Emlékséta Szegeden
'56
Szegeden lobbant fel a forradalom lángja 1956-ban: a szegedi egyetemisták indították útjára a forradalomhoz vezető gondolatot. A Móra Ferenc Múzeum a városi térbe kilépve, emlékséta keretében idézte fel a hatvan évvel ezelőtti eseményeket.
Megyesi Konstantin |
2016-10-19 08:04 |
Szegedről indult el a forradalmi gondolat, mely aztán az október 23-i budapesti eseményekhez vezetett. 1956. október 16-án bátor egyetemisták forradalmi összejövetelt rendeztek a Bölcsészettudományi Kar legendás termében, az Auditorium Maximumban, majd október 20-i gyűlésükön összeállították a későbbi 16 pontos követelések gerincét.
Szeged tehát ikonikus helyszíne volt a forradalom elindulásának, az eseményeknek: a napfény városának utcáin, terein zajlottak a történések 1956 őszén. Szegediek, Szegeden tanuló egyetemisták ezrei járnak nap mint nap ezek között az épületek között, ezeken a tereken, ülnek a Bölcsészkar legendás előadójában. Azonban sokan nincsenek tisztában azzal, mi is zajlott ezen falak között, ezeken az utcákon 60 évvel ezelőtt.
A Móra Ferenc Múzeum ezért ’56-os emléksétát szervezett október 15-én, szombaton, melyhez bárki csatlakozhatott. A séta során a résztvevők megismerhették a szegedi forradalmi eseményeket, drámákat, történeteket, hősöket. A másfél órás sétán fotókkal szemléltetve mutatták be a Szegeden történteket a Móra Ferenc Múzeum munkatársai.
A múzeumnál gyülekezők megtudhatták, hol haladtak el a múzeum épülete mellett a Budapest irányába tartó tankok. A következő helyszín a színház épülete volt, itt zajlott a tüntetés 1956. október 23-án. Kiderült, hogyan zajlott a 26-i Takaréktár utcai sortűz, hogyan halt hősi halált Schwartz Lajos. Ezután a séta útvonala a Rákóczi téri Nagy Imre szobrot érintette, és elhaladt a Tisza Lajos körúton, majd az október 25-i békés tüntetés helyszínére, a Klauzál térre ért. Az utolsó helyszín pedig a Szegedi Egyetem Auditorium Maximum tere volt, ahol 1956. október 16-án elindult a forradalmi eseménysor.