Egy feledhetetlen éjszakára vársz?

Múzeumok éjszakája

Ma, június 16-án talán minden idők leggazdagabb programját kínálja országszerte a 10. Múzeumok éjszakája.

MTI - MMO 2012-06-16 09:00
Cikk küldése e-mail:

Már szétnéztünk a Dunától keletre és a Dunától nyugatra, de a fővárosból még nem ajánlottunk programot a Múzeumok éjszakájára. A várban a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapesti Történeti Múzeum ilyenkor ugyanúgy megtelik élettel, mint a Hősök tere két oldalán álló Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok, vagy a belvárosban a Petőfi Irodalmi Múzeum. Most a kevésbé frekventált helyeken található múzeumok programjai közül választottunk!

 

 Szívdobbanás a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban

Csak pár lépésre a Dunától, a Tabán szívében, a Budai Vár tövében a Szarvas térnél egy varázslatos kert köré épült 18. századi polgárházban a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár. Az Éjszaka náluk már kora délután megkezdődik és egészen késő éjjelig is eltart. Ráadásul a múzeum garantálja, hogy náluk sorban állás nélkül is megvehetjük a belépőjegyet! Sőt, az első 100 látogató ajándékkönyvet is kap!
Karszalaggal a kezünkben aztán megnézhetjük pincétől a padlásig a Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár épületét, miközben a múzeumban tárlatvezetésre számíthatunk a Szívdobbanás. A kardiológia múltja és jelene című időszaki kiállításban. A tárlaton nemcsak a szív titkai tárulnak fel, hanem a kardiológia, mint tudományág is kitárulkozik.

 

Épületséták, filmvetítés a Néprajzi Múzeumban

Az érdeklődők vezetéssel tekinthetik meg a Nők, szőnyegek, háziipar, az Új szerzemények, frissen restaurált műtárgyak, A magyar nép hagyományos kultúrája, az Amazónia - Utak az indiánokhoz és a Jégszakadás - Klímaváltozás és annak következményei Grönlandon című kiállítást.
Szőts István filmrendező-operatőr 100. születésnapja alkalmából vetítik Péterffy András A leghosszabb film című portréfilmjét, valamint bemutatják Szőts néprajzi tematikájú, a nagyközönség előtt ismeretlen fényképfelvételeit.
Látható lesz Kőszegi Edit Mesés rajzok című dokumentumfilmje is, amelynek vetítése után L. Ritók Nóra, El-Hassan Róza, Lackner Mónika és Spitzer Gyöngyi Soma beszélgetnek a hagyományos cigány mesterségek újraélesztéséről, El-Hassan Róza pedig a kosárfonó kézművességet megújító képzőművészeti programról is tart előadást.
A látogatók a kosárfonó és üvegfestő kézműves műhelyekben alkothatnak, a Cellux Csoport vezetésével ékszereket, pénztárcákat, füzeteket készíthetnek háztartási hulladékokból. A grönlandi játszóházban próbatételek és ügyességi játékok, a mesesarokban diavetítés, a kézműves műhelyekben nyomdázott csomagolópapír-kép készítése és festés szórakoztatja a kisebbeket.
A Vajda-könyvtárban Bille August Északi fény: A hó hatalma című dán-német-svéd koprodukciós filmjét vetítik, a múzeumi kávéházban 19 órától többek között a Romano Glaszo és a Múzeumi Megálló szórakoztatja a közönséget. A múzeumok éjszakáján megnyílik a közönség előtt a Néprajzi Múzeum első emeleti, Kossuth térre néző erkélye is.

A kiscsoportos túrák a múzeumban hétköznap sohasem látható helyekre vezetnek: az Etnológiai Archívumba, az Európa gyűjtemény raktárába, a fagyasztókamrába, a pincébe, az udvarra és a padlástérbe.
A gyerekek pedig kalandos palotatúrákon vehetnek részt máskor nem látható érdekes helyszínekre. A túrákra a bejárat melletti információnál lehet jelentkezni.

 

Programok a Bajor Gizi Színészmúzeumban

Bajor Gizi 1941-ben Ibsen Nórájának, 1949-ben Tolsztoj Anna Kareninájának címszerepét, 1950-ben, utolsó színpadi alakításában Schiller Ármány és szerelem című művének Miladyjét játszotta, a Múzeumok éjszakája estéjén utódait látják vendégül.
A program házigazdája Kedvek Richárd lesz, aki ezen az estén Helmer, Vronszkij és Ferdinánd alakját idézi fel.
Június 16-án 15 órától a Szent Iván-napi népszokásokat elevenítik fel sok zenével, játékkal, kézműves programokkal a Bajor Gizi Színészmúzeumban. Ezt követően Fabók Mancsi Bábszínháza produkciója, A székely menyecske és az ördög című népmese látható, majd Szent Iván napi tűzrakás és tűzugrás várja a közönséget.
Tizenhét órától ünnepség keretében hozza nyilvánosságra a Színházi Kritikusok Céhe a tagok által titkos szavazással megválasztott idei életműdíjas nevét. Nánay István és Tompa Andrea kritikus vezetésével beszélgetés keretében mutatják be a díjazottat magyarországi és határon túli szakemberek és művészek közreműködésével. Az eseményen a szeptember 16-i Színikritikus-díj gála egyik színművész-műsorvezetője, Kocsis Pál is színre lép.
Este 6 órától kiállítás-megnyitót tartanak: a Magyar Állami Operaház színháztörténeti fontosságú jelmezeket ajándékozott az OSZMI-nak, a múzeumok éjszakáján ebből láthatnak válogatást a látogatók. A megnyitót követően Ibsen Nóra című művének meghatározó pillanatát, a női függetlenséget jelképező Tarantellát idézik fel. Bajor Gizi csörgődobja az egykori előadás emléke, amelyet ezen az éjszakán a látogatók is megcsodálhatnak. A darab kiemelkedő pillanatát felvételek segítségével idézik meg, így látható Eszenyi Enikő, Takács Katalin és Balsai Mónika a szerepben. Személyesen pedig Botos Évával találkozhatnak a nézők, akiket közös tánctanulásra is várnak.
Tíz órától a hatvanas-hetvenes évek hangulatát idézik fel Domonkos Sándor kiállításával, a HOPPart társulat tagjainak zenés tárlatvezetésével. A programot követően Darvas Ferenc zongorista-zeneszerző a 20. század dalaiból válogat fülbemászó, mindenki által ismert szerzeményeket. Felidézi édesapja, Darvas Szilárd költő, humorista, konferanszié alakját és énekelni várja a közönséget.

 

 A rejtélyes római vallásról az Aquincumi Múzeumban

"Misztériumvallásokról beszélek, mégpedig Mithrász egyik szentélyében. A kultusz legismertebb szimbóluma a frígiai sapkás ifjú, aki egy bikát döf le. Perzsa nevet viselő istenségnek szentelt mesterséges vallásról van szó, amelynek tanait igen pontosan kidolgozta az alapító. A beavatásnak hét fokozata volt, csak ennek során kerülhettek a hívek a teljes tudás birtokába, ezért ma nagyon keveset tudunk a kultuszról - hangsúlyozta Lassányi Gábor régész, aki a rejtélyes vallásról tart előadást a Múzeumok éjszakáján.
Ismertetése szerint a katonaság körében rendkívül népszerű vallás  a Kr.u. 1. századtól honosodott meg a Római Birodalomban, de különösen elterjedt volt a Duna-vidéki provinciákban, ahol nagy számban találhatók Mithrász nagyon jellegzetes, barlangokban kialakított, vagy földbe mélyített, pincéhez hasonlító szentélyei. A mithraeumok építésmódja, csillagászati tájolása, belső funkcionális elrendezése egymástól több ezer kilométernyire is megegyező.
"Körülbelül 500-600 Mithrász-szentély maradt fenn a Római Birodalom területén, Aquincum polgárvárosban legalább öt mithraeumot ismerünk, ebből kettő ma is látható az Aquincumi Régészeti Parkban. Az egyik egy kisebb szentély, amelyet egy magánszemély épített a háza mellett, és 10-15 ember mehetett be egyszerre, a másik jóval nagyobb, 30-40 hívőt is befogadott egy-egy kultikus esemény alatt" - hangsúlyozta Lassányi Gábor.
A Pannóniai Éjszakák című program keretében lesz romkerti séta, a legkisebbeket mitológiai játszótér várja, a SzamKO Társulat előadásában pedig A farkas és a bárány címmel Phaedrus állatmeséi nyomán írt "Emberi történetek" kelnek éltre.
Bemutatót tart a Hestia Tűz- és Fényzsonglőr csoport, lesz csillagleső a Magyar Csillagászati Egyesület jóvoltából, de életre kel a római kort idéző lakóház is.

 

Vízzel hajtott autó a Közlekedési Múzeumban

A látogatók elektromos autóval próbálhatják ki vezetési tudásukat a parkolóban felépített ügyességi pályán, a győztes két napig használhat egy nyereményautót. A programokat veterán autók találkozója és biciklis ügyességi verseny színesíti. Délután 16 órakor rajtol a múzeum elől az oldtimerkaraván: a 100 autóból álló konvoj több múzeum érintésével 20 órakor érkezik a Gyermekvasút Szépjuhászné állomásához.
Az érdeklődők vezetéssel tekinthetik meg a vasúttörténeti kiállítást, megismerkedhetnek a magyar hídépítés történetével és megtapinthatják a Margit híd eredeti elemeit.
A kisebbeket játékos közlekedési tudáspróba, zootrop (mozgásfázisokat ábrázoló henger, amelyeket ha megforgatunk, összeáll a mozgás) készítése, versenyzés mini autópályán és játéksarok várja. Este 7 órától a gyerekek kipróbálhatnak egy elektromos kölyök-Mercedes Cabriót is.
A csak erre az éjszakára kiállított különleges hibridautó magyar fejlesztők munkája, a világon egyedülálló módon hidrogénnel, árammal (lítium akkumulátor) és benzinnel is működik. Az autóba szerelt "hidrogénakkumulátor" a hidrogént vízbontás révén fejleszti, és a keletkező hidrogént a speciális tároló anyag rögtön le is köti.
Az első 100 látogató, aki a Közlekedési Múzeumban vásárolja meg a karszalagját, részt vehet a Tyúkszínház - Dolák-Saly Róbert és Pethő Zsolt - 19 órakor kezdődő előadásán!

 

Az Erdő Szentélyévé alakul a Vajdahunyadvár

A Vajdahunyadvár udvara és különböző termei szombat délután négy órától vasárnap hajnali két óráig fogadják az érdeklődő közönséget. A vendégek kézműves foglalkozásokon, gyógynövény és erdei gomba bemutatón vehetnek részt, valamint az erdőkről, az erdőgazdálkodásról szóló filmeket tekinthetnek meg. Az Erdő Szentélyében egy 12 állomásos interaktív erdei élménypálya is nyitva áll kicsik és nagyok előtt.
Akárcsak tavaly, az idei rendezvénynek is elengedhetetlen eleme a kirakodóvásár, amelyen ismét különös hangsúlyt kapnak a fából és erdei termékekből készült tárgyak, élelmiszerek. A vár udvarán, valamint a belső termekben bemutatkoznak az erdei iskolák, az állami és a magán erdőgazdálkodók és a régi mesterségek művelői. Például a fafaragás, a vesszőfonás, a méhészkedés, a gomba, gyógynövény és erdei gyümölcsök feldolgozásának mai képviselőivel találkozhatnak a látogatók.
A programok között várhatóan nagy érdeklődés kíséri a "szelíd vadállatok" bemutatását. A városokba egyre gyakrabban beköltöző erdei állatok, így róka, borz, nyest, görény is látható, a bátrabbak számára simogatható lesz. A múzeumok éjszakáján az erdészeti ágazatot népszerűsítő programok, az erdőkben fellelhető életközösségek sokszínűségének bemutatása kiváló lehetőséget teremt arra, hogy közelebb hozza az embereket a természethez.

Találd meg a számodra legérdekesebb, legközelebbi múzeumi programokat a Museum.hu online keresőjén!

 

Különjáratokat indít a BKV és a BKK

A Múzeumok éjszakáján, szombatról vasárnapra virradóra több körjáratú buszt indít a BKV és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Deák téri Városi Tömegközlekedési Múzeumban pedig régi, tömegközlekedéssel kapcsolatos plakátokból rendeznek kiállítást.

A BKK tájékoztatása szerint a különjáratok szombaton 18 órától éjjel 2 óráig közlekednek, összekötve a múzeumok helyszíneit. A Múzeumok éjszakájára szóló belépőjegyeket a múzeumok mellett a BKK jegypénztáraiban is meg lehet vásárolni, a karszalagokkal az összes különjárati busz és minden menetrend szerinti járat (kivéve a hajójáratokat, a Siklót és a Libegőt) ingyenesen használható június 16-án 18 óra és 17-én hajnali 2 óra között.     A társaság hat körjáratú buszt indít, a Múzeumbusz 1-es a Nyugati pályaudvarról a Hősök tere-Oktogon-Deák tér-Markó utca útvonalon közlekedik, a 2-es pedig a Deák térről indulva a Széchenyi István teret, a Clark Ádám teret, a Dísz teret, a Széll Kálmán teret, a Margit híd budai hídfőjét és a Nyugati pályaudvart érintve tér vissza a Deák térre.     A Múzeumbusz 3-as a Népligetből indulva a Nagyvárad tér-Kálvin tér-Astoria-Deák tér-Oktogon-Hősök tere-Széchenyi fürdő-Ajtósi Dürer sor -Keleti pályaudvar-Nagyvárad tér útvonalon tér vissza kiindulási pontjára. A 4-es járat a Ludwig Múzeumtól indul és a Savoyai Jenő tér-Budafoki út- Szent Gellért tér-Astoria-Deák tér-Kálvin tér-Corvin-negyed-Nagyvárad tér-Soroksári út útvonalat járja be, míg a Múzeumbusz 5-ös a Nyugati pályaudvar-Jászai tér-Margit híd, budai hídfő-Szentlélek tér-Magyar Televízió-Remetehegyi út-Jászai tér-Nyugati pályaudvar vonalú körjárat.

A 6-os járat a szentendrei HÉV-végállomástól a Margit híd budai hídfőjéig szállít utasokat.     A körjáratok mellett a 16A buszok meghosszabbított üzemidővel, a június 16-áról 17-ére virradó éjjel is közlekednek: az utolsó járat a Dísz térről 2:40-kor, míg a Széll Kálmán tér M végállomásról 2:35-kor indul.     A BKK 17 jegypénztár nyitva tartását meghosszabbította, mindegyik kassza reggel 6 órától éjjel 11 óráig tart nyitva. A belvárosi metrómegállók szinte mindegyikét érinti az intézkedés.

A legsikeresebb éjszaka

Múzeumok éjszakája

Szombaton, június 16-án hajnalig tartanak nyitva a múzeumok, hogy fogadják a kultúrára és szórakozásra egyaránt éhes közönséget.

2012. június 06. Magyar Múzeumok Online

Múzeumok éjszakája a Dunántúlon

Programajánló

Ne feledd, szombaton Múzeumok éjszakája! Ezúttal a Dunántúlon néztünk szét, a teljesség igénye nélkül.

2012. június 06. MTI - MMO

Múzeumok éjszakája a Dunától keletre

Programajánló

Szombaton nem zárnak be a múzeumok a szokásos időben, hanem egy országos parti központjává válnak!

2012. június 06. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...