©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kiállítás frissen, üdén


Bútorok, hengermalom, kedvezményes belépők, Ludas Matyi: ízelítő a friss kiállítási ajánlatok közül.

Szerző: MTI | Forrás: | 2012-03-16 08:00:34

Meghosszabbították május elsejéig a decemberben megnyílt Empire és biedermeier bútorművészet Magyarországon című kiállítást a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában.

Rostás Péter, a bútortárlat kurátora, a Kiscelli Múzeum igazgatója a kiállítás megnyitásakor elmondta, hogy neki és munkatársainak többéves munkájába került az anyag összegyűjtése, mert a kutatás közben kiderült, hogy nemcsak Magyarország, hanem a történelmi Magyarország területén is kell keresniük ezeket a lakberendezési tárgyakat. Így kutattak Ausztriában, Szlovákiában, Horvátországban és Romániában, de a tárlat alapját a Kiscelli Múzeum bútorgyűjteménye adta.

Az első blokkban a világhírű német Steindl bútorgyár szekretereit láthatja az érdeklődő. Ennek a stílusnak kiemelkedő példája az 1810-ben készült debreceni urnaszekrény.
Az empire stílus, amely Bonaparte Napóleon uralkodásához (1800-1814) köthető, egységesen franciás hangulatot áraszt az Osztrák-Magyar Monarchia területén. A neves bécsi Danhauser gyár pesti műhelye készítette például a kalocsai érsek íróasztalát a 19. század elején.
Láthatók a magyar empire példájaként Jedlik Ányos bencés szerzetes pesti lakásának bútorai. A szoba berendezéséhez hozzátartozott a falióra, a tok elkészítésére külön szakosodtak az asztalosok. Divatosak voltak a zenélő szekrények, a legdrágább bútorfajták, a zeneautomatákat erre szakosodott órásmesterek készítették.
A napóleoni császárság széthullása után, 1815 és 1848 között a biedermeier stílus uralkodott puritánabb vonalvezetésű bútorokkal, amelyeket Magyarországon cseresznye-, dió-, jávor- és haboskőrisfából készítettek.
A polgári lakások berendezéséhez már az 1840-es évektől, mikorra a formája is kialakult, hozzátartozott a zongora. A tárlaton két hangszer: az egyik Seiler műhelyében, a másik Pachl János műhelyében készült haboskőris borítású zongora, s mindkettőt Fabók Balázs restaurálta.
Üveg mögött látható a 19. század második feléből származó gyalupad és a fa megmunkálásához szükséges szerszámok. A tárló mellett állították ki Barabás Miklós portréját Farkas Mihály asztalos főcéhmesterről 1851-ből.
A kiállítás a Budavári palota E épületében 2012. május 1-ig tart nyitva.

 

Lakásművészet Magyarországon

Március 17-én nyílik az Iparművészeti Múzeumban az Art deco és modernizmus - Lakásművészet Magyarországon, 1920 – 1940 című kiállítás.
Az első világháborút követő két évtized sok változást, árnyalatot hozó, izgalmas periódusa az

 

Három kiállítás egy jeggyel

A Műcsarnok és az Ernst Múzeum kiállításait a hétvégén kedvezményesen tekinthetjük meg.
Bernar Venet, világhírű francia képzőművész retrospektív tárlata, Marina Abramović videóinstallációja és Natalia LL lengyel művésznő vasárnap záró életmű-kiállítása változatlan nyitva tartás mellett várja az érdeklődőket. Venet monumentális rozsdás acélrudai, különleges kátrányképei és matematikai képleteket ábrázoló konceptuális festményei a Műcsarnok kiállítóterében, Abramović egyszerre lírai és megrázó háborúellenes videómunkája a Mélycsarnokban, Natalia LL a női testiséget provokatívan tematizáló fotói és installációi (képgaléria) pedig az Ernst Múzeumban tekinthetők meg. A Műcsarnok vagy az Ernst Múzeum  jegypénztárában is megváltható kombinált jegy mindhárom kiállításra érvényes.

 

Hengermalomból múzeum

Süttőn mos adták át az a felújított hengermalmot, amely ezentúl a település közösségi életének központja lehet. 47 millió forintot nyert el a falu közalapítványa korábban, hogy az épületben csaknem ötven négyzetméteren könyvtárat és internet hozzáférési helyeket alakítsanak ki.
A malom további tereiben, mintegy 150 négyzetméteren meghagyták a korabeli épületszerkezetet és helytörténeti múzeumot rendeztek be. Itt a kőfaragók, a borászok, a tűzoltóság és a száz éves iskola emlékeit mutatják be.

 

Ludas Matyi-nosztalgiatárlat Vácon

Nosztalgiát és jókedvet egyaránt kínál a Volt egyszer egy Ludas Matyi című kiállítás, amely a Sajdik Ferenc-gyűjteménynek is helyet adó Váci Mosolyalbum előterében a tervek szerint egy évig lesz megtekinthető.
A nosztalgiakiállításon egyebek mellett megjelennek a Ludas Matyi nagyméretű címlapjai; a tablókban a híres rajzolócsapat 15 tagja, például Balázs-Piri Balázs, Brenner György, Szűr-Szabó József, Sajdik Ferenc és kollégáik közel 100 munkája kap helyet.
A tárlaton a Ludas Matyi-évkönyveken és -magazinokon kívül az újság több száz lefűzött példánya is megtalálható, ezekbe bárki belelapozhat.

Kapcsolódó cikkek:
Három férfi - három életmű
Rákosi születésnapja
Kiállításdömping Füleken

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...