Komoly kihívás előtt a British Museum új igazgatója

VÁLLALÁS

Még el sem foglalta irodáját Hartwig Fischer (52) a British Museum újonnan kinevezett német igazgatója, máris komoly megszorításokkal kell szembenézzen.

Pallag Zoltán 2015-10-04 19:20
Cikk küldése e-mail:

Az elmúlt három évben a Drezdai Állami Művészeti Gyűjteményeket irányító művészettörténészt az Economist komoly emberként írja le. Hartwig Fischernek nemcsak a távozó Neil MacGregor örökségével kell megbirkózni, aki amellett, hogy az utóbbi tizenkét évben 4.2 millióról 6.7 millióra növelte a múzeum éves látogatottságát, némi világhírnévnek is örvendhet. Könyveinek és az olyan média szerepléseinek köszönhetően, mint a BBC rádión futott A History of the World in 100 Objects, széles körben ismert és tisztelt személyiség.

 

 

Nagyobb gond, hogy a brit kormány novemberben felülvizsgálja kulturális kiadásait és arra kéri a múzeumokat, hogy terjesszenek elő terveket a kiadásaik 25-40%-os csökkentésére. Az Economist hetilap szerint Fischernek nem kevés képzelőerőre lesz szüksége a helyzet megoldásához. A lap a British Museum igazgatói posztjáért Fischerrel sokáig versenyben álló Maria Balshawt és intézményét, a manchesteri Whitworth Art Galleryt hozza jó példának. Balshwanak sikerült megmozgatnia a helyi közösséget, és igazi találkozóhelyet csinált az intézményből hip-hop koncertekkel, tai chi eseményekkel, és azzal, hogy az egyik kiállításukhoz a helyi idősek otthona lakóit kérte fel kurátornak. A tizenhét hónapig tartó felújítás után mindössze hét hónapja nyitva tartó galériában máris 300 ezer látogató fordult meg, ami bizony jelentős növekedés a bezárás előtti év 180 ezerjéhez képest. Májusban el is nyerték a Brit Művészeti Alaptól az „Év Múzeuma” címet.

A nyomás tehát nem csekély a német viszonyokhoz szokott Kandinszkij- és Schwitters-szakértőn, hiszen a múlt, vagyis a MacGregor-i örökség és a jövő, azaz a megszorítások is arra kényszerítik, hogy valami újjal álljon elő. Hogy mi lesz az, egyelőre rejtély.

 

Nem a Whitworth Art Gallery az egyetlen brit múzeum, amely elgondolkodott azon, mire is való egy múzeum, majd megkérdezte a közönségét, hogy mit is akar. A hamarosan új igazgató után néző Tate Modernt eredetileg 2 millió látogatóra tervezték, de idén szeptemberig már 5.7 millió ember kereste fel. A megkérdezett látogatóik 45%-a szerint a Tate Modernben egy hely a találkozásokra, és ezt szeretik benne a legjobban. Persze a British Museumnak sem kell a szomszédba mennie kreatív ötletekért, hiszen szerveztek már ottalvós múzeumpedagógiai foglalkozást gyerekeknek az ókori egyiptomi galériában - a múmiák között.

Német a British Museum új főigazgatója

LONDON

Hartwig Fischer (1962) művészettörténész lép minden idők legsikeresebb igazgatója, Neil MacGregor (1946) örökébe.

2015. szeptember 09. Pallag Zoltán

Igazgatói kinevezések Olaszország állami múzeumaiban

FORRADALOM?

Olaszország legjelentősebb állami múzeumai élén húsz igazgatóból hét külföldi. Az intézmények vezetése nemzetközi érdeklődést kiváltó munka lett? Fiatalodás? A múzeumvezetés női életpályamodellként is...

2015. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Igazgatóválasztás francia módra

POMPIDOU

Több hónapos csatározás után nevezték ki Bernard Blistene-t a párizsi Pompidou Központ Modern Művészetek Nemzeti Múzeumának új igazgatójává.

2013. november 11. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...