Divatkiállítások mindenhol

DIVATPANORÁMA

A 20. század méltatlanul elfeledett divatfotográfusának legszebb felvételei, görög ingek és tüllök tengere, kortárs francia ékszerhadjárat és a divat politikai szerepének újragondolása. Európai és a tengerentúli múzeumi divattérkép.

Heilmann Anna 2014-01-29 13:00
Cikk küldése e-mail:

 Textil+ – A 4. Textilművészeti Triennálé anyagából válogatott kiállítás

A budapesti Iparművészeti Múzeum a szombathelyi 4. Textilművészeti Triennálé legszebb pályázati darabjait mutatja be. A Triennálé annak járt utána, hogy a tradicionális magyar érték- és anyaghagyatékot hogy lehet a legigényesebben és legszubjektívabb módon a mai emberek esztétikai igényéhez rendelni. A február 2-ig látogatható kiállítás nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy a hagyományt és a progressziót mindenki által érthető (és hordható) egységbe kösse, horgolja és fércelje.

 

Brassaï: Párizs szerelméért

A párizsi Városházán megrendezett tárlaton a Brassóban született, de később Párizsban élő és alkotó fotóművész, Halász Gyula (1899-1984) a Fények Városának mindennapjairól mesélő közel háromszáz fényképe lesz megcsodálható. A különösen bensőséges atmoszférájú, neves művészbarátok, szerelmespárok és kurtizánok portréit megörökítő fekete-fehér képekkel 2014. március 8-ig találkozhatunk.

 

 Ékszer-hálózat

A párizsi Les Arts Décoratifs ügyel rá, hogy formabontó és extravagáns témájú és rendezésű tárlatai ne kizárólag a design, a divat és az iparművészet különlegességeire fogékony nézőközönség számára legyen maradandó élmény. A 2014. március 2-ig, a múzeum gyűjteményéből válogató kiállításon megcsodálható hetven ékszer és ezüstkreáció nemcsak a reneszánsz és az avantgárd ékszertípusait, és a legújabb kiegészítő-trendeket prezentálja, hanem a szüntelenül változó 21. századi testkép és társadalmi viselkedéskultúra elé is (torz)tükröt állít.

 

Baranyi Judit

A londoni Magyar Kulturális Központ 2014. február 7-ig ad otthont az erdélyi tematikához roppant finomsággal nyúló, nagyváradi születésű, számos önálló kiállítással büszkélkedő textilművésznő kárpit és gobelin munkáinak. A tárlaton a leginkább intim hangulatokat és személyes pillanatokat, emlékeket megidéző, többféle technikával létrehozott szőttesek az alkotó, Baranyi Judit legmélyebb érzéseiről és absztrakt gondolatairól tanúskodnak.

 

 Hermann Landshoff – Retrospektív

2012-ben a Münchner Stadtmuseum Fényképkollekciója egy egészen különleges, 3600 darabos hagyatéki együttessel gazdagodott, ráirányítva a figyelmet a német származású Hermann Landshoff (1905-1986) fájóan keveset méltatott pályaképére. A kiállításon az említett adományból származó 1930-1970 között, többek között a Femina, a Vogue, a Harper's Bazaar, és a Mademoiselle magazinok számára készített divatfotográfiák mellett a müncheni születésű multitalentum fordulatokban bővelkedő életútját is megismerheti a nagyközönség.

 

Csíkok, ritmus, irányvonalak

Túlzás nélkül állítható, hogy nincs olyan ruhatár vagy háztartás, amelyben ne bukkanna fel a csíkos felületek vidám és monoton rendszere. A stockholmi Nordiska Museet kiállítása a 18. századtól napjainkig követi végig az építészetben, a háztartási kiegészítőkön, a mindennapi, az ünnepi, a formális és a sportrendezvényeken hordott ruházat csíkos esztétikáját és (gyakran politikai vagy ideológiai) jelzésrendszerét. A két részből álló tárlat 2014. augusztus 31-ig várja az érdeklődőket.

 

Menyasszonyok: Tradíció és divat

Az athéni Benaki Múzeum április 6-ig látogatható tárlatán a 19. század végétől egészen napjainkig a görög esküvői ruhatípusok vonulnak fel. A Peloponnészoszi Néprajzi Alapítvány gyűjteményéből származó kollekció a helyi hagyományokhoz kapcsolható viseleti formákat, a konzervatív értékeket és a szigorú vallásosságot jelképező kiegészítőket egyaránt megmutatja.

 

Edward Steichen és Art Deco divat

Az ausztrál National Gallery of Victoria 2014. március 2-ig nyitva tartó kiállításán az elsősorban divatfotográfusként ismert Edward Steichen (1879–1973) közel 200 darab, a korszak legnépszerűbb divatlapjaiban megjelenő fényképei láthatók. Az 1923 és 1938 közötti időszak viselettörténeti változásait és ragyogó eleganciáját a fotográfiák mellett mintegy harminc Chanel, Madeleine Vionnet, Madame Paquin és a Callot Nővérek márkanevével fémjelzett ruhaköltemény segítségével követhetjük.

 

Művészet és textilek

A Kunstmuseum Wolfsburg 2014. március 2-ig látogatható tárlata elsősorban a textil pulzáló, megújításra serkentő, a képzőművészetet alakító és kiegészítő szerepét, és a szecesszió és a kortárs művészet alkotásain nyomon követhető textúra jelentését elemzi. A hatalmas kiállítótérben mintegy kétszáz munka látható, olyan művészektől, mint Louise Bourgeois, Vincent van Gogh, Maria Henneberg, Agnes Martin, William Morris, Gustav Klimt vagy Jackson Pollock, de olyan ritkaságokkal is találkozhatunk, mint az Anni Albers Gyűjtemény prekolumbián textilmaradványai.

 

 Változó paradigmák: Divat és technológia

A Kent State University Museum kiállításán a design és a ruhatervezés területén megfigyelhető legújabb technikai fejlesztések láthatók. A rendkívül izgalmas témájú és látványvilágú kiállítás a jövő ipari és üzleti kooperációjából születő ígéretes újítások, a ruhatervezés és kivitelezés kísérleti innovációi és a 21. századi ember önkifejezésének alakulását ábrázolja. A tárlat 2014. augusztus 31-ig látogatható.

 

Divat és szabadság

A Kolumbiai Nemzeti Múzeum 2014. február 2-ig megtekinthető kiállítása huszonnyolc miniatúra segítségével mutatja meg a dél-amerikai politika, a divat területén betöltött erőteljes hatását a tiszavirág életű felvilágosodástól, a romantika túlfűtött korszakáig. A függetlenedési csatározások nem kizárólag a társadalmi berendezkedéseket célozták meg, hanem a szabásmintákat, a ruha-, cipősarok- és a hajhosszakat is alaposan megváltoztatták. Francisco de Miranda, Policarpa Salvarrieta, Antonio Villavicencio és Pedro Gual Escandon műremekeiről a büszke granadai polgárok és polgárnők letisztultságot sugalló, a pompát teljesen mellőző, sokszor azonban eklektikus összképet mutató ruhasziluettjei köszönnek vissza.

Schiaparelli és Prada

A divat és a női szépség reformerei

A Schiaparelli és Prada: Egy lehetetlen párbeszéd című kiállításon két olasz származású divattervező pályájával és munkáival két eltérő korszak, két hasonló vízió kezd nem mindennapi...

2012. július 07. Heilmann Anna

A punk halott és élvezi

Káoszból a kifutóra

Radikális baloldali ellenállási mozgalomnak indult, nem kímélve sem a fennálló rendet, sem az angol királynőt. Az elmúlt harminc évben a punk motívumai a mainstream kultúra kedvelt stíluselemei lettek,...

2013. június 06. Hermann Veronika

A varázsló álma

YSL: A látnok

Yves Saint Laurent életművének eddig soha nem látott darabjai is megtekinthetőek a brüsszeli ING Kulturális Központban rendezett retrospektív kiállításon.

2013. március 03. Hermann Veronika
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...