Most kiderül, mit látott Mária Terézia Eszterházán!
MARIONETT
240 év után ismét megnyitja kapuit Eszterháza Marionettszínháza. A műsor nem változott.
Magyar Múzeumok Online |
2013-05-30 12:58 |
A 2009 szeptemberében, európai uniós forrásból elindított fejlesztéssorozat részeként megvalósult beruházás célja, hogy Eszterháza - akárcsak fénykorában - ismét az európai kultúra egyik központja legyen. A nyitó hétvégén – egyúttal az Eszterházi Vigasságok fesztiválsorozat nyitányaként – az első este Perényi Miklós gordonkaművész és a Győri Filharmonikusok, a második estén Klukon Edit és Ránki Dezső, a harmadikon Vashegyi György vezényletével az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus hangversenyét hallgathatják meg az érdeklődők.
A források szerint a látványos belső díszítésű, különleges akusztikájú, kivételes színpadi gépezetű Marionettszínházat a déli nagy park keleti oldalán emelték, és 1773-ban, vagyis éppen 240 esztendeje, Mária Terézia látogatása idején nyitották meg Haydn egyetlen báboperájával, a Philemon és Baucis-szal, amelyet a zeneművész maga dirigált. Kétszáznegyven évvel később ugyan mi mással is nyithatná újra kapuit a Marionettszínház, mint a Philemon és Baucis nyitányával?
A Marionettszínház – Víztorony – Narancsház épületegyüttes rekonstrukciója Molnár Csaba Ybl-díjas építész munkája. A felújítás lényege az épületek homlokzatának, tetőszerkezetének és belső tereinek rekonstrukciója, rendezvényközpont és koncertterem kialakítása volt. Az egykori térkontúrokat bemutató, eredeti barokk megjelenésében rekonstruált épület ettől az évtől kezdve többek között az Eszterházi Vigasságok hangversenyeinek, előadásainak ad otthont. E fesztiválsorozat keretében 2013 nyarán 15 héten át 150 fellépő művész, illetve együttes 61 hangversenyét hallgathatják meg Eszterháza vendégei.
Magyarország legszebb és a Világörökség részét képező barokk kastélya felújításának első üteme 2009 szeptemberében kezdődött el. Az összesen 1 milliárd 563 millió forintos összköltségű, európai uniós támogatással megvalósuló beruházás részeként újult meg a kastély páratlan díszudvara, és befejeződött a kastély homlokzatának a felújítása is. Ugyancsak ennek a nyertes uniós pályázatnak köszönhetően megújult a lépcsőház, a földszinti nyári hűsölő és a nyári ebédlő, valamint elkészültek az emeleti két díszterem restaurátori munkálatai is.
Az első ütem befejező munkálataival párhuzamosan indulhatott el a második ütem. A csaknem kétmilliárd forintos, ugyancsak európai uniós fejlesztés részeként restaurálták a porcelánkabinetet és a kastély fogadóterét, valamint befejezték a Marionettszínház és a Narancsház épületének helyreállítását és elvégzik a télikert szintsüllyesztését is. Emellett hamarosan befejeződik a hazánkban egyedülálló kulturális értéknek számító- kínai lakk-kabinet helyreállítása is.
A beruházás harmadik ütemében, több mint egymilliárd forintos uniós és állami támogatással a többi között felújítják az Eszterháza jövőbeni zenei bázisaként szolgáló, úgynevezett kiskastély épületet, a kastély Mária Terézia kiállítási szárnyát, valamint megvalósul a főépületben egy barokk színházkiállítás. Emellett összekötő szárnyat építenek a Narancsház és a kiskastély között, parkolókat alakítanak ki, valamint elvégzik a díszudvar kandelábereinek a rekonstrukcióját, és restaurálják a keleti és a nyugati kamarakertek kerítését is.
Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló kastélyrekonstrukcióval párhuzamosan zajlik egy több mint 200 millió forintos kertrekonstrukciós beruházás is Eszterházán. Ennek részeként megújul egyebek között a kastély északi parkjának patakparti területe, sor kerül az angolkert helyreállítására és a 20 ezer töves Esterházy-rózsakert kialakítására is.
Az egymásra épülő beruházások eredményeként Eszterháza egykori pompájához és funkcióihoz méltó állapotban várja a barokk időutazásra vágyó látogatóit. A kastéllyal kapcsolatos további információk a www.eszterhaza.hu oldalon, a 15 héten át tartó Eszterházi Vigasságok fesztiválsorozattal kapcsolatos információk pedig a www.eszterhazivigassagok.hu honlapon találhatóak.
Fotó: www.eszterhazivigassagok.hu