Berlin – Budapest 1919-1933
KIÁLLÍTÁS
Egy három részes sorozat első állomása a Virág Judit Galériában.
Basics Beatrix |
2016-10-27 11:08 |
Nemcsak a szakma, a közönség jó része előtt is köztudott, hogy Berlin milyen szerepet játszott a magyar művészek életében a kiállítás címe által jelzett időszakban. Nem véletlen ez, hiszen a város a legizgalmasabb európai metropolisznak számított ekkor. Az „arany húszas évek” idején a világ harmadik legnagyobb városaként vezető szerepet töltött be többek között a tudományok, az oktatás és a művészetek terén. Nem csoda, hogy tömegesen áramlottak ide művészek, szerte Európából, így Magyarországról is.
Kádár Béla Trio, 1926
A Virág Judit Galéria művészettörténeti kutatásokkal megalapozott kiállítása ezeknek a hosszabb-rövidebb ideig Berlinben élő és alkotó művészeknek a műveiből válogatott, de egyfajta „Gesamtkunstwerk”-re törekedve komplex módon láttatja ezt az időszakot. A 148 festményt, szobrot, plakátot, kollázst, valamint korabeli folyóiratokat és újságokat bemutató kiállítást az előkészítő kutatások eredményeit összegző album-szerű katalógus kíséri, amely szépsége és gazdag anyaga mellett fontos állomása a szakmai feldolgozásnak.
A tárlat nem kevés újdonsággal is szolgál: a Galéria missziójának tekinti, hogy olyan lappangó magyar kincseket kutasson fel, amelyeket még nem láthatott a magyar közönség, és ezeket ingyenesen látogatható kiállításokon tárja a közönség elé. Ennek jegyében most két olyan Kádár Béla-festményt is bemutatnak, amelyeket az elmúlt majdnem egy évszázadban nem láthatott a magyar közönség. A két kép az életmű legfontosabb és legerősebb korszakából származik, abban a rövid periódusban készültek, amikor Kádár, berlini sikereivel, bekerült a nemzetközi körforgásba. Így kerültek ki Amerikába, ahol a Brooklyn Museum kiállításán szerepeltek.
Kádár Béla Éjszakai randevú, 1924 körül
Berény Róbert, Czóbel Béla, Kádár Béla, Scheiber Hugó, Kassák Lajos, Moholy-Nagy László művei nemcsak magángyűjteményekből, hanem múzeumi kölcsönzéseknek köszönhetően is láthatók. Készült egy nagyon ötletes és hatásos film is, amely archív részletek és a művek párhuzamba állításával, tematikus tagolásban mutatja be a környezetet, a nagyvárost, annak életét. Ha elkezdjük nézni, otthagyhatatlan. Mint ahogy a kiállítás is arra csábít, hogy minél több időt töltsünk el benne, az eredeti művek és az interaktív elemek segítségével bemutatott további alkotások között, amelyek ennek az elképesztő fejlődésnek, a hihetetlenül gazdag és sokrétű kulturális élet mellett az árnyoldalait is megmutatják, a prostitúció, a drogok és a bűn világát, az akkor „feltalált” krimi és dekadencia világát. A Virág Judit Galéria több alkalommal tervez tárlatvezetést, de filmvetítéseket is rendeznek az alkalomra átalakított, különleges enteriőrben.
Scheiber Hugó Villamoson, 1925 körül
A Berlin - Budapest 1919-1933 kiállítás egy három részes sorozat első állomása, amelynek keretében azokat a magyar festőművészeket mutatják be, akik aktív részesei és alakítói voltak Berlin, Róma és Párizs művészeti életének a huszadik század első felében.
A kiállítás kurátorai: Virág Judit, Kelen Anna, Kaszás Gábor, Szeredi Merse Pál
Berlin - Budapest 1919-1933Virág Judit Galéria 2016. október 26. - november 27. Nyitva tartás: minden nap 10-18 óra között (október 31-én és november 1-én zárva)