Majorbéli géptalálkozó Keszthelyen
PROGRAM
Veterán mezőgazdasági gépek várják a közönséget a keszthelyi Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen 2014. július 26-án.
Magyar Múzeumok Online |
2014-07-24 15:45 |
A keszthelyi Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely országos múzeum, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum filiáléja, kiemelt történelmi emlékhelyeink között számon tartott műemlék épületegyüttes. A 2013-ban átadott élménygazdaság emléket állít a Georgikon Majorban folytatott mezőgazdasági és oktatási tevékenységnek, bemutatja a 19. századi gazdálkodást, a régi szőlő- és gyümölcsfajtákat, a jellemző szántóföldi, konyhakerti és fűszernövényeket, az őshonos haszonállatfajtákat. A korabeli tárgyakban gazdag gyűjtemény történelmi környezetét enteriőrök, szemléletes képek és ábrák illusztrálják. Emellett szabadtéri információs táblák, foglalkoztató- és játszóhelyek, pihenők segítenek befogadni a múzeumi tudást. Ebből kaphatunk ízelítőt 2014. július 26-án a 9. Majorbéli Géptalálkozó hangulatos helyszínén, a Festetics György által 1797-ben alapított Georgikon kéthektáros műemlék majorjában!
A géptalálkozó alkalmával működés közben is láthatjuk a múzeum erőgépeit, eszközeit, amelyek közül a legnevesebbek: az ország legidősebb traktora, az 1924-ben gyártott HSCS nyersolajtraktor, a százéves Fowler-féle kétgépes gőzeke, az idei évben felújított HSCS gőzlokomobil, a HSCS Austrohofherr cséplőgép és egy szöges-dobos cséplőgép.
Az érdeklődők megismerkedhetnek gépgyűjtőkkel és meggyőződhetnek értékmentő munkájuk jelentőségéről. A gyűjtők számára lehetőség nyílik tapasztalatcserére, új munkakapcsolatok kialakítására és a régi kapcsolatok ápolására.
A szokásos programot idén aratási bemutató is kíséri. A tavaly átadott élménygazdaság gabonaföldjén minden vállalkozószellemű, játékoskedvű, hagyománytisztelő érdeklődő kipróbálhatja a sarlózást, a kötélfonást, a kévekötést. Lesz még kézi cséplés, gabonatisztítás, őrlés, szalmafonás, aratókoszorú-készítés, arató ételek készítése, kiállításlátogatás, kocsikázás, kiskordézás, hancúrozás a játszópajtában, kézműves foglalkozások, vetélkedők.
Bővebb információ a múzeum honlapján!