“Ahogy a 2013-as újranyitáskor magától értetődő módon világviszonylatban pozícionáltuk újra a Zeneakadémiát, szükségszerűen letettük voksunkat az internet világa által nyújtott többszintű nyilvánosság mellett. A kommunikációs elgondolásunk alaptörekvése a mi világunk és a közönség alapvetően „lean back” pozíciójának átformálása. Mint ahogy a Lisztérium című szándékosan kissé provokatív image spottal is a potenciális közönség fiatalabb korosztályait kívántuk megszólítani, úgy a legtermészetesebb számunkra a különleges innovatív technológia iránti nyitottság is. A Zeneakadémia koncertközpontját, noha léptékekkel kisebb költségvetésből működik, ma már együtt emlegetik a világ meghatározó koncertközpontjaival: ebben a nemzetközi kommunikációnknak óriási szerepe van. És ha ez sikeres, akkor jól szolgáltuk munkánk éltető forrását, az egyetemet. Megtisztelő, hogy a Google Kulturális Intézet beválasztott virtuális partnerei közé” - mondta el Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója.
A Zeneakadémia első emeletén található A művészet forrása című Körösfői Krisch Aladár festményt több szemszögből tekintheti meg a látogató, rejtett részleteiről pedig az épületet bemutató kiállításon olvashatnak az érdeklődők.
A kiállítások részét képezik a Zeneakadémia reklámfilmjei is, amelyek közt szerepel a Chicagói Nemzetközi Filmfesztiválon Silver Hugo-díjjal, illetve a kommunikációs szakma legfontosabb elismerésének számító Red Dot Desgin Award-díjjal elismert Lisztérium című imázs spot, illetve az ezzel kontrasztáló 140 éves Zeneakadémiát hangjegyekből megrajzoló reklám is. A közzétett fotók a Zeneakadémia szellemiségét, lényegét ragadják meg: a Korbl Flóris és Giergl Kálmán által tervezett épületet, ahol a zene él; az egyetemen folyó oktatást, valamint az Európa legpatinásabb, a legnagyobb sztárokat vendégül látó koncerthelyszínek közé tartozó Nagytermet.
A beltéri Street View felvételek segítségével a nézők még a látogatás előtt kipróbálhatják a kilátást a nézőtér üléseiről és a páholyból, így könnyebben eldönthetik hova szeretnének majd ülni.
A kiállításon az érdeklődők eddig sosem látott szögből és részletgazdagságban nézhetik végig többek között a Peer Gynt opera, a Hegyi király csarnokában című részletét. Az előadást egyszerre több kamerával, 360 fokos szögben rögzítették, így a látogatók az első sornál is közelebb kerülhetnek a művészekhez. A gömb videó azt az érzetet kelti, mintha a nézők valóban szemtől szemben állnának a Philadelphiai Szimfonikusokkal és követhetik a karmester vezénylését, majd megfordulva a művészek szemszögéből láthatják a színpadot, végigpásztázhatják a színpadi gépeket és belenézhetnek a vakító reflektorfénybe is.
A Google Kulturális Intézet több mint 900 szervezettel együttműködésben azon dolgozik, hogy a világ kulturális kincsei az internet segítségével mindenki számára hozzáférhetővé váljanak és olyan eszközöket készítsenek a kulturális intézmények számára, melyek az általuk gondozott művészeti értékeket és örökségeket a falaikon kívül is hozzáférhetővé teszik.
A most megnyitott kiállításhoz több mint húsz ország előadó-művészeti intézményei több mint száz interaktív történetet hoztak létre, 8000 fotót, videót és dokumentumot osztottak meg online a Google-lel együttműködésben. A legújabb technológiai innovácók segítenek életre kelteni a legendás helyszínek hangulatát és bárki számára átélhetővé teszik a színpadi élmény izgalmát.
“Nagy örömünkre szolgál, hogy világszerte számos nívós művészeti itézménnyel együttműködve mutathatjuk be a dráma, a tánc a zene és az opera művészeinek legjavát, akik először jelennek meg közösen a virtuális térben. Célunk, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük az előadó-művészetet, felkeltve a művészet iránt érdeklődők kíváncsiságát olyan részleteket mutathatunk be melyek még a területet jól ismerők számára is kuriózumnak számítanak” - tette hozzá Amit Sood, a Google Kulturális Intézetének vezetője.
Az új online kiállítás december elsején nyitotta meg kapuit a g.co/performingarts weboldalon és a Google Kulturális Intézet oldalán. A kiállítás bárki számára elérhető mobilon, tableten és számítógépen egyaránt. A 360 fokos betekintést kínáló videók a YouTube-on elérhetőek.
A Google Kulturális Intézetről
A Google Kulturális Intézet 2011-es alapítása óta számos múzeummal, alapítvánnyal dolgozott együtt, köztük Magyarországon partnere a Magyar Állami Operaház, a Zeneakadémia, a Magyar Nemzeti Galéria, Magyar Nemzeti Múzeum, Iparművészeti Múzeum, Szépművészeti Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum a Holokauszt Emlékközpont, külföldön pedig sok más mellett a párizsi Musée d’Orsay vagy a londoni British Museum. Jelenleg több mint 60 országból 900-nál is több partnerrel rendelkezik tárlatában online összesen 6 millió műtárgy, fotó, videó kézirat és művészeti, kulturális és történelmi dokumentum érhető el bárki számára megőrizve értékeiket a jövő generációjának.
A partner intézetekről
Zeneakadémia
A nemzetközi zenei életben referenciapontként számon tartott épület, oktatási intézmény és koncerthelyszín megnevezésére ugyanazt az egy szót használja a köznyelv: Zeneakadémia. A világon egyedülálló módon Liszt Ferenc által alapított zenei egyetem olyan művészeket adott a világnak, mint Bartók Béla, Kodály Zoltán, Ligeti György, Fischer Iván, Kocsis Zoltán, vagy Kurtág György. Emellett a Liszt Ferenc téren álló szecessziós palota építészettörténetileg is igazi ritkaság: kevés ilyen gazdagon díszített, és a zenének szentelt épület maradt fenn a múlt századforduló idejéből. Ami pedig a koncertéletet illeti, az elmúlt évszázadban olyan világsztárok álltak a Nagyterem színpadán, mint Yehudi Menuhin, Dizzy Gillespie vagy Szvjatoszlav Richter; az utóbbi években pedig a méltán világhírű magyar muzsikusok mellett Steve Reich, Brad Mehldau, Joshua Bell vagy Steven Isserlis adták egymásnak a kilincset.
Magyar Állami Operaház
Az Operaház nemcsak Budapest egyik legjelentősebb műemléke, hanem a háromszáz éves múltra visszatekintő magyar operajátszás első számú intézménye, komolyzenei kultúránk szimbóluma.
A Magyar Állami Operaház magabiztosan őrzi abszolút első helyét a hazai színházi életben: a párizsi mellett, az egyik legnagyobb összművészeti centruma, integrált operaintézménye a világnak.
Az Operaház befogadóképessége 1260 ülőhely, pótszékezve 1300 fő, ennek kihasználtsága átlagosan 90%-os.
A legnagyobb közép-európai, ültetett színházi nézőtérnek helyet adót Erkel Színház előadásainak átlagos látogatottsága 75%-os, amely az 1819 pótszék nélküli ülőhellyel számolva minden előadáson átlag 1373 látogatót jelent. Az Erkel Színház nagyterme pótszékezve 1900 fő befogadóképességű. Az Erkel működésével az összintézményi opera- és balettelőadásokat látogatók száma 2013-ban bőven több mint kétszeresére emelkedett, mely azóta is folyamatosan növekszik.
Kapcsolódó cikkek:
Éjjel-nappal Iparművészeti
Láttál már származási táblázatot?
Virtuális színházi és múzeumi séta
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató