Lehel Mária titkai

KUTATÁS

Új kiállítás nyílt a jászberényi Hamza Múzeumbam: a jeles festő, filmrendező Hamza D. Ákos hagyatékával sok érdekes dokumentum, tárgy és műalkotás került Jászberény városa tulajdonába. A szakemberek így titkok megfejtésén is fáradoznak folyamatosan.

Kiss Erika 2014-07-23 08:30
Cikk küldése e-mail:

 A festő és filmrendező Hamza feleségének szülei is rendkívüli egyéniségek voltak a XX. század eleji magyarországi és párizsi művészvilág tagjaiként. Hamza anyósa, Lehel Mária (született Rell Mária 1889-1973) is festőművész volt. Gurzó K. Enikő művészettörténész a most megnyitott kiállítás szervezője, rendezője elmondta, hogy a Hamza hagyatékban Lehel Mária alkotásairól, képeiről, életeseményeiről mintegy 40 dokumentumot találtak. Arról azonban, hogy alkotásai hol vannak, csak nagyon kevés adatuk van. Ami biztos, hogy 6 pasztellkép van a jászberényi múzeum gyűjteményében, illetve egy aktja Kaposváron található. Vannak festmények, melyekről csak fotók, újságcikkek maradtak fenn, de hollétüket nem ismerik. A felkutatott fotókat elemezve, a stílusjegyekből úgy gondolják, hogy azok Lehel Mária alkotásai lehetnek. Ezért is keresik az eredeti művet, műveket.

 „Lehel Mária és férje Lehel Ferenc művészettörténész a XX. század eleji pesti művészvilág, az Andrássy úti Japán Kávéház bohémjei közé tartozott. Lehel Mária tanulta a festészetet, sok művész hatott rá, mint például Csontváry. Tanítványa volt Czóbelnek, Ferenczi Károlynak, Iványi Grünwald Bélának. Életművének mégis csupán egy töredéke ismert. Legfőképpen talán azért, mert az avantgárd alkotók nem a múzeumoknak, galériáknak dolgoztak. Nem a halhatatlanságra törekedtek, inkább a jelent akarták a lehető legintenzívebben megélni, korlátozhatatlan szabadságvágyukból kifolyólag pedig határozottan szembefordultak mindazzal, ami intézményt és bürokráciát jelentett” – mondta a tárlat megnyitásán Gurzó K. Enikő.

Lehel Mária családjával több éven keresztül élt Párizsban. Munkáinak egy része – ahogy Hamza D. Ákosé is – a II. világháborúban megsemmisült, zöme azonban magántulajdonba került. Ez azt jelenti, hogy további sorsuk feltérképezése többirányú nyomozást igényel, széles körű művészettörténeti kutatási programot. Ehhez kezdett most hozzá a Hamza Múzeum,  és a kutatáshoz partnereket is talált. Az érdeklődés középpontjában az 1910-es, 1920-as években született alkotások állnak, ezek ugyanis mindenféle szempontból eltérnek a későbbiektől. Ezeken túlmenően Lehel Mária nevéhez olyan kiállítások és események is fűződnek, amelyekre egyelőre csak a Hamza Múzeum gyűjteményeiben találtak utalásokat.

A múzeum kistermében így néhány eredeti Lehel Mária festmény mellett sok fotó és számos dokumentum kapott helyet. Abban bíznak a jászberényi múzeum munkatársai, hogy a nyilvánosság (is) segít feltárni a múltat, egy rendkívüli művész alkotásaival együtt.

 

Az Utazó festőnő: Lehel Mária című kiállítást október 20-ig nézhető meg a jászberényi Hamza Múzeumban.

Csak ami paraszt, az a magyar?

BESZÉDES STÁBLISTÁK

Hamza sci-fi-be illő velencei történetén a 150 éve született Herczeg Ferenc sem szépíthetett.

2013. november 11. Gurzó K. Enikő

Ki fedezte fel Csontváry művészetét?

LEHEL FERENC

Csontváry Kosztka Tivadar különös hagyatéka talán elveszett volna, ha nincs Lehel Ferenc.

2013. október 10. Gurzó K. Enikő

Új kiállítások fűszerezik a nyarat

MIX

Már körvonalazódik a múzeumok nyári menüje. Néhány a legmarkánsabb ízekből!

2014. június 06. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...