Húsvét és múzeum

Programajánló

Az idei húsvét a lehető legrosszabb helyzetből indul. Hozzuk ki belőle a legtöbbet!

MTI - MMO 2013-03-30 08:15
Cikk küldése e-mail:

Nincs rossz idő, csak rossz öltözet! A jól ismert mondás akár az idei húsvét szlogenje is lehet azok számára, akik útnak indulnak. Hiszen nehéz az otthon melegét választani, amikor a múzeumok tucatnyi izgalmas programokkal várnak bennünket országszerte. A kínálat gazdag, az időjárás viszontagságai miatt azonban indulás előtt mindenképp tájékozódjunk a múzeumok honlapján!

Húsvéti locsolók. é.n. Dunaföldvár, Tolna vm

 

Tojásparádé, „szagosvíz” tündérek kútjából és húsvéti komatál a Skanzenben

Az ország legnagyobb Húsvéti fesztiváljával kezdődik az idei évad a szentendrei Skanzenben, ahol a tavaszi rendezvény központi témája a természet újjászületése és a tavaszi testi-lelki megújulás. Március 31-én és április 1-jén az esős időjárás ellenére esőhelyszínekkel és igazi tavaszi programokkal készülnek a szervezők.
A húsvét Krisztus feltámadásának ünnepe, de egyben a tavaszvárás, a természet ébredésének ünnepe is. A hosszú, hideg tél után az első napsugarakkal és a rügyfakadással az emberek rendbe teszik a gazdaságot, megkezdik a felkészülést a szántóföldi munkákra, de a házat is alaposan kitakarítják. Illett ilyentájt kimosni a függönyöket, szőnyegeket, takarókat, lekerültek a piszkos falvédők, sőt a meszelésre és a bútorok átfestésére is sort kerítettek, de a falu tágabb környezetét, árkokat, kutakat, udvarokat is kitisztították. A férfiak esetében pedig a testi tisztálkodás, borotválkozás és hajnyírás is elengedhetetlen részét képezte az ünnepi előkészületeknek. A régiek a környezetük megújításán túl igyekeztek lelküket is felkészíteni és megtisztítani Krisztus feltámadásának ünnepére; bűnbánatot és 40 napos böjtöt tartottak.

A fesztivál két napja során a hagyomány, a gasztronómia és a szakralitás hármas egysége jelenik meg a programkínálatban, amelyeken keresztül az ország számos szegletéből érkező szakemberek segítségével ismeri meg a látogató a húsvéti ünnepkörhöz tartozó széles és sokrétű szokásvilágot.

A szakrális hagyományokat felelevenítve húsvétvasárnap reggel 8 órakor Jézus-keresésre hívják a híveket. Felkeresik a határt, az útmenti kereszteket, a temetőt, hogy egy-egy imát elmondjanak, majd a kora reggeli keresést követően egy közös reggelit költenek el a résztvevők. Az idei rendezvény központi üzenete a természet újjászületése és a tavaszi testi megújulás, így ennek a jegyében természetgyógyász-gyógymasszőr és szépségápolási tanácsadó kényezteti a vendégeket. Bárki kipróbálhatja az arcmasszázst, benevezhet a dögönyözés-köpölyözésre, sőt elkészítheti testi bajaira gyógyírként saját gyógynövényes kencéjét is! A bőr megújulását, felfrissülését a vírus- és baktériumölő hatású orbáncfű, az ízületi és csonterősítő fekete nadálytő, a nyugtató hatású, ekcéma kezelésére kiváló levendula, vagy a gyulladáscsökkentő hatású körömvirág garantálja. A növények egy másik helyszínen is fontos szerephez jutnak, hiszen a pacsulik helyett a kuriózumnak számító tavaszi virágok illóanyagaiból helyben előállított „szagosvíz” készítésének titkai is feltárulnak az érdeklődők előtt. Például az évszázadok óta különleges lepárlásos technikával készülő, gyógyításra használt rozmaringvizet vagy Magyar Királyné Vizét a fiatal legények stílusos kis üvegfiolákban magukkal is vihetik, hogy azzal locsolják meg a szívüknek kedves leányt. A nők örömére a kerti teendők, tavaszi virágok is fókuszba kerülnek, a standokon illatoznak az aktuális hagymás virágok, a szakemberek pedig kiskerti tanácsadással és palánták (földieper, levendula, illetve fűszernövény) ültetésével várják a kertbarátokat. A háziasszonyoknak egy-két praktikus tanácsért érdemes felkeresni a konyhákat, hiszen a hagyományos húsvéti ízek mellett – sonka és kalács- újragondolt ételkínálattal, különleges tojásparádéval készül a Szárnyasízvadász. A klasszikus tojásételekbe tesz egy kis csavart, gondolva azokra a nőkre, akik unják asztalra tenni a megszokott ünnepi étkeket. Így tavaszi omlettet süt strucctojásból, illetve buggyantott tojást kínál sonkával, tormával miniatűr verzióban, fürjtojásból, bebizonyítva, hogy a hazánkban annyira nem elterjedt, de nagyon egészséges fürjtojással milyen jópofa ételeket lehet készíteni.

A konyhákon kívül a népi ügyességi játékoknak és a kézműves helyszíneknek is állandó kelléke a tojás. A mesterek bepillantást engednek a tojásdíszítés minden formájába; a hagyományostól egészen az újszerű technikákig, így a két nap során tojást patkolnak, karcolnak, pingálnak, de a vállalkozó kedvűek akár írókát is ragadhatnak, saját motívumvilágot teremtve maguknak, vagy egyszerűbb rátétes eljárással, apró növény segítségével a berzselés fortélyait is sajátíthatják.  A legkisebbeket várja a kezeslábas babaszínház és a babázó ölbeli mondókákkal, altatókkal. A hagyományőrző Lajta Néptáncegyüttes tagjai húsvéti életképeket jelenítenek meg a házakban, ahol az érdeklődők belecsöppennek egy tevékeny közösség húsvéti készülődésébe: a legkisebbek tojást díszítenek, tojásbavágást játszanak, a fiatal lányok húsvéti kalácsot, kis üveg italt tesznek az úgynevezett komatálba, amelyet átnyújtva egymásnak egyikük a másikat testvérré fogadja, sírig tartó barátságot kötnek. A hajadonok ünnepi hajfonataikkal foglalatoskodnak, a férfiak pedig  húsvéthétfőn- ahogy illik- vízzel locsolnak.

Ezeken kívül lesz még hétmérföldes határjárás és csalóka lovasverseny három méteres paripákon a Langaléta Garabonciásokkal, a kézműves helyszíneken textil tojásmelegítőt, papírtyúkot, textil tyúkot nyílik lehetőség készíteni, a Jászárokszállási Fogadóban a húsvét hagyományos ételeinek (bárány, sonka, torma, tojás, kalács) bőséges választéka csábítja a betérőket.

 

A Nemzeti Galéria is meglepetéssel készül

2013. március 30. és április 1. között a Budavári Palotába várja közönségét az ország egyik húsvéti hagyományőrző, turisztikai, családi rendezvénye a Budavári Húsvéti Sokadalom. A látogatók a rendezvényre szóló kombinált belépővel a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításait is megtekinthetik.

A Nemzeti Galéria szombaton saját húsvéti programokkal is készül: 16 órakor a Dél-Kalifornia zeneiskoláinak élvonalába tartozó La Canada gimnázium kórusa lép fel a C épület első emeletén a kupolacsarnokban. Az MNG tájékoztatása szerint a száztagú énekegyüttes számtalan elismerést szerzett az Egyesült Államok kórusfesztiváljain; legutóbbi európai turnéjuk során Firenzében, Rómában és Velencében vendégszerepeltek.
Idei koncertkörútjuk első állomása Budapest, ahol klasszikus kórusműveket, amerikai népdalokat, húsvéti zsoltárokat és afroamerikai spirituálékat fognak énekelni Jeff Brookey karnagy vezetésével.
Szombaton 17 órakor A Dunától a Riviéráig - Szőnyi István és Bernáth Aurél úti képei címmel Gimesy Péter művészettörténész tart tárlatvezetést a XX. századi gyűjteményben. A programokon az állandó kiállításra váltott belépőjeggyel lehet részt venni.

Figyelem! Kizárólag az MNG kiállításaira a Budavári Palota A épületében lehet jegyet váltani; a húsvéti sokadalom három napja alatt a múzeum megközelítése csak a Dísz tér irányából lehetséges.

Menyecske húsvéti pirostojást fest. Kankovszky Ervin, 1930., Rimóc, Nógrád vm


Falusi húsvét a nyíregyházi Sóstói Múzeumfaluban

Az elmaradhatatlan Húsvéti nagyvásárra április elsején 10 és 17 óra között éppúgy sort kerítenek a Sóstói Múzeumfaluban, int a műhelybemutatók és kismesterség-foglalkozások megtartására. Az előbbin temérdek, portékáját egymást túlharsogva kínáló árus kap helyet, míg utóbbi során lehetőségük lesz a mézeskalácsos-, kádár-, kerékgyártó-, cipész- és fazekasműhelyek meglátogatására, a mesterek fogásainak eltanulására. Kézügyességüknek máshol is hasznát vehetik: például tojásfestés, csuhézás, csipkeverés, selyemvirág- és pásztorrózsa készítése közben! A 11 órától bemutatót tartó Nyírség Táncegyüttes a falusi locsolkodás mikéntjét varázsolja szemünk el, de rendhagyó tárlatvezetésekre is készülhetünk. De lesz utcaszínház, istentisztelet is!

 

„Hímestojás Szeretteinknek” a Míves Tojás Múzeumban

A Míves Tojás Múzeum az év minden napján, így a húsvét időszakában is szeretettel fogad minden érdeklődőt, várja látogatóit! Húsvét héfőn délelőtt fél 10-kor  kezdődő istentiszteletre népviseletbe öltözve vonul a Zengővárkonyi Népiegyüttes,  délután 3 órakor „Húsvéti locsoló” című néptáncos műsorával a Míves Tojás Múzeum előtt  köszönti az idelátogatókat. Az ünnepi programnak része – természetesen -  a múzeum gazdag és látványos gyűjteményének megtekintése is. A kiállítás ünnepi hangulata, a díszített tojások szépségének látványa, harmóniája a művészi élmény közelebb visz  a húsvét misztériumához, a hozzá kötődő népszokások, hagyományok átéléséhez, megőrzéséhez.

Húsvéti öntözés harmónika muzsika kísérettel. Gönyey Sándor, 1927., Rimóc, Nógrád vm.

 

Zengővárkonyi hímes tojások a szekszárdi Wosinsky múzeumban

A zengővárkonyi Míves Tojás Gyűjtemény darabjai közül mutat be válogatást a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum. A háromezer darabos, Magyarországon egyedülálló kollekcióból 560 hímes tojást láthat a közönség Szekszárdon. A tárlat a Kárpát-medence tojásíró és tojásfestő művészetét mutatja be, érdekességként díszített kacsa-, strucc- és emutojásokat, patkolt, gyönggyel díszített és áttört tojásokat is kiállítanak.

 

Jöjjetek „bujákodni”! Ópusztaszer díszvendége húsvétkor: Buják

Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark március 31-én és április 1-jén tavaszköszöntő programokkal, „locsolkodós” kalandokkal várja látogatóit. Az Emlékpark egyik leglátogatottabb rendezvénye idén egybeesik a szezonnyitással: vasárnaptól ismét életre kel a skanzen, a porták, házak megnyitják kapuikat, naponta változó tevékenységeket kínálnak, kezdetét veszi a nyári időszámítás. Az idei húsvét különlegessége, hogy hétfőn bemutatkozik a palóc tájegység is. A tavaszi megújulás jegyében a hagyományőrzők műsora mellett a híres bujáki népviselet motívumait alkalmazó Bélavári Zita divattervező alkotásait is megcsodálhatjuk, Konkoly Ági szépségkirálynő (Miss Universe Hungary 2012) közreműködésével.
 A 10.00 órakor kezdődő húsvéti programok közül nem hiányozhat a hagyományos locsolkodás a skanzen házai között, és bárki elsajátíthatja a tojásfestés hagyományos módszereit, vagy Bereczné Lázár Nóra hímestojás-festő népi iparművész segítségével a tojáshímzés titkaiba is beleshet. Az apróbbakat idén a Bab Társulat óriásbábjai szórakoztatják, valamint egész nap kedvükre bolyonghatnak a magyar népmesei elemeken alapuló, interaktív játékkal teli Paszulykerengőben. Érdekes és látványos programnak ígérkezik mindkét napon a rackajuh terelési bemutató is. Mindkét napon eséllyel indulhatunk az aranytojás keresésére, és akkor sem kell keseregnünk, ha nem mi találjuk meg azt: több tucat tojást rejtenek el ugyanis a skanzen területén, amelyeket a Szatócsboltban fellelhető édességekre válthatunk be. Ha megéheznénk a húsvéti ételszentelést követően, több helyen találhatunk az ünnephez kapcsolódó ételeket, italokat. Érdemes ellátogatni a Feszty-körkép épületébe is, ahol Bánáti orchideák címmel új időszaki fotókiállítás tekinthető meg. Feltétlenül keressük fel húsvétkor a Nomád Parkot, ahol szintén egész napos programok várják az érdeklődőket: honfoglalás kori tevékenységeket mutatnak be, és a bátrabbak kedvük szerint kipróbálhatják a nemezelést, gyékényszövést. A nomád kori ételkóstolás mellett Piri néni kemencében sült húsvéti kalácsát se hagyjuk ki! A kitartóbbak azt is megtudhatják, milyen is volt egy valódi „kókonyabál” és táncra perdülhetnek az Olvasókörnél. A mulatozás után érdemes betérni a Szeri Csárdába, hiszen ott is ínycsiklandozó húsvéti ételkülönlegességekkel készülnek mindkét napon. A jó hangulatról a Kender zenekar és a Nyenyere egylet gondoskodik, eredeti, Dél-alföldi népzenével.

 

 Tojásminta rajzok a Néprajzi Múzeumban

A nemrég megnyílt kiállítás archív rajzain a magyar nyelvterület fontosabb tájegységeinek húsvéti tojásmintái láthatók. A rajzok között szép számmal vannak Felső-Magyarországon, Erdélyben, Torontál megyében, valamint Pest megyében gyűjtött anyagok, amelyekkel rajztanárok és múzeumi szakemberek dokumentálták a 20. század elején a tojásdíszítés változatos díszítési megoldásait.

A kiállítás 2013. március 18. – április 2. között, múzeumi nyitva tartási időben, a bejárati előcsarnokban tekinthető meg.

 

 

Ibolya-nap és plüssegér-találkozó a gödöllői kastélyban

Erzsébet királyné kedvenc virágáról, az ibolyáról szól "minden" vasárnap a Grassalkovich-kastélyban: délelőtt a virágkeringő dallamára nyitják a kaput, hogy aztán a királyné hasonmása a díszteremben fogadhassa a látogatókat.

A nap interaktív mesejátékkal, játékos kastélyjárással, ibolyagyűjtéssel és "virágtörténelmi" előadással, valamint kóstolóval egybekötött ibolyakandírozási bemutatóval folytatódik. Délután koncertek és táncos programok váltják egymást a lovardában, illetve a díszudvaron, miközben a kézművesek és iparművészek vásárán különféle portékákat kínálnak. Az ibolyaszínű ruhát viselő, az Ibolya nevű, valamint az ibolya - lakodalmukat (15. házassági évfordulójukat) ünneplő látogatók különféle kedvezményekre is számíthatnak a szervezők ígérete szerint.

Húsvét hétfőjén az "alkalomhoz illő" zenés gyermekelőadásokat követően a Herceg Egérváry Elemér naplója alapján készült könyv második kötetét mutatják be a barokk színházban (Elemér a képzelet szülötte, a szerzők az Erzsébet királyné korában valószínűleg a kastély padlásán szaladgáló egerek egyikéről mintázták a figurát).

Az új rész megjelenése kapcsán az ország minden szegletéből várják a plüss egereket és gazdáikat, akik különböző kalandokat élhetnek át a padlástól a pincéig. Versenyt hirdetnek legkisebb és a legnagyobb plüss egér, illetve az Egérváry Elemérre legjobban hasonlító plüss figura kategóriákban, és lesz mód közös fényképkészítésre, finomságok majszolására is.

Húsvéti sonkaszentelés. 
A templomi mellékoltár elől az asszonyok hazaviszik a megszentelt húsvéti ételeket.
Molnár Balázs, 1963., Domaháza, Borsod-Abaúj-Zemplén m.

 

Húsvéti tojásvadászat Noszvajon

Tojásvadászattal, Palóc Meseúttal és színes programkavalkáddal várják a látogatókat a húsvéti ünnepek ideje alatt az Egerhez közeli Noszvajon.

Március 30-án a mesék birodalmába repítik a szervezők az érdeklődő gyerekeket és felnőtteket. A vendégek végigjárhatják a meseutat, amelyen összegyűjthetik a palóc mesevilág remekeit, eközben pedig megcsodálhatják a település nevezetességeit, illetve megkóstolhatják a helyi gasztronómia fogásait is.

Március 31-én, vasárnap rendezik meg a húsvéti tojásvadászatot, amelynek lényege, hogy a benevező csapatoknak össze kell gyűjteniük a falu több pontján elrejtett tojásokat. A kisgyermekes családoknak könnyített útvonalat ajánlanak, ám az igazi sportemberek az "extrém körön" próbálhatják ki teljesítőképességüket: a 16 kilométeres pályán 12 tojást kell összeszedniük a vállalkozó szellemű tojásvadászoknak.

Húsvét hétfőn a hagyományos vendégvárást idézik meg a település tájházában, a Noszvaji Gazdaházban, ahol a tervek szerint a Galagonya bábszínház fogja szórakoztatni a vendégeket.

A tájház kemencéiben diós és mákos ködmönujja, illetve fonott kalács sül majd, az udvaron pedig helyi és környékbeli kézművesek kínálják termékeiket. Ezen kívül egész napos néptáncbemutatót, tojásfestést és borkóstolót szerveznek.

 

Húsvét keddi a játszóház a Vasvári Pál Múzeummal

Húsvét keddi a játszóházzal várja a Vasvári Pál Múzeummal a múzeumbarátokat a kereszténység legnagyobb ünnepén. Az oktatási intézmények tavaszi pihenője egybe esik húsvéttal és az ünnepet követően is tart ezért április 02-án kedden szünidei húsvéti játszóházra invitálja a "vakációzó" gyerekeket és szüleiket az idén 50 éves múzeum Tiszavasváriban. Délután 14 órától a Találkozások Háza aulájában tojásfestés, tojáspatkolás, tojásszínezés és kézműves foglakozás várja az érdeklődőket. Lesz nyuszi simogató, tojáskereső verseny ahol a főnyeremény egy élő nyuszi.
A délután folyamán a húsvéti locsolkodás régi hagyományát elevenítik fel a
Kör-karély Néptánccsoport táncosai. Ha húsvét, akkor nem maradhat el az ünnephez köthető kalács, és sárgatúró készítés sem.
A játszóházra a belépés ingyenes, amelyre mindenkit szeretettel várnak a
szervezők.

Fotó: Néprajzi Múzeum

A hímes tojások otthona

Míves Tojás Múzeum

Húsvét táján figyelmünk középpontjába kerül a díszített tojás. Nemcsak az ünnep során többnyire elfogyasztott, házilag készült hímesek, hanem értő kezek által igényesebben megmunkált, gyűjtésre, megőrzésre...

2011. április 04. Nienhaus Rózsa

A lemondás tudománya

Böjt

A böjti hagyományoknál talán semmi sem árulkodik jobban arról, hogy mi fontos igazán a közösség és tagjai számára.

2012. március 03. Magyari Márta

A tárgyi (világ)örökség hermeneutikája

Hollókő példája

A szellemi kulturális örökség meghatározása, kezelése és gyakorlása című konferencia

2010. október 10. Sonkoly Gábor
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...