©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ma színház az egész világ!


Az 51. színházi világnap alkalmából izgalmas programokkal várják a közönséget a témával foglalkozó múzeumok is!

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-03-27 10:20:34

„A válság megoldására az az egyetlen reményünk, hogy üldözni kezdenek bennünket és főleg azokat a fiatalokat, akik színházzal akarnak foglalkozni: így kialakul majd a komédiásoknak és színházcsinálóknak egy új diaszpórája, amely a tiltásokból minden képzeletet felülmúló erényt farag, és új színházat hoz létre” – írja Dario Fo olasz drámaíró, színész, zeneszerző, akinek üzenete március 27-én, a színházi világnapon minden előadás előtt elhangzik. Az ünnep nem merül ki ebben az egyetlen gesztusban, hiszen ma a kulturális intézmények, köztük a múzeumok is, programokkal hívják fel a figyelmet a színházi világ sokszínűségére.

Tolnay Klári Emlékház

 

Színház a Szépművészeti Múzeumban

Rendhagyó helyszínen, a Szépművészeti Múzeumban mutatja be a Maladype Színház F. Schiller Don Carlos c. drámáját a Színházi Világnap alkalmából. Március 27-én este fél hétkor a Barokk Csarnokban látható a Balázs Zoltán által létrehozott két felvonásos előadás.

A helyszínválasztás szokatlansága nem áll távol a 2002-ben alakult, állandó társulattal és alkotótársakkal működő független Maladype Színház szellemiségétől. Függetlensége azonban nemcsak szervezeti formájának, hanem szellemiségének és a színházról alkotott elképzeléseinek is lényege. Ennek köszönhető, hogy a Maladype az elmúlt évek során, önmagát mindig újrafogalmazni képes társulat maradt, aki új kontextusokba helyezkedve, új felismerésekre tett szert, és aki a mindenkori változást a színházcsinálás természetes folyamatának tekinti. Tudatosan keresi a színházi-, és a nem színházi terek adta váratlan lehetőségeket, a szabálytalan színészi megoldásokat és azokat a közvetlen nézői reakciókat, amelyek mentesek a hagyományos színházi elvárásoktól és klasszikus viselkedésformáktól.

A Maladypére jellemző sajátos színházi nyelv és gondolkodás legfőképpen a koncentrált műhelymunkára, az intenzív színészi együttlétre és a közönséggel való folyamatos kommunikációra épít, azonnal és élénken reagál a nézőkkel közös térben keletkező történésekre. A Balázs Zoltán rendező-művészeti vezető irányításával létrehozott előadások – melyek kitartóan vizsgálják a színház különleges minőségeit – komoly szakmai visszhangot kiváltó, új színházi nyelvvel kísérletező produkciók, amelyek a Maladype társulatát a hazai és a nemzetközi színházi élet egyik legizgalmasabb és legszínvonalasabb független formációjává tették.

Friedrich Schiller Don Carlosa a patetikus-retorikus schilleri eszmedráma remekbe szabott példája. A történet az intrikáktól vezérelt és rideg, végtelenül szabályozott spanyol udvar hatalmi keretei között játszódik. A dráma középpontjában Don Carlos, a habozó-gyötrődő herceg áll, akit szinte szétszakít személyes kapcsolatainak beteljesületlensége. Drámai akció szempontjából, a leghangsúlyosabb szereplő –az európai humanitás szószólója - Posa márki. Ő irányítja és kapcsolja össze a dráma szerelmi és politikai szálát egységes indítékrendszerré. Bár Carlos és Posa elbuknak – ifjúkoruk „aranyálma” a szükségszerűség birodalmában nem valósulhat meg – a dráma szárnyaló dikcióval kifejeződő eszmei síkján a szabadság és a barátság nemes ideáljai diadalmaskodnak.

Szereplők: Blasek Gyöngyi, Tankó Erika, Varga Gabriella, Keszég László, Kuna Károly, Lendváczky Zoltán, Orosz Ákos
Díszlettervező: Gombár JuditJelmeztervező: Benedek Mari
Dramaturg: Góczán Judit
Rendezőasszisztens: Tárnoki Márk
Rendező: Balázs Zoltán

 

Ha a színházi világgal szeretnénk egy kicsit mélyebben megismerkedni, érdemes ellátogatni az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet rendezvényeire. Idén a budai intézmény Gobbi Hilda-emlékévet tart, azaz a színésznő századik születésnapját kiállításokkal, beszélgetésekkel, vetélkedővel és kirándulással ünnepli. A Bajor Gizi Színészmúzeum mellett különböző helyszíneken megrendezett emlékév eseményeivel az örökké tevékeny ember és művész alakját szeretnék a figyelem középpontjába állítani.
A színházi világnap egyúttal a Gobbi Hilda-életműdíj átadásának napja is. Erre hívja fel a figyelmet az OSZMI Krisztina körúti épületén látható molinó-kiállítás, amely a színésznő életszakaszait mutatja be.

Ez azonban csak a programsorozat eleje! A nyáron kirándulást szerveznek Gobbi Hilda legendás nyaralójába, Visegrád-Szentgyörgyhegyre. Június 5-én, Gobbi Hilda születésnapjának előestéjén megemlékezést szerveznek a Bajor Gizi Színészmúzeumban, másnap a Pécsi Országos Színházi Találkozón - a fesztivál megnyitójával egy időben - nyílik tárlat.
A júniusi Múzeumok éjszakáján Vendégségben Gobbi Hildánál címmel rendeznek programokat. A művész halálának 25. évfordulójáról is megemlékeznek, emléksétát terveznek július 13-án a Farkasréti temetőben lévő sírhoz.
A művész pályájáról a Rózsavölgyi Szalonban és azokban a színházakban, amelyekhez komoly kapcsolat fűzte, ősszel kamara-kiállítást rendeznek. A Bajor Gizi Színészmúzeumban pedig átfogó emlékkiállítást nyitnak a magyar dráma napján, szeptember 21-én. Az emlékkiállításon bemutatják az eddigi Aase-díjasokat, a művész által létrehozott (mára megszűnt) Horváth Árpád Színészkollégiumot, a Jászai Mari Színészházat, az Ódry Árpád Színészotthont és a politikatörténet is helyet kap a válogatásban.
A Múzeumok Őszi Fesztiválján nyugdíjasoknak hirdetnek kétfordulós vetélkedőt. Az emlékév zárásaként tartják meg a színésznő által alapított Aase-díj átadását decemberben, az elismerést az idén 25. alkalommal vehetik át a színészek.

Kolozsvári díszletek Budapesten

Másért is érdemes az OSZMI-t felkeresni! A Kolozsvári Állami Magyar Színház díszlet- és jelmeztervezője, Carmencita Brojboiu színházi munkáiból március 20-án nyílt kiállítás, hiszen az intézet egyik kiemelt fontosságú programja a határon túli magyar színházak és alkotóik bemutatása.
Carmencita Brojboiu életműve az utóbbi évtizedben összefonódott a Kolozsvári Állami Magyar Színház előadásaival, a nevéhez fűződik a színház sajátos látványvilágának a megteremtése.

A kiállított díszletek és jelmezek bemutatják, hogyan alakult a művész pályája addig, amíg a kolozsvári színházhoz érkezett. A tárlaton egy változatos pálya íve rajzolódik ki, amely bábszínházakon és alternatív táncműhelyeken át vezetett Konstancáról Bukarestbe, Angliába, Kolozsváron keresztül Görögországba.
Az OSZMI körtermében eredeti tervekből, fotókból, plakátokból, jelmezekből és kellékekből összeállított kiállítás az egész életművet bemutatja.  A kiállítás május 30-ig látható.

 

A Bajor Gizi Színészmúzeumban, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet állandó kiállítóhelyén ugyancsak érdekes kiállítás várja a látogatókat. Az első zsidótörvény nyomán, az 1939-es évad végére a zsidó származású színészek közül sokan kénytelen voltak elhagyni a színpadot. Bálint Lajos, aki ekkor még a Magyar Színház dramaturgja volt, azt javasolta, hogy – berlini mintára –állandó színházat teremtsenek. A hitközségben Ribáry Géza ügyvéd vállalta – Bálint Lajos későbbi szavaival – a „száműzöttek” színházának megalapítását.  A Pesti Izraelita Hitközség Wesselényi utca 7. szám alatt lévő Goldmark terme adott helyet az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület Művészakciójának. A 2013. szeptember 8-ig látogatható kiállítás ennek a rendkívüli művészi vállalkozásnak állít emléket.

A kiállítás az OMIKE Művészakciójának emléket állító Goldmark Fesztivál programja. Érdemes a Magyar Zsidó Múzeumban, Értékmentők címmel rendezett képzőművészeti kiállítást is megtekinteni!


A rivaldán túl

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkájának eredményeivel, máshol is találkozhatunk! Például A rivaldán túl című kiállítással a XII. kerületi Polgármesteri Hivatalban.

Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, valamint a Bajor Gizi Színészmúzeum 2012-ben ünnepelte megnyitásának 60. évfordulóját, ebből az alkalomból látható októbertől az elmúlt hatvan évnek emléket állító átfogó kiállítás a múzeumban, a polgármesteri hivatalban kedden megnyílt tárlat ennek a kamaraváltozata.
A tárlaton az OSZMI különböző táraiból származó emléktárgyak, dokumentumok, fényképek láthatóak, a kiállítás célja annak bemutatása, hogy milyen sokszínű az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteménye.
A kiállítás anyagát Gajdó Tamás és Csiszár Mirella állította össze. A vitrinekben jelmezterveket, különleges fotókat mutatnak be, látható többek között plakett a János vitézt alakító Fedák Sáriról, a bábtár, a táncarchívum kincsei. Például Lukács Margit színpadi kalapja, Laborfalvi Róza főkötője, Rózsahegyi Kálmán pipája, Gobbi Hilda hagyatékából kolomp és tolltartó, a Bartók-balettek néhány emléke és a Vígszínház megnyitásakor készült műsorfüzet kapott helyet a vitrinekben.
A Polgármesteri Hivatal II. emeletén három vitrinben látható tárlat ügyfélfogadási időben április 19-ig látogatható.

 

A téli szünet után, március 30-ától felújított, megszépült külsővel várja látogatóit a Tolnay Klári Emlékház a Nógrád megyei Mohorán. Az emlékkiállítás a színésznő életútját bemutató fényképekből, személyes használati tárgyakból, családi ereklyékből, a nagy sikert aratott színházi előadásokat idéző kosztümökből áll. Tolnay Klári szerepeit és élete boldog pillanatait több mint 300 fotó idézi fel, de itt található vígszínházi öltözőasztala, a család 130 éves zongorája és a színésznő kitüntetései is. A látogató az emlékházban valóban Tolnay Klári életébe nyerhet bepillantást, a berendezett öltözőbe lépve megérezheti a színház belső, intim világának atmoszféráját és lélekben maga is színpadra állhat.

Fotó: Wikipedia, Omike.hu, Tolnay Klári Emlékház

Kapcsolódó cikkek:
A jövő táncosnőihez
A pillanatnak élő műfaj tere
Bajor Gizi nem megy nyugdíjba!

Cimkék:
Színháztörténeti Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...