A második Év Kiállítása díj a PIM-be került

2011 legjobb tárlata a „Ki vagyok én? Nem mondom meg. Petőfi választásai”, a Petőfi Irodalmi Múzeum új állandó kiállítása.

F. Dózsa Katalin 2012-05-19 11:05
Cikk küldése e-mail:

Lehet-e, érdemes- új kiállítást csinálni Petőfiről? Hiszen mindent ismerünk vele kapcsolatban! A róla készült festményeket, rajzokat, a hozzá és családjához kapcsolható tárgyakat, állítólagos atilláját, Szendrey Júlia ruháját... Azaz mégsem, éppen a kiállítás kapcsán új, eddig nem ismert relikviák, dokumentumok is bekerültek a PIM gyűjteményeibe.

 A kiállítás alkotógárdája - Szilágyi Márton a koncepció kitalálója, Kalla Zsuzsa és Adrovitz Anna rendezők, és nem utolsósorban Mihalkov György látványtervező, aki összeállította a kiállítás pompás forgatókönyvét és dokumentációját is – azt is bebizonyította, hogy érdemes és kell új tárlatot készíteni a nemzet talán legnagyobb költőjéről. És egyben azt is példamutatóan bebizonyították, hogy egy kiállítás nem azonos a tárgyak kötelességszerű felsorakoztatásával.

A kiállítás honlapja

 

A költő pszichiátere

A koncepció kiváló, és tökéletesen megfelel a kissé hosszadalmas címnek. Szinte belebújik a látogató Petőfi személyiségébe, úgy érezheti, mintha a költő pszichiátere lenne, neki számolna be az őt kínzó kérdésekről, életének problémáiról. A kiállítás körüljárja, hogy mit tudunk Petőfi életéről, mit árulnak el róla a versek, hogyan emlékeznek rá a kortársak, és milyen kisebb-nagyobb „kihágásai” voltak.   A szoborrá merevült romantikus hős átalakul egy rendhagyó, lázadó, rendetlen és kissé furcsa emberré, aki csodálatos költeményeket ír. A kiállítás maga a versekre épül, miközben bemutatja a korszakot, a Petőfit körülvevő világot, környezetét, azaz a választási lehetőségeit.

 

Igen is, sok szöveg!

A kiállítás alkotói megcáfolták azt a régóta élő hiedelmet is, hogy nem szabad sok szöveget használni. Rengeteg van, sokféle megoldásban. Aki akarja, elolvassa, aki nem, továbbindul. És van, aki már harmadszor megy el, hogy legyen ideje mindent végigböngészni.

 

A látvány ereje

Külön érdemes szólni látványról, bár azzal a kritikák nem sokat szoktak foglalkozni. Pedig a kiállítás egy olyan műfaj, amely az információt, az új ismereteket a látvány segítségével juttatja el az érdeklődőhöz. A kurátor mellett egy jó látványtervező, aki a bölcsész vízióját képzőművészeti  eszközökkel jeleníti meg, maga is társrendezővé válik. Valószínűleg ez történt Mihalkov György látványtervezővel is, aki minden hagyományos és modern elemet felhasznált. Az adott teret nagyon jól mozgatva tereli a látogatót, a műalkotások vonzóan, jó ritmusban vannak elhelyezve, megfelelve a műtárgyvédelmi előírásoknak is. Megkapó enteriőrök, jól sikerült rekonstrukciók és nagyon jó grafika gondoskodik a látványról. Ugyanakkor minden lehetséges modern eszköz is gazdagítja az anyagot. Monitorokon lehet továbbolvasni, böngészni az egyes epizódokhoz, de a lábunk alatt is van információ a padlóba épített üveg ablakocskákban. Megpróbálkoztak olyan új megoldással is, mint a hologram a Pilvax kávéháznál, bár sajnálatos módon ez utóbbi a technika, döcögése miatt, nem sikerült igazán jól. És talán a legkorszerűbb idea: az okos telefonokon fogható kiállításvezetés. Az ötlet, akárcsak maguk az okostelefonok, nagyon új, és minden bizonnyal ez a jövő, mert nem függ az aktuális emberi segéderők hozzáállásától.

 

Közelebb a látogatóhoz

Jól kapcsolódó, érdekes közművelődési programok, kitűnő múzeumpedagógiai ötletek kísérik a kiállítást. Különösen az Arcostársak és a Múltcsempészek címmel különböző korosztályok számára rendezett témanapok nyújthatnak az addigiaktól eltérő, újfajta élményt a diákoknak.

Az új Petőfi kiállítás teljesíti feladatát: közelhozza a kíváncsi látogató, és nem utolsósorban a fiatalság számára a költőt. Ha egy tanár a kiállításban tart irodalomórát, a diákok számára a kötelező feladat megtelik élettel. És nem mellékesen: példát mutat arról, hogyan is kell a 21. század elején a korszerű, élményt adó, látogatóbarát múzeumot értelmezni.

Az elmúlt évben sok kitűnő kiállítást rendeztek hazánk múzeumaiban. A 2011-es év kiállításához beadott pályázatok közül a nagyon erős mezőnyben a zsűri tagjai majdnem egyhangúan ezt a kiállítást és programjait tartották a legsikerültebbnek.

Gratulálunk a Petőfi Irodalmi Múzeumnak!

Az első rosta: melyik kiállítás volt a legjobb?

Az Év kiállítása 2011

Már tudjuk, melyik az az öt múzeum, amelyik esélyes a kitüntetésre.

2012. május 05. Magyar Múzeumok Online

Az Év kiállítása 2011

A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület pályázati felhívása

A Pulszky Társaság célja, hogy a díjjal, amit évente adományoz egy múzeumnak, elismerje és kitüntesse a legeredetibb, magas színvonalon megvalósított állandó vagy időszaki kiállítást.

2011. november 11. Magyar Múzeumok Online

Az első Év Kiállítása díj a Skanzenbe került

Idén a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Észak-magyarországi falu tájegysége bizonyult a legjelentősebb kiállításnak.

2011. május 05.
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...