A különc császár tárgyai

PRÁGA

Időszaki kiállítás II. Rudolf egykori prágai gyűjteményének cseh magángyűjteményekben lévő műtárgyaiból

Dr. Papházi János 2015-03-05 13:09
Cikk küldése e-mail:

II. Rudolf, a különc Habsburg császár (1576–1612) 1583-tól szinte kizárólag csak a prágai Hradzsinban élt. A politika helyett inkább művészetekkel és tudománnyal foglalkozott, melyeknek kiváló pártfogója volt. Kora egyik legnagyobb gyűjtőjének számított, nem takarékoskodott az anyagiakkal, hogy megszerezze a reneszánsz és a manierizmus leghíresebb alkotásait. Megbízottakat küldött szerte Európába, akik megvásárolták számára a kívánt műkincseket. Dürer, Tiziano, Brueghel, Correggio műveit különösen kedvelte. Prágát a leghíresebb tudósok találkozóhelyévé tette, asztrológusokat és alkimistákat hívott meg udvarába. A képzőművészetek nagy kedvelőjeként és értőjeként németalföldi, itáliai festők egész sorát gyűjtötte maga köré: a különös Arcimboldót, Sprangert a mitológiai jelenetek ravasz mesterét, portréfestőket, Aachent és Heintzet, a tájkép- és csendéletfestészet jeles képviselőjét, Severyt és másokat. De éltek udvarában grafikusok (pl. Hoefnagel), rézmetszők (pl. Sadeler), szobrászok (pl. Adriaen de Vries), kő- és üvegmetszők is.

 

Műgyűjteményére, amely a valaha létezett legnagyobbak között volt, igen mostoha sors várt. A császár halálát követően öccse és egyben örököse, Mátyás a gyűjtemény nagy részét átszállíttatta Bécsbe, majd a maradékot átadta testvérének. Egyes darabokat a kastélyba bejáratosak vittek el. A munkát a svéd csapatok fejezték be 1648 nyarán, akik Krisztina királynő megbízásából az egykori gyűjtemény megmaradt darabjait Stockholmba szállították. Habár a gyűjtemény szétszóródott szerte a világban, a svédek elrabolta rész egyáltalán nem maradt meg. Az egykori prágai gyűjtemény legnagyobb része így manapság Bécsben, a Kunsthistorisches Museumban tekinthető meg.

 

 

A Prágai Városi Múzeumban 2015. március 29-ig megtekinthető tárlat jórészt magángyűjtemények kincseit mutatja be. Egészen a legutóbbi időkig bukkantak fel a világ árverésein olyan tárgyak, amelyek egykor II. Rudolf gyűjteményébe tartoztak. A cseh közgyűjteményeknek azonban csak ritkán volt pénzük ezek visszavásárlására. Az utóbbi évtizedben magángyűjtők bukkantak fel, akiknek volt elég anyagi forrásuk, hogy külföldről visszavásároljanak bizonyos darabokat. Ráadásul magánszemélyektől is egyre több minden bukkant fel csehországi aukciókon, olyan tételek, amelyeknek idáig nem volt nyoma.

 

A kiállítás kurátora, Eliška Fučikova úgy gondolta, elérkezett az idő, hogy az alkotásokat a nagyközönség elé tárják. Ezek a műtárgyak nemcsak komoly pénzügyi befektetést jelentenek; bemutatásuk a gyűjtők személyes megelégedésére is szolgál, és jelentősen gazdagítják a kulturális örökséget. A kiállításon Bartholomeus Spranger, Hans von Aachen, id. Joseph Heintz, Pieter Stevens, Dirk de Quade van Ravesteyn, Matthias Gundelach és Adriaen de Vries, valamint számos ismeretlen 16. századi mester alkotása látható. A tárgyak sorát a Prágai Városi Múzeum gyűjteményének néhány darabja egészíti ki.

 

 

A tárlat elején a mecénás uralkodót, II. Rudolfot ábrázoló mellkép fogadja az érdeklődőket. A képet 2012-ben vásárolták meg a Dorotheum árverésén. Akkor Martino Rota alkotásaként került kalapács alá, de azóta már a kutatás bebizonyította, hogy egy németalföldi festő, Lucas van Valckenborch alkotása. A másik nagy felfedezés a Dianát ábrázoló Hans von Aachen-festmény, a császár egykori gyűjteményéből. Sokáig két variánsa volt ismert, s 2010-ben a prágai Aachen-kiállítás után jelentkezett egy házaspár Jicinből, hogy az ágyuk felett egy igen hasonló kép függ. A festmény időközben gazdát cserélt, akárcsak a bemutatott tárgyak nagy része, melyeket a műtárgypiacon az utóbbi években árvereztek el. Ez érvényes a Kinsky-gyűjteményből származó Herkulest ábrázoló szoborra is, amelyet Adriaen de Vries alkotott, és amely a Prága Városi Múzeum gyűjteményébe került. A szobor feltehetőleg a prágai Liechtenstein-palota számára készülhetett. A tárlaton még kisebb festmények és grafikák láthatók, többek között egy Terzi-rajz II. Miksáról. A kiállított litográfiák közül több a Prágai Városi Múzeum gyűjteményébe tartozik, ilyen pl. Aegidius Sadeler metszete II. Rudolfról. A flamand művész tiroli és cseh sziklás tájakat ábrázoló grafikái is igazi különlegességek. A tárlathoz a tárgyakról készült fényképeket és történetük leírását tartalmazó szép katalógus is készült.

Ifj. Martin van Meytens, a császárnő festője

BÉCS

A 18. század egyik legnépszerűbb bécsi udvari festője számtalan portrét készített Mária Teréziáról, a császári családról, különböző fejedelmekről, államférfiakról és művészekről. Meglepő, de műveiből csak...

2015. január 01. Dr. Papházi János

Újra megnyílt a Kunstkammer Bécsben

ÚJDONSÁG

Hosszú évek után a múlt péntektől újra látogatható a Habsburgok kincseskamrája, és benne a gyűjtemény legértékesebb darabja, a Saliera néven ismert arany sótartó.

2013. március 03. MTI - MMO

Cseh minta

TÁMOGATÁS

Csehországban több mint 500 múzeum és galéria van állami, regionális és helyi önkormányzati tulajdonban, kezelésben, melyek évente értékes tárgyi és pénzbeli támogatást kapnak a legkülönbözőbb...

2013. május 05. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...