Elsüllyedt városok a British Museumban

MÁJUSRA KÉSZÜLÜNK

„Elsüllyedt városok: Egyiptom elveszett világai” címmel nyílik kiállítás május 29-én a British Museumban, amely az előzetes várakozások szerint az év kiállítása is lehet 2016-ban. Tehát érdemes már most készülni rá.

Pallag Zoltán 2016-01-11 14:00
Cikk küldése e-mail:

A májusban nyíló kiállítás több mint kétszáz a Nílus deltatorkolatánál a tengerből előkerült tárgyat mutat be, melyek nagy részét 1996 és 2012 között hozták felszínre Thonis-Héraklionból és Kanopuszból. Ezek között számos monumentális szobrászati alkotás is található, amelyek most először érkeznek Nagy-Britanniába. Az egyiptomi múzeumokból kölcsönzött tárgyakat a British Museum gyűjteményében található darabokkal egészítik ki.

Aurelia Masson-Berghoff kurátor szerint ezek az „úttörő felfedezések” „átalakítják tudásunkat” arról, amit eddig Egyiptom és a görög világ kapcsolatáról tudtunk. „Az emberek sokszor úgy gondolják, ha két kultúra keveredik, mindkettő lényege gyengül; ez a kiállítás ennek az ellenkezőjét bizonyítja” – mondta a BBC-nek.

A látogatókat a Nílus áradásának megszemélyesítése, Hápi isten 5.4 méter magas gránit szobra fogja üdvözölni. A kiállítás másik fontos darabja egy fej nélküli márványszobor, amely II. Arszionét – I. Ptolemaiosz idősebbik lányát – ábrázolja Canopusból került elő. II. Arszióné halála után görög-egyiptomi istennővé vált. „Nagyon híres volt. Mindenki ismeri Kleopátrát, ő pedig egy másik mitikus királynője volt a Ptolemaidáknak” – mondta Masson-Berghoff.

A tekintélyes, előrelépő helyzet és a kő sötét színe jellegzetesen egyiptomi, de az áttetsző ruházat már erősen emlékeztet a görög mesterművekre, tette hozzá a kurátor, aki szerint a szobor az egyiptomi és görög stílus tökéletes keveréke.

Thonis-Héraklion és Kanopusz a Nílus deltánál került víz alá több mint ezer éve a Kr. u. 8. században. Alapításuk a Kr. e. 7. századra tehető, amikor görög kereskedők és zsoldosok telepedtek meg a Nílus deltánál. Ugyan írott forrásokból korábban is ismerték ezeket a városokat, de a régészek csak 1996-ban akadtak a nyomukra. A búvárrégészek 17 évet töltöttek a terület kutatásával. Többek között 64 ókori hajóroncsot és 700 horgonyt találtak a tenger fenekén. A társkurátor, a feltárásokat vezető Franck Goddio elmondta, hogy a terület 98%-a így is feltáratlan maradt.

„Az elv az, hogy minél többet tudjunk meg minél kevesebb tárgy megérintésével és hagyjuk azokat meg a jövő technológiájának” – mondta. „Az az álmom, hogy a látogató úgy láthassa azokat a tárgyakat, azzal az élvezettel, amit mi éreztünk, amikor felfedeztük őket a vízben.”

A kiállítás a hellenisztikus időszakot fedi le, a Nagy Sándor halála (Kr. e. 323) utáni mintegy 300 évet, amikor a görögök szívesen látott vendégek voltak az egyiptomi uralkodók városaiban.

A kiállítás, amely a British Museum első víz alatti régészettel foglalkozó kiállítása május 19-től november 27-ig lesz látható. (BBC/Guardian/Daily Mail)

Elrabolt műkincsek tértek vissza Afganisztánba

Csaknem húsz évvel elrablásukat és külföldre csempészésüket követően több mint nyolcszáz műkincs térhetett haza Afganisztánba a British Museum segítségével.

2012. július 07. MTI

Komoly kihívás előtt a British Museum új igazgatója

VÁLLALÁS

Még el sem foglalta irodáját Hartwig Fischer (52) a British Museum újonnan kinevezett német igazgatója, máris komoly megszorításokkal kell szembenézzen.

2015. október 10. Pallag Zoltán

Német a British Museum új főigazgatója

LONDON

Hartwig Fischer (1962) művészettörténész lép minden idők legsikeresebb igazgatója, Neil MacGregor (1946) örökébe.

2015. szeptember 09. Pallag Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...