Mézeskalácsos szív: egy kis célzás
SZABADEGYETEM
Mézesbábosok és cukrászok címmel Dr. Pilipkó Erzsébet néprajzkutató tart előadást a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum szabadegyetemén 2016. január 12-én.
Magyar Múzeumok Online |
2016-01-06 16:00 |
„Nem is mesterember a mézeskalácsos, hanem poéta. Hangulatot ébreszt, mosolyt fakaszt az ajkakon, elpirulásra kényszeríti az arcokat a süteményeivel, mint az a gondolataival. Úgyszólván a szájába rágja a vásárlónak, ötletekkel látja el, hogyan legyeskedjék, csintalankodjék a fehérnépek körül. Ott van a mézeskalácsos szív – egy kis célzás, mandulával kirakott lovas –, egy kis jóslás, pólyás baba, vagy csak bölcső, egy kis szemtelenkedés” – írta Mikszáth Kálmán.
A bábosság vagy más néven mézeskalácsosság évszázadokon át igen elterjedt kisipar volt Magyarországon. A vásárok, egyházi búcsújáróhelyek rendszeres látogatói voltak a bábosok. Készítményeik, a mintázott, majd festett mézeskalácsok, a méhser és a márc, illetve a viaszból készült gyertyák és offerek nagy közkedveltségnek örvendtek.
A veszprémi mézeskalácsosság története fehér foltként van jelen a helyi ipartörténet feldolgozásában, ennek egyik oka valószínűleg az, hogy Veszprémben nem volt önálló céhe a mesterségnek, a székesfehérvári főcéhhez tartozott.
Dr. Pilipkó Erzsébet néprajzkutató előadása elsősorban a múzeum néprajzi gyűjteményében található tárgyi anyagra (ütőfák), illetve az adattár és a levéltár ipartörténeti dokumentumaira támaszkodva vázolja fel a mézeskalácsosság helyi vonatkozásait a 19. század derekától a 20. század közepéig, kiemelve a Garamvölgyi család mézeskalácsos tevékenységét.
Az előadáson szó lesz még a magyar mézeskalácsosság eredetéről, a mézeskalács készítéséről, illetve a hozzá használatos különböző faragott formákról.
Múzeumi szabadegyetem
A Laczkó Dezső Múzeum 2015/2016-os Múzeumi Szabadegyetemének ötödik előadása 2016. január 12-én, kedden 16.30-kor kezdődik a Laczkó Dezső Múzeumban (8200 Veszprém, Erzsébet sétány 1.).
Az aktuális előadás témája: Mézesbábosok és cukrászok
Előadó: Dr. Pilipkó Erzsébet néprajzkutató
(s)