Foglalkozása: császár
BÉCS
Ünnepek és mindennapok – Ferenc József kiállítás a bécsi Udvari bútorgyűjteményben.
Kristofori Szilvia |
2016-11-12 09:33 |
Korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, hogy 2016-ban Ferenc József év zajlik Ausztriában, így négy témában nyíltak kiállítások, melyek a 100 évvel ezelőtt elhunyt császárra emlékeznek.
Az Udvari Bútorgyűjtemény – Hofmobiliendepot – időszaki kiállítását nézve, úgy érezhetik a történelmi témák, személyiségek iránt érdeklődők, hogy egy „Hollywood a színfalak mögött” című műsort látnak. Az Ünnepek és hétköznapok kiállítás olyan kérdésekre is választ ad, hogyan tölt ki egy császár népességszámlálási kérdőívet, mennyire lehetett Ferenc József táncos lábú, mi volt a kedvenc étele, hogyan étkezett a hétköznapokon, sőt, akik a pikánsabb részletek iránt is érdeklődnek és szeretnének a császári egyenruha alá kukkantani, azt is megtudhatják, hogy milyen lehetett a császár alsóneműje.
Az Udvari bútorgyűjtemény Bécs egyik különleges kismúzeuma. Az állandó kiállítás is figyelmet érdemel, hiszen a Habsburgok bútorörökségének egy része itt látható. A kiállításban nagyrészt klasszikus szobabelsőket találunk, de ezeken felül egy igazi raktárt idéző nagytermet is végig járhatunk, ahol a kevésbé értékes bútordarabok kaptak helyet. Ez remek ötlet, hiszen egy 19. század végi kabátfogas önmagában nem túl látványos, ha viszont kétszáz darab áll egymás mellett, az már eszünkbe juttatja, hogy egy ekkora uralkodó családnak, hány és hány birtoka, kastélya, szobája, ruhafogasa, kiskanala és így tovább lehetett.
Az állandó kiállításban is megjelenik a turistacsalogató Sisi-kultusz, sőt a Sisi filmkultusz, amit Bécs szerte számos helyen meglovagolnak. A forgatás alatt nem használhatták a Hofburg és schönbrunni kastély termeit, ezért stúdiókat kellett berendezniük, így a helyszín nem volt eredeti, de a bútorok igen, melyeket most itt is szemügyre vehetünk.
Ha pedig az állandó kiállítással már ráhangolódtunk a Habsburg udvar életének megismerésére, mindenképpen érdemes a múzeum Ferenc József kiállítását is megnézni. Egy olyan időszaki tárlatot láthatunk, amely a 2016-os emlékév keretein belül nyílt, a császár halálának 100. évfordulója alkalmából, és sajnos csak november 27-ig látogatható.
Az Ünnepek és hétköznapok című kiállítás rendezőinek célja az volt, hogy a látogatók számára bemutassák, az uralkodó csillogó élete mögött mennyire fegyelmezett, dolgos hétköznapok álltak.
Ferenc Józsefről sokan tudják, hogy katonás rendben élte életét. Kora hajnalban kelt, szerény lakosztályában megmosdott, egyedül reggelizett, majd napja nagy részében adminisztrációs feladatait látta el. A kiállított tárgyak között találjuk a császár számos használati tárgyát, mint a szemüvegét, cigarettaszipkáját, írószerszámait.
A kiállítás nem tartalmaz meghökkentő látványelemeket, de ez nem is hiányzik, hiszen a tartalom az, ami igazán izgalmas. Napjainkban a tudományos kutatások is egyre inkább figyelmet fordítanak a mikrotörténelemre, a mindennapok történetére, az életmódtörténetre. Ez a kiállítás remek példa arra, hogy ezek a területek egy nagyhatalom uralkodójánál is igen fontosak és érdekesek. Ferenc József merev, szigorú uralkodó volt, a magyarok szemében egyszerre volt a 1848/49-es szabadságharc leverője és a dualista korszakban fejlődésnek indult Magyarország utolsó, „boldog” békeidejének királya. Ismert történet, hogy a megtorlás miatti utálat gyűlölet még egy merényletet is eredményezett, 1853. február 18-án Libényi János a császár életére tört, mialatt az uralkodó szokásos napi sétáját végezte Bécsben. Csodával határos módon a kés megcsúszott, és ugyan súlyos sérüléseket okozott, de nem lett halálos kimenetelű az eset. A kiállítási tárgyak között szemügyre vehetjük a kést, amivel a szabólegény megtámadta Ferenc Józsefet. A hatalmas pengét látva arra gondolhatunk, milyen kevés esély volt arra, hogy a merénylet kudarcba fulladjon. Ha Ferenc József meghal, vajon másképpen alakultak volna-e az események, ha öccse Miksa követi a trónon?
A politikai nézőpontok mellett fontos, hogy lássuk az embert. Ferenc Józsefet, aki minden reggel korán kel, a férfit, aki nem találja meg házasságában a kellő harmóniát, a gyakran magányosan élő férjet, aki egyedül étkezik, láthatjuk a bálokért rajongó fiatalembert, és az íróasztalánál naphosszat ülő hivatalnokot is. Mindennapokat és ünnepeket, uralkodási és házassági évfordulókat, melyek egy egyre inkább megfáradt férjet, és házasságot ünnepeltek, majd a gyászoló özvegyet, amint tőle nem megszokott módon érzelmeit kifejezve siratja feleségét. Ezt is látnunk kell ahhoz, hogy megismerjünk egy személyiséget és általa döntéseit, elveit és azt a korszakot, amelyben élt.
Az Udvari bútorgyűjtemény könnyen megtalálható Bécsben, hiszen szinte a Mariahilfer Strasse-ról nyílik. Itt is találkozhatunk a Ferenc József év négy helyszínén látható Ferenc József szoborral, ami a turisták kedvelt selfie-pontja lett.
A jegyárak mind a négy helyszínen egységesek, tehát 9,50 a felnőtt, 6 euro a diákjegy. Online is lehet jegyet venni az alábbi linken, ahol a múzeumról is találunk bővebb információt:
https://www.imperial-austria.at/hofmobiliendepot.html