Hol nyugodott először Batthyány Lajos teste?

EMLÉKSZOBA

A most elkészült Batthyány Emlékszoba felavatására Zichy Antónia születésének 200. évfordulóján, 2016. július 14-én kerül sor a pesti Ferences templom kriptájában.

Csorba László 2016-07-13 18:20
Cikk küldése e-mail:

Batthyány Lajos grófot (Pozsony, 1807. febr. 10. – Pest, 1849. okt. 6.) a magyar történelem első felelős, alkotmányos miniszterelnökét, 1848-ban a magyar honvédség megszervezőjét a szabadságharc eltiprására fölvonuló császári hadsereg elfogatta, majd hadbíróság elé állították és többszörösen törvénysértő, koncepciós perben halálra ítélték. Október 6-án este a pesti Újépület (Neugebäude) egyik belső udvarára vezették, ahol a fél térdre ereszkedő áldozat maga vezényelte a sortüzet: „Rajta, vadászok! Éljen a haza!”

 

 

 

Holttestét előbb a Rókus kórházba szállították, majd október 7-én éjjel – Szántóffy Antal pest-józsefvárosi plébános és Dank Agáp házfőnök titkos együttműködésével – a pesti ferences templom kriptájában rejtették el. Batthyány teteme 1870. június 9-ig nyugodott itt, majd e napon a koporsót – mintegy százezres gyászoló tömeg kíséretében – a Kerepesi temetőbe szállították át, ahol sírja fölé a székesfőváros 1874-ben, Schickedanz Albert tervei alapján díszes mauzóleumot emeltetett.

Pár éve megújult a Pesti Ferences Templom kriptája, a Nemzeti Sírkert része, és a látogatók – miközben fönn dübörög a világvárosi forgalom – az altemplom csöndjében virágot helyezhetnek el a vértanú rekonstruált sírüregének bejáratához.

 

 

 

Most újabb szép gesztussal gyarapodik az emlékhely: Pálffy Dezsőnek, az Ikervári Batthyány Lajos Honismereti Kör moderátorának javaslatára Tokár János házfőnök úr lehetővé tette, hogy a kolostor egyik szobájában kis kiállítás idézze fel a miniszterelnök korát, tetteit, sorsát. A Batthyány Emlékszoba létrehozását Tarlós István főpolgármester úr támogatta, a kiállítást pedig a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai rendezték, Bak Andrea vezetésével. A kiállításhoz Dobák Géza és Hermann Róbert gyűjtők adtak kölcsön műtárgyakat és dokumentumokat. Az Emlékszobában áll Józsa Judit szobrászművésznő kerámiaszobra, amely Batthyányt és szeretett feleségét, Zichy Antónia grófnőt ábrázolja. A Batthyány Emlékszoba felavatására Zichy Antónia születésének 200. évfordulóján, 2016. július 14-én kerül sor.​

 

Kivégzés előtti utolsó üzenet

GYARAPODÁS

Szombattól látható a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM) Nagysándor József aradi vértanú búcsúlevele, melyet december 5-én vásárolt meg a magyar állam.

2014. december 12. MTI - MMO

Műcsarnok és Szépmű: a tervező ünnepe

SCHICKEDANZ

Schickedanz Albert a Millenniumi emlékmű, a Műcsarnok és a Szépművészeti Múzeum tervezőjére emlékezünk!

2015. július 07. MTI

Ifj. Martin van Meytens, a császárnő festője

BÉCS

A 18. század egyik legnépszerűbb bécsi udvari festője számtalan portrét készített Mária Teréziáról, a császári családról, különböző fejedelmekről, államférfiakról és művészekről. Meglepő, de műveiből csak...

2015. január 01. Dr. Papházi János
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...