Kikapcsolódás, kicsit máshogy
Hétvégi programajánló
Farsangi hagyományok, képzőművészet, zene, kultúrtörténet, sőt még egy új művészeti magazin is bemutatkozik. Mindez most hétvégén!
Magyar Múzeumok Online |
2012-01-28 08:00 |
Farsang álarc nélkül – tárlatvezetés a Néprajzi Múzeum állandó kiállításában
2012. január 29. vasárnap, 12 órától A magyar nép hagyományos kultúráját bemutató állandó kiállítást farsangi hangulatban nézhetjük végig a Néprajzi Múzeum új sorozatának első tárlatvezetésén. A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó farsangi időszakhoz számos szokás kapcsolódik, amelyek a tárgyakban is megjelennek. A szokások közül kiemelkednek az egész esztendőre vonatkozó termékenységvarázslások, dramatikus játékok, lakodalmak, bálok, mulatságok – ezek ismeretében más megvilágításba kerül a kiállításban látható kalotaszegi lakodalom tárgyi világa, az állatok őrzésére szolgáló zajkeltő eszközök, vagy a különböző maszkok, jelmezek, álarcok. Fogyasszuk együtt jó étvággyal és vidáman ezt a programot, és ne szűkölködjön senki kíváncsiságban!
Információ a Néprajzi Múzeum honlapján.
Hegedű-zongora szonáták a Liszt Ferenc Emlékmúzeumban
A Liszt Ferenc Emlékmúzeum matinékoncertjére, ahogy mindig, most is szombatonként 11.00 órakor kerül sor. Ezúttal Várföldi Anna hegedőjátékán és Borbély László zongoraszólamain keresztül kerülhetünk közelebb a zenéhez.
Még több információ a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont honlapján.
Avantgárd a Kassák Múzeumban
A Kassák Múzeum Az avantgárd magángyűjteményekben címmel új kiállítás-sorozatot indított el 2011-ben. A kiállítás-sorozat ötlete annak a művészettörténeti szemléletváltásnak a jegyében született, hogy a művészet, különösen a modern művészet, alapvetően nemcsak az esztétikai törvények belső, immanens logikája szerint értelmezhető, hanem széles társadalmi kontextusban is lehet gondolkodni róla. Ehhez nyújtanak segítséget azok a magángyűjtemények, amelyek nem műtárgyakra, hanem az avantgárd legkülönfélébb típusú dokumentumainak gyűjtésére (könyvek, levelek, kéziratok, fotók, folyóiratok, stb.) specializálódtak elsősorban.
A sorozat első kiállítása egy budapesti műgyűjtő, Kiss Ferenc főként dokumentumokból álló gyűjteményéből mutatott be válogatást, most pedig a hasonló karakterű zágrábi Marinko Sudac-gyűjtemény megismertetésével folytatjuk sorozatunkat.
A Kölcsönös hatások körei cimű kiállítás a zágrábi Marinko Sudac-gyűjtemény, a budapesti Kassák Múzeum és a zágrábi Avantgárdkutató Intézet együttműködésének eredményeként jött létre. A kiállítás a több ezer darabos gyűjteményből egy tematikus válogatást mutat be. A válogatás fókuszában a jugoszláviai történeti avantgárd szereplői, valamint Kassák Lajos MA-köre és a Ljubomir Micić nevéhez kötődő Zenitista mozgalom húszas évekbeli kapcsolata áll.
A tárlat a két háború közötti időszak regionális kultúráját erőteljesen meghatározó avantgárd mozgalmak és a konstruktivista esztétika terjesztésének és hálózati fejlesztésének a problematikájára épül. A 2012. január 27. óta látható kiállítás célja, hogy a szélesebb közönség és a szakma figyelmét felhívja a történeti avantgárd szellemi teljesítményére, és azokra a még kevéssé feltárt kapcsolatokra, amelyek nagy szerepet játszottak a művészeti információk áramlásában.
A kiállításról bővebben a múzeum honlapján.
A magyar Flash Art első számának bemutatója
A világ vezető kortárs művészeti magazinja, a Flash Art 2012 januárjában , pontosabban most szombaton indítja el magyar nyelvű változatát. A több mint 40 éve, több mint 80 országban terjesztett folyóirat hazai kiadása mindenképpen fontos esemény. A kéthavonta közel száz oldalas kortárs művészeti magazin, kiadója a Műcsarnok, támogatója az NKA (Nefmi), főszerkesztője Rieder Gábor, melyet 2012.január 28-án 18 órakor mutatnak be a közönségnek. Az esemény vendégei megkapják a magazin első számát, és előfizethetnek kedvezményes áron a folyóirat további lapszámaira.
Kalocsa újrafestve
Kalocsa újrafestve-divatot teremtő hagyomány címmel a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága változatos bemutatókkal tarkított programnapot szervez Budapesten. A hétvégi rendezvény középpontjában a kalocsai népművészet, folklór és gasztronómia áll. Az Élő örökség programsorozat célkitűzése, hogy a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzéken szereplő közösségek időnként reprezentatív bemutatkozási alkalomhoz jussanak és találkozzanak a nagyközönséggel. Ez az alkalom ideális ötvözetét adja a folklórnak, a hagyományoknak és a gasztronómiának, ugyanakkor új perspektívát mutat a népművészet 21. századi továbbélése kapcsán. Budapesten a Kossuth Klubban január 28-án, szombaton 14-19 óráig Kalocsa élő hagyományaiból nem hagyományos módon kap ízelítőt az érdeklődő!
A szombat délutáni eseményre kilátogatók élőben találkozhatnak a hagyományőrző közösséggel, a Népművészet Mestereivel, akiktől közvetlen élményt szerezhetnek a szellemi kulturális örökség sokszínű hagyományaiból. Az asszonyok a Kalocsai Sárközből érkeznek és egész nap viseletben öltözve nyílik lehetőség tőlük ellesni a pingálás, a kézi és gépi hímzés minden fortélyát, emellett a vállalkozó kedvű látogatókat tojáskarcolásba és porcelánfestésbe vonják be. Érdemes otthonról hozni vászontarisznyát vagy bögrét, hiszen a népművészek segítségével színes virágokkal díszíthető minden személyes tárgy. A színes programok között szinte kötelező kóstolni a finomságokból, például a kalocsai ketchupból is. Jelen lesznek a divattervezők modern irányvonalat képviselő houte couture kalocsai mintás ruhadarabjaikkal és a híres Forma 1-es pilótaruhát is szemügyre lehet venni, emellett trendi testfestési tippekkel is gazdagodnak így farsang táján a vendégek. Felpróbálható és megvásárolható a kalocsai virággal díszített farmer, póló és bőrdzseki, a közönség ötletei alapján pedig ruhát is terveznek a szakemberek. Délután 17 órától a kalocsai asszonyok viselettörténeti mustrája veszi kezdetét, majd Hrivnák Tünde kalocsai ihletésű kollekcióját vonultatják fel a modellek. A nap végén a közösség bemutatja a vidám asszonyfarsangi szokását, a táncházban pedig az érdeklődők elsajátíthatják a kalocsai mars lépéseit is.
Most múlik pontosan - Naptár- és kalendáriumkiállítás Szegeden
Kétszáz éves almanachot, az ötvenes években propaganda-anyagként használt Kincses Kalendáriumot és a szocializmus retró kártyanaptárait is megnézhetjük a szegedi Fekete ház "Most múlik pontosan…" című naptárkiállításán.
A kiállításban megtudhatjuk, hogy a 16. században jelentek meg az első, teljes évre szóló naptárak. A kalendáriumok eleinte főként vallási ünnepekről és asztrológiai jóslatokról informálták az olvasókat, később pedig a mindennapi élethez kapcsolódó praktikus tanácsokat is tartalmaztak. A 19. századra a háztartások szinte elengedhetetlen kellékei lettek, amelyek modern formái mind a mai napig életünk meghatározó részei.
A Fekete házban látható tárlat a 19. századtól egészen napjainkig mutatja be a kalendáriumok fejlődését, átalakulását. A legkorábbi darab az első szegedi nyomdát alapító Grünn Orbán-féle kalendárium 1813-ból, de egy 1853-as, Jókai Mór által szerkesztett példányt is megcsodálhatnak az érdeklődők.
A huszadik század elejére jellemző hirdetéseket tartalmazó falinaptárakat is bemutatnak, valamint látható az ötvenes években propaganda célra használt Kincses Kalendárium is.
Emellett a látogatók kártyanaptárak segítségével nosztalgiázhatnak: megszűnt állami nagyvállalatokat hirdető anyagokat is kiállítanak, melyeken - nyugati mintára - gyakran lenge öltözékű hölgyekkel reklámozzák az Olympos vagy éppen az ÁFÉSZ termékeit.
Vadnyugati barangolások Nyíregyházán
A Sóstói Múzeumfalu újlétai magtárának előadótermében sorra kerülő három részes eseményen első alkalommal Ésik Sándor "Vadnyugati barangolások" című, színes, látványos és figyelemfelkeltő előadása hangzik el január 28-án (szombaton) 18 órától. Az előadó amerikai úti élményeit jeleníti meg a hallgatóság előtt, bebarangolva velük a Grand Canyontól Siettle-ig terjedő vidéket.
Mint ahogy azt az elmúlt évben, az idei programon is valamilyen érdekes kóstolnivalóra számíthat a közönség, olyannal, ami az előadásban szereplő helyszínek sajátja. Az első meglepetés még titok, de hát annyi amerikai étel- és italféleség kering ma Magyarországon, hogy a bőség igazán zavarba ejtő...
A két következő, február és március végén sorra kerülő előadáson Miló Mihály Galapagos szigeti élményei és Páll István montenegrói kirándulásának képeire számíthatnak az érdeklődők.
Info: Sóstói Múzeumfalu, Nyíregyháza
És egy nem múzeumi ajánlat a jövő hétre: Tiéd a város
Milyen a város, amelyben élek? Melyek a legfőbb értékei? Hogyan működik? Hogyan tudok eligazodni benne? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kultúrAktív Egyesület gyerekeknek szóló városismertető könyvsorozata, miközben játékos feladatokon keresztül ösztönzi a gyerekeket saját lakóhelyük felfedezésére. A bemutatón a szerzők beszélnek a könyvek szellemiségéről és a módszerekről, amelyek segítségével nyitottá kívánják tenni a gyerekeket az épített környezet sajátosságai és problémái iránt. A bemutató apropója, hogy Pécs, Sepsiszentgyörgy és Kudimkar után 2012-ben Egerben és Budapesten jelennek meg a sorozat következő kötetei. A könyvek használatához kötetlen beszélgetés keretében kívánnak impulzusokat adni és kapni a szerzők.
A könyvbemutatót a kötetek grafikusainak (Sirály Dóri, Orsós Erzsébet és Kozma Bernadett) illusztrációiból válogatott kiállítás kíséri, a könyvek vizuális kialakítását a rendezvény során a művészek mutatják be.
A bemutatón a kötetek és a kiállított illusztrációk megvásárolhatóak. A kiállítás 2012. február 18-ig látogatható (hétfőtől péntekig: 10:00–20:00; szombaton: 10:00–15:00)
Két Egér Könyvesbolt
1092 Budapest, Ráday u. 20.
2012. február 3. (péntek) 18.30