Ha süt, ha esik - irány a múzeum!
Hétvégi programajánló
A nagyvázsonyi lovagi tornához persze jobban passzol a finom napsütés, de ha mégis esőre fordulna, klottgatyás minisztereket,csontrázónak nevezett velocipédeket, porcelán fejű babákat, terepasztalokat lehet közelebbről szemügyre venni a hétvégén.
MTI - MMO |
2012-05-12 09:08 |
Hetedhét Játékmúzeum és gyerekfesztivál Székesfehérváron
Különleges porcelánfejű babákkal benépesített, a 19. század, illetve a 20. század első fele polgári otthonainak világát idéző, az eredetiekhez megszólalásig hasonló miniatűr bútorokkal berendezett szobabelsők, aprócska boltok és Réber László grafikái várják a látogatókat Székesfehérvár legújabb múzeumában, a Hetedhét Játékmúzeumban.
Moskovszky Éva (1924-2010) négy-ötezer darabból álló, eddig szűkösebb helyen bemutatott egyedülálló játékgyűjteménye a Hiemer-Font-Caraffa műemlék épületegyüttes tavaly felújított szárnyában kapott méltó helyet, és kiegészült Réber László grafikus, Janikovszky Éva, Lázár Ervin és Gerard Durrell könyveinek illusztrátora 1300 darabos, humorosan kedves grafikáinak gyűjteményével. A fiúknak, kamaszoknak és az "örök gyerek" felnőtteknek jelent élményt az óriási terepasztal, amelyen a várvédők és az ostromló seregek vívnak csatát. Szombaton a gyerekek veszik birtokukba a Hetedhét Játékmúzeumot, miután a város polgármesterétől házfoglaló keretében átveszik az intézmény kulcsát. Ezt követően egész napos program szórakoztatja az aprónépet.
Veterán biciklik a szegedi Móra Ferenc Múzeumban
A Kultúrpalotába lépő vendégek biciklisávon haladva ismerhetik meg azt a harminchat kerékpárt, amelyek az elmúlt százötven év biciklis múltját mutatják be.
A veteránkerékpár-paradicsommá alakult múzeumban a bejárati csarnoktól az emeleti kupolán át egészen a kiállítótérig, a megszokott helyek mellett a falról és a mennyezetről is lógva várják a bicikli-különlegességek az érdeklődőket. A legkorábbi darabok nemcsak fémből, hanem fából és bambuszból is készültek. Igazi különlegesség a Csontrázóként emlegetett 1860-as öntöttvas velocipéd, melyet súlya miatt komoly erőfeszítésbe került megmozdítani.
A kerékpározás szerelmesei valódi időutazáson vehetnek részt: a 19. században készült velocipédek mellett a múlt század retro bringáival, magyar, francia, holland, olasz és német gépekkel is megismerkedhetnek. A mai korszerű járművek között megtaláljuk Mark Cavendish profi kerékpáros biciklijét, mellyel a 2010-es Tour de France több szakaszát megnyerte. Emellett egy tavaly Szegeden épített chopper túrabiciklit is megtekinthet a közönség.
A kétkerekűek mellett alkatrészeket – csengőket, egykor gyertyával vagy petróleummal működő lámpákat -, múlt századi katalógusokat, használati útmutatókat, különleges érmeket, az egykori tulajdonos kilétét jelző biciklitáblákat, márkajelzéseket, valamint versenykerékpáros fejvédőt és mezt is láthatnak az érdeklődők.
Lovagi torna, középkori ügyességi játékok Nagyvázsonyban, a Kinizsi-várban
Szombaton délután kettőtől látványos sólyomröptetéssel veszi kezdetét az ingyenes programsorozat a Kinizsi-várban, ahol a néptáncosok és hagyományőrzők műsorát követően megnyílik a vármúzeum megújult kiállítása. A négyemeletes lakótorony legalsó szintjén található, korhűen berendezett várbörtönben láthatóak lesznek olyan büntetéshez használt eszközök is, mint a deres pad és a kaloda. Az állagmegóvás mellett gondot fordítottak a fegyverkiállítás kiegészítésére is, amely a barbakánban, azaz kapuerődben tekinthető meg. Az állandó kiállítások mellett látogatható a kőtár és Kinizsi Pál kápolnája is.
A Májusi Vigasságok elnevezésű szezonnyitón 17 órától a Megyer Sarja Hagyományőrzők középkori lovagi tornáját láthatják az érdeklődők, a gyermekeknek különböző kézműves foglalkozásokat tartanak, lesz gyöngyfűzés és nemezelés.
A Balaton-felvidék lankái közül kiemelkedő középkori várat a 15. században emelték a Vezsenyiek, majd a család kihalása után, 1472-ben Kinizsi Pál hadvezér kapta meg vitézségéért Hunyadi Mátyás királytól. Az 1700-as évektől elvesztette jelentőségét; az utolsó katonai jellegű összecsapást a Rákóczi-szabadságharc idején vívták falai előtt, majd az uradalom börtönéül használták lassan pusztuló épületeit. A használaton kívüli vár régészeti feltárása és felújítása 1955-ben kezdődött meg.
Lóci óriás lesz a Műcsarnokban
Megfordul a világ, de nem áll a feje tetejére – sőt, inkább olyan nézőponttal gazdagodik, amely mindig is jót tesz a felnőttek nagy komolysága közepette. Miközben azért a gyerekek is átérzik kicsit, milyen komolynak lenni. Szombaton ugyanis ők lesznek a házigazdák a Műcsarnokban! Fordított nap, avagy rendhagyó múzeumpedagógiai program az egész családnak. A Műcsarnokban idén már másodszor lesznek gyerekek a házigazdák. Ők fogadják a látogatókat az Európai utasok című, ezredforduló utáni kolozsvári képzőművészetet bemutató kiállításon. Programokat vezetnek, felügyelnek a kiállítótermekben, tárlatvezetéseket tartanak, segédkeznek a ruhatárban és a pénztárban. A programon közreműködnek a Műcsarnok SZEMAFOR foglalkozásain résztvevő gyermekek, valamint a Váci Utcai Ének-Zenei Általános Iskola tanulói.
Miniszterek gatyában a Mai Manó Házban
Többek között a fürdőruhás Karinthy Frigyes, Heltai Jenő, Klebelsberg Kunó, ifj. Horthy Miklós, Keresztes-Fischer Ferenc, Apponyi Albert, Tolnay Klári és Alpár Gitta látható a Mai Manó Ház Miniszterek gatyában című kiállításán. Pusztai Sándor úszómester 1930 és 1939 között több mint hatszáz fotón örökítette meg a korszak neves politikusait, művészeit, közéleti személyiségeit sajátos környezetben: a Gellért és a Széchenyi fürdőben. Az előző századfordulón született úszómester által családjára hagyott gyűjteményből Kincses Károly fotómuzeológus válogatott. "Nem a voyeur fényképész teljesítménye a legfigyelemreméltóbb ebben az egészben, hanem az a nagyon egységes, nagyon érdekes végeredmény, mely egy speciális metszetét adja a Gellért és a Széchenyi fürdőkben a két világháború között megfordult arisztokratáknak, politikusoknak, művészeknek. S most, amikor amúgy is az újheroizálás, az ájult, kritikátlan idealizálás korát éljük, üdítő ezeket az embereket csak embernek is látni"(Kincses Károly).
Táncoló nőalakok a szőnyeg szélén
címmel a Néprajzi Múzeumban 11 órától Fülöp Hajnalka rendező mutatja be az érdeklődőknek a Nők, szőnyegek, háziipar című kiállítást, amely a kiállítás új tárlatvezetési programsorozatának második része.