Ásványokról

ELŐADÁS

„Ásványokról kicsiknek és nagyoknak” címmel szervez múzeumpedagógiai előadássorozatot a Ráday Múzeum a Fuxreiter Ásványgyűjteményben.

Magyar Múzeumok Online 2016-11-03 14:00
Cikk küldése e-mail:

A nemrég elhunyt Fuxreiter András (1942-2016) gazdag ásvány- és kőzet gyűjteményét évekkel ezelőtt  a Ráday Múzeum fogadta be, ahol azt annak gyarapítója és gondozója élete utolsó napjáig rendszerezte. A gyűjtő célja a kezdetektől fogva az volt, hogy az érdeklődő nagyközönség folyamatosan és minél közelebb kerülhessen az élettelen természethez.  Ezt a gondolatot viszi tovább az immár nevét viselő Kecskeméti Ásványgyűjtők Baráti Köre mellett a befogadó-őrző Ráday Múzeum az Ókollégium patinás épületének folyamatosan megújuló kiállító- és közösségi tereiben.

Az elkövetkező napokban egy négy alkalomból álló, májusig tartó múzeumpedagógiai sorozat indul – kicsiknek és nagyoknak. Az első programra 2016. november 5-én, szombaton kerül sor. Délelőtt 10 órától elsősorban a négy-tizenkét éves korú gyerekeknek szól A kőleves. Ismerkedés az ásványokkal és kőzetekkel tematikájú színes előadás és bemutató. Ugyanezen a napon délután 4 órától pedig a drágakövek és a féldrágakövek izgalmas birodalma tárul fel – elsősorban a középiskolások, egyetemisták és a felnőtt korosztály érdeklődését megcélozva. Az előadásokat minden alkalommal Dr. Fuxreiter Mónika biokémikus (a Debreceni Egyetem tudományos főmunkatársa), a gyűjteményalapító leánya tartja.

Dr. Fuxreiter Mónika biokémikus (1969) Kecskeméten született, az ELTE-n PhD fokozatot szerzett a kémia tudományok területén. Oktató és témavezető munkát egyaránt folytat. Ösztöndíjas vendégkutatóként Izraelben és Angliában töltött időt. 2012-től tudományos főmunkatárs a Debreceni Egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetében. A Magyar Biokémiai Társaság és az Amerikai Biofizikai Társaság tagja. Többszörös Bolyai ösztöndíjas. 2009-ben elnyerte a Bolyai Aranyérmet, valamint a L’Oreal-UNESCO Nők a tudományért díjat. 2014-ben az Év Női Kutatója elismerésben részesült. Szakterülete a fehérjekutatás.

A sorozat első alkalma: november 5. szombat

10.00 órától - Gyerekeknek (4-12 év): A kőleves - Ismerkedés az ásványokkal és a kőzetekkel. Hol találhatunk szép kristályokat? Hogyan nevezik el az ásványokat? Létezik-e élő ásvány?

16.00 órától - Felnőtteknek, középiskolásoknak, egyetemistáknak: Drágakövek és féldrágakövek - Mitől „drága” egy kő? Mitől lesz egy ásvány értékes? Elromolhat-e egy drágakő? Néhány szó a csiszolásról.

A helyszín: RÁDAY MÚZEUM (Kecskemét, Kálvin tér 1. Ókollégium)

A legöregebb és a legújabb

Ásványritkaságok a Magyar Természettudományi Múzeumban

Hazánkban először látható ritkaságokat tár a látogatók elé a MTM ásványtan-kiállításának új vitrinje: a Föld legöregebb ásványainak szemcséit az őket tartalmazó kőzetben és egy 1,25 karátos briliánst – a...

2012. április 04. Magyar Múzeumok Online

Kanadai őskövek

MŰTÁRGY

A Természettudományi Múzeumban augusztus hónap műtárgyaként bemutatott kőzetek a kanadai ősmasszívum területéről származnak, és Földünk egyik legidősebb darabjait képviselik, mintegy 1,8 milliárd évesek....

2015. augusztus 08. Kis Annamária - Papp Gábor

Kossuth – egy jó nevű meteorit

CSILLAG

A hónap műtárgya volt augusztusban, de még szeptemberben is megtekinthető a Természettudományi Múzeumban!

2016. szeptember 09. Papp Gábor
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...