Budapest100 a múzeumokban
PROGRAMAJÁNLÓ
A Budapest100, a nyitott házak hétvégéje idén április 22-23-án zajlik, témája a rakpart. A Semmelweis Múzeum mellett az Öntödei és a Kiscelli Múzeum vár a hétvégén programokkal!
Magyar Múzeumok Online |
2017-04-22 11:20 |
A Budapest100 az egész várost megmozgató, rendhagyó civil esemény, amely 2011-ben hagyományteremtő szándékkal indult az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére. Mára közösségépítő városi ünnep, amely a változatos társadalmi hátterű embereket generációkon átívelve hozza közelebb egymáshoz. Felhívja a figyelmet a város alig ismert épületeire is, az ott élők történeteire, épített környezetünk értékeire, a másutt nem megtalálható legendákra. A program állandó jelmondata: Minden ház érdekes!
Az idei téma a rakpart. A Rákóczi hídtól az Árpád hídig majdnem 10 folyamkilométer a távolság. A kishajó a pesti oldalon 8, a budain 7 állomáson köt ki. Sétálva, villamossal, vagy bringával igazi kaland mindkét partot végigjárni és közben a házakba is benézni. Az érintett Duna-parti lakóközösségek, intézmények az épületek korától függetlenül vesznek részt a programban, az idei Budapest100 egyik érdekessége, hogy a 18. századtól napjainkig, a régi paloták mellett modern és kortárs épületek is helyet kapnak a látogatni valók között. A programból a múzeumok sem maradnak ki!
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum és Arany Sas Patikamúzeum
A Budapest100 rakpart-tematikájához idén a SOM is kapcsolódott. Szombaton és vasárnap épülettörténeti sétákon vehetünk részt, és tárlatvezetésen tekinthetjük meg az állandó kiállítás mellett a Tabáni titok. 50 éves a SOM című időszaki tárlatot. Szombaton 17 órától a múzeum bűbájos kertjében a közösségek jegyében hallhatunk koncertet. A Lions Club Magyarország által támogatott programon Szentgáli-Tóth Áron nemlátó zongoraművész előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Az izgalmas programok mellett az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum és az Arany Sas Patikamúzeum ingyenesen látogatható! Részletek!
Játszósarok játékmesterekkel – társasjátékok Budapestről a Kiscelli Múzeum gyűjteményéből
A Kiscelli Múzeum Játékgyűjteménye különleges időutazásra hív, hogy a társasjátékok változásain keresztül megismerhesd a város történetét. Eredj Dr. Faktor nyomába Budapest utcáin, rakd ki a Parlamentet 3D-ben, vagy barangold be a fővárost a legkülönfélébb közlekedési eszközök segítségével! Ezen a rendhagyó hétvégén debütál az Osztálytalálkozó Szocialista Kártyajáték teljesen egyedi, Budapest vonatkozású kiadása is – próbáld ki!
Öntészeti Múzeum
Az Öntödei Múzeum a 19. század közepén épített és 1964-ben leállított Ganz-törzsgyár épületében, az ország legrégebbi megmaradt faszerkezetű ipari csarnokában nyílt meg 1969-ben. Területét részben az öntöde eredeti berendezései, részben a magyarországi fém-, vas- és acélöntészet tárgyi és írásos emlékeit bemutató tárlatok foglalják el. Az épületen kívüli szabadtéri kiállításon nagyméretű öntvények és a Kohászati Panteon szobrai láthatók. Kiszely Gyula technikatörténész érdeme, hogy 1965-ben a magyar gyáripar első, s talán máig legjelentősebb ipari birodalmának, a Ganz cégnek a bölcsőjét, a kéregkerék-öntödét ipari műemlékké nyilvánították, és benne országos gyűjtőkörű szakmúzeumot alakítottak ki.
A gyár alapítója, a svájci születésű Ganz Ábrahám (1814-1867) 1853-ban kezdte meg a kéregöntésű vasúti kerekek gyártását, s az európai vasúttársaságoktól érkező, szaporodó megrendelések miatt, 1858-62 között bővítette üzemét. Ennek egyik megmentett csarnokában működik ma az Országos Műszaki Múzeum Öntödei Múzeuma.