|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Két ünnep között a múzeumban
Az idei év utolsó és 2012 első kiállításaiból és múzeumi programjaiból válogattunk azoknak, akik karácsony és újév között is szívesen kimozdulnak otthonról.
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2011-12-25 09:30:14
Színház a Műcsarnokban, regölés Veszprémben
December 27-én, 28-án és 29-én, illetve január 6-án, 7-én és 8-án az ismert képzőművész, Milorad Krstić kifejezetten a Műcsarnok számára írt színdarabját játssza a Horváth Csaba vezette Forte Társulat. A Ruben Brandt a Műcsarnokban című előadás főhőse – társai segítségével – a világ legnevezetesebb múzeumainak, galériáinak és magángyűjteményeinek kirablásával szerzi elképesztő műkincseit, miközben egyáltalán nem a meggazdagodás vágya vezérli. Fekete humorral és szürreális tényekkel átszőtt gengsztertörténet arról, miként falja fel a média a művészetet.
A téli napforduló ünnepéhez, majd a kereszténység elterjedésével István királyhoz kötődő dramatikus szokáshagyomány a regölés. A 19. században még minden településen gyakorolták, főleg a Dunántúlon volt közismert. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum december 28-i programjának keretében a népszokásról dr. Pilipkó Erzsébet néprajzkutató tart előadást, a balatonalmádi alapítású Botorka Táncegyüttes és barátai pedig be is mutatják azt az érdeklődőknek.
Évzáró kiállítások
Húsz-harminc éve a szerencsésebbek még a karácsonyfa alatt találkozhattak azokkal a játékokkal, amelyek most a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum kiállításán láthatók. A szocializmus játékszerei című tárlat több száz darabos anyaga a legjelentősebb magyar játékgyűjtők kollekcióiból állt össze, néhány, az MMKM által őrzött játékkal kiegészítve. A lábbal hajtott szovjet Moszkvicsok, cseh és kelet-német autómodellek, játékpisztolyok, konstrukciós készletek, építőjátékok, összerakható műanyagrepülőgép-modellek megtekintésén túl a látogatók a saját maguk által fejlesztett árammal működtethetnek két autóverseny-pályát, és játszhatnak egy TT vasúti terepasztallal is. A kiállítótérben korabeli zene szól és a látogatók ízelítőt kapnak a kor játékreklámozási technikáiból: plakátok és MTI-fotók idézik meg az egykoron rendkívüli népszerűségnek örvendő játékvásárokat és -kiállításokat. A szocialista játékgyártást, játékkereskedelmet az MTVA jóvoltából egykori híradófelvételeken keresztül ismerhetik meg az érdeklődők a 2012. február 29-ig látogatható kiállításon.
Elsüllyedt hajók kincseit, különleges kínai porcelánokat csodálhatnak meg az Iparművészeti Múzeum látogatói január 15-ig. A Bácsi Magda gyűjteményéből válogatott anyag a búvárrégészek által felszínre hozott hajóleletek segítségével követi nyomon a kínai kerámiaművesség főbb korszakait a 10. századtól kezdve egészen a 19. század elejéig.
Empire és biedermeier bútorművészet Magyarországon címmel 350 tárgyból álló, asztalokat, székeket, szekretereket, faliórákat, céhládákat bemutató kiállítás nyílt a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában. A tárgyak felét magyar, másik felét külföldi múzeumok, valamint
gyűjtemények és magángyűjtők adták kölcsön a több éves kutatómunka eredményeként létrejött tárlatra. A kiállítás a stílus- illetve a divatkövetés útját mutatja be, és olyan különleges tárgyakat is felvonultat, mint – a magyar empire jellegzetes példájaként – Jedlik Ányos bencés szerzetes
pesti lakásának bútorai, különleges órák, zenélő szekrények vagy a polgári lakások biedermeier berendezéséhez már az 1840-es évektől hozzátartozó zongora. A kiállítás a Budavári palota E épületében 2012. április 1-ig látható.
Az új év első tárlata
Reprezentatív tablókon, portrékon, ritkán látható történelmi dokumentumokon és tárgyakon keresztül idézi fel a magyarság múltjának fordulópontjait a Magyar Nemzeti Galéria Hősök, királyok, szentek – A magyar történelem képei és emlékei című, 2012. január 3-tól látogatható
kiállítása. Az új Alaptörvény hatályba lépésének tiszteletére megnyíló tárlat nem történelmi kiállítás, hanem a kultúrtörténet szemszögéből, festményeken, szobrokon, kódexeken vagy kéziratokon keresztül, történeti kísérőszövegekkel mutatja be a magyar nép elmúlt 1100 évét.
A Himnusz és a Szózat hívószavaira épülő tematikus egységekbe rendezve látható lesz többek között Munkácsy Mihály Honfoglalás című festménye, mely most először hagyta el a parlament épületét. Külön terem idézi meg a Hunyadiak korát, többek között Madarász Viktor és Benczúr Gyula festményeivel vagy Fadrusz János kolozsvári Mátyás-szobrának nagyméretű modelljével. Főművek sora dolgozza fel a török háború időszakát, az „Ész, erő és oly szent akarat...” című szekció pedig a magyar reformkor nagy személyiségeit állítja középpontba. Ide a Magyar Tudományos Akadémia elnöki irodájából érkezett Friedrich Amerling Széchenyi Istvánt ábrázoló életnagyságú portréja, és itt kap helyet Barabás Miklósnak a Lánchíd alapkőletételét ábrázoló hatalmas vászna is. A látogatók egy külön szekcióban, könyvtári és levéltári dokumentumok segítségével kaphatnak képet a magyar történelem és kultúrtörténet néhány fontos eseményéről. A Szent István törvényeinek legrégebbről fennmaradt lejegyzéseit őrző Admonti-kódex, Werbőczy Tripartituma, Sylvester János Biblia-fordítása, a Habsburg-ház nőági örökösödését lehetővé tevő Pragmatica Sanctio és a Kiegyezési törvények eredeti, a király által aláírt kézirata mellett a közönség találkozhat az 1949-es magyar alkotmány Rákosi Mátyás által aláírt eredeti példányával, a Himnusz és a Szózat eredeti kézirataival, Erkel Ferenc és Egressy Béni zenéinek legrégebbi lejegyzéseivel, továbbá Magyarország első, 1528-ban készült térképével is. Az MNG, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és az Országos Levéltár együttműködésében megvalósuló kiállítás 2012. augusztus 26-ig lesz látogatható.
Kapcsolódó cikkek:
A múlt játszmái
Adventi hangulatban
Élmények és ajándékok karácsonyra a múzeumokból
Cimkék:
kiállítás