Születésnapi programok – ingyenesen
A Néprajzi Múzeum Napja
A Néprajzi Múzeum március 5-én évről-évre izgalmas rendezvénnyel ünnepli a születésnapját.
Joó Emese |
2013-03-04 13:30 |
|
Új szerzemények. Gyerek cifraszűr Fotó: Sarnyai Krisztina
|
Március 5-ét évről-évre születésnapjaként ünnepeli a Néprajzi Múzeum arra emlékezve, hogy Xántus Jánost 1872-ben ezen a napon nevezték ki a Magyar Nemzeti Múzeum Ethnográphiai Osztályának igazgató-őrévé. Az idei ünnepnapon elsősorban a jelenkori etnográfiai és kulturális antropológiai kutatásokat, a gyűjtemények digitális feldolgozásának, közzétételének folyamatait és közelmúltbéli kiemelkedő eredményeit, valamint a társintézmények hasonló törekvéseit mutatjuk be a közönségnek. A nap házigazdája Dr. Kemecsi Lajos főigazgató.
Keresés, böngészés, feltöltés. Múzeumi adatbázisok mindenkinek?
Online gyűjtemények és Digitális katalógus bemutató. A beszélgetés résztvevői: Toronyi Zsuzsanna főlevéltáros, a Magyar Zsidó Levéltár igazgatója, Nagy Károly Zsolt néprajzkutató, az MTA BTK Néprajztudományi Intézet munkatársa, Bánki Zsolt István könyvtáros, informatikus, a Petőfi Irodalmi Múzeum főosztályvezetője. A beszélgetést vezeti: Granasztói Péter történész-néprajzkutató, Néprajzi Múzeum főosztályvezetője.
A Néprajzi Múzeum adatbázisáról bővebben itt!
Terepmunka és tárgykultúra kutatás - múzeum és jelenkor
Miként kapcsolható egybe terepmunka és tárgykultúra kutatás, múzeum és jelenkor? Problémafelvető előadások: Szeljak György, Cseri Miklós és Kuti Klára. A szakmai kerekasztal résztvevői: Szeljak György és Wilhelm Gábor (Néprajzi Múzeum), Cseri Miklós és Kovács Zsuzsa (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), Kuti Klára (PTE BTK), Hauptman Gyöngyi (Városi Múzeum, Nagyatád), moderál: Frazon Zsófia.
Új szerzemények 2012
Az új kiállítás 15.30-kor nyílik, kurátora Szarvas Zsuzsa. A Néprajzi Múzeum gyűjteménye 2012-ben összesen 370 tárggyal és több ezer fotóval gyarapodott, ebből ad ízelítőt a kiállítás. Az új szerzemények változatos forrásokból kerültek a múzeumi gyűjteménybe, például a múzeum saját kiállítása kapcsán tett szert egy sakktáblás festékes szőnyegre, a kapcsolatrendszere segítségével sikerült az arab tavaszhoz kapcsolódó tárgyakat szereznie Egyiptomból, de sokszor előfordul, hogy az ajándékozók érzik úgy, hogy a Néprajzi Múzeumban van a legjobb helye tárgyaiknak.
"Én voltam a gyalogfilmes"
Keszi Kovács László 105. születésnapjának emlékére különleges kiállítás nyílik 16.30-kor a Néprajzi Múzeum rendhagyó, első emeleti kiállítóterében. A "Minden kocka érték". Etnográfus kamerával elnevezésű nyitott, tematikus bemutatótérben a néprajzi fotózás és filmezés áll a középpontban. Az aktuálisan itt nyíló első kamara-kiállítás a rendkívüli tehetségű és termékeny, iskolateremtő néprajzi filmes alkotó, Keszi Kovács László etnográfus életútjának főbb állomásait követi végig az általa készített filmek, dokumentumok, fotók, személyes tárgyak és technikai eszközök segítségével. A kiállítás kurátora Tari János.
Szakmai tárlatvezetések a kurátorokkal
Az "Én voltam a gyalogfilmes" Keszi Kovács László 1908-2012 című kiállítást Tari János, a Saaremaa, Muhumaa Hiiumaa című kiállítást Kerezsi Ágnes, a TÁRGYAS_RAGOZÁSàszubjektív etnográfia kiállítást Frazon Zsófia mutatja be.
Múzeumpedagógiai bemutatók
Bodnár, Kata, Joó Emese, Koltay Erika és Nagy Réka nyitott múzeumi órákat tart több korosztállyal a múzeum állandó és időszaki kiállításaiban. Pedagógus és múzeumpedagógus érdeklődőket várunk a foglalkozásokra és az azokat követő beszélgetésre.
Minden, ami észt!
A könyvtárban vendégeink belelapozhatnak észt népviseleti, népművészeti albumokba, kiállítási katalógusokba. Olvashatnak az észt népről és kultúrájáról, vagy akár az észtek nyelvével és nemzeti eposzával, a Kalevipoeggel is megismerkedhetnek Bán Aladár írásai segítségével. A könyvtár páratlan értékű mesegyűjteménnyel rendelkezik, amely a világ számtalan népének meséit foglalja magába. Ezen a napon bárki helyet foglalhat a mesesarokban, vagy részt vehet a biblioterápiás foglalkozáson.
A nap előadása
A Népi Hagyományok Alapítvány kuratóriuma – a Néprajzi Múzeummal közösen – 2013-ban Schleicher Verát, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum muzeológusát jutalmazza Bátky Zsigmond-díjjal. A nap előadása 17 órakor kezdődik, amelynek keretében Schleicher Vera bemutatja a Laczkó Dezső Múzeum új tanulmányi raktárát.
Esti koncert
A Mandel Quartet és a Téka együttes rendhagyó közös hangversenye a régi magyar historikus zene és a magyar népzene párhuzamait mutatja be a magyar zenetörténet legszebb dallamkincsein keresztül. A koncert műsorában olyan középkori, reneszánsz és barokk művek csendülnek fel, amelyekre az egyes korok népzenei dallamai válaszolnak majd korhű előadásmódban. A koncert nemcsak zenetörténeti érdekesség, hanem a régi magyar instrumentárium ritkán látható és hallható hangszereinek bemutatója is egyben.