTI

Drezda nincsen, Fanni örök

EMLÉKEZET

Hogyan kapcsolódik egymáshoz Drezda bombázása, egy hadtörténeti múzeum, a kortárs magyar irodalom, és Radnóti Miklós özvegye?

2014. február 02. Hermann Veronika
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...