A tudás elérhető vidéken is!
ELŐADÁS
Helyi témák, helyben, helyi közösségnek - vidéki múzeumi szabadegyetemek.
Magyar Múzeumok Online |
2014-02-11 08:06 |
A múlt héten három budapesti és Pest környéki múzeum előadássorozataira hívtuk fel olvasóink figyelmét. A felnőtt közönségnek szóló előadásokból álló szabadegyetemi forma azonban vidéken is nagy hagyománnyal bír, hiszen egy-egy helyi, területi múzeum a térség fontos kulturális színhelyévé az intézményhez kötődő közösség tagjainak közösségi és tanulási színterévé válhat általa.
Múzeumtörténet Veszprémben
A Laczkó Dezső Múzeum Múzeumi Szabadegyeteme az idén 111 éves múzeum történetét dolgozza fel, és az év folyamán korábban vagy jelenleg is a múzeumban dolgozó, kiemelkedő munkát végző kollégák előadásait hallgathatják az érdeklődők. Február 11-én, kedden 16.30-tól Vidi Nándorné kulturális menedzser „Találkozási pont a múzeum – A kecske is jóllakhat, és a káposzta is megmaradhat?!” címmel tart előadást.
Helytörténet Tiszavasváriban
A Vasvári Pál Múzeum Baráti Köre szabadegyetemének következő előadására február 13-án 17 órakor kerül sor. „A Korniss család Tiszabüdön" címmel Komiszár Dénes helytörténész tart előadást a múzeumépület emeleti kiállítótermében.
A Tiszabüd község öthatodát birtokló büdi Dogály János és Konstantin 1792-ben nyertek címeres nemesi levelet I. Ferenc királytól. Ők építtették a 19. század elején azt a földszintes kúriát, amely nőági öröklés útján az erdélyi származású Korniss család birtokába került. A klasszicista kúriát Korniss Ferenc a 20. század elején megnagyobbíttatta, homlokzatait neobarokk stílusban átépíttette és palafedésű, magas manzárdtetővel látta el. Az épület jelenleg szociális otthonként működik, s az egykori tulajdonos, a büdiek által hőn szeretett tekintetes asszony után Korniss Ferencné Liptai Elza nevet adták.
Híres emberek Szolnokon
A Damjanich János Múzeum Nagyítá(r)sban címmel meghirdetett szabadegyeteme egyszerre szólítja meg a középiskolás diákokat és a felnőtteket. A 2013/14-es évad Szolnokon a megye nevezetes tudósainak, politikusainak, művészeinek vagy éppen kereskedőinek életét, tevékenységét mutatja be az érdeklődőknek. Február 17-én 16 órától dr. Bagi Gábor az első Jász-Nagykun-Szolnok megyei akadémikusról, Gorove Lászlóról emlékezik meg.