Csak egy a sok közül: hullócsillag-vadászat

Programajánló

Múzeumba mindig érdemes menni, még augusztus közepén is. Különleges kiállítások és rendezvények, országszerte!

MTI - MMO 2012-08-11 10:32
Cikk küldése e-mail:

Budapesten jelen pillanatban semmi sem vetekedhet a sziget programjaival, ahonnan idén sem hiányozhatnak a múzeumok. A Múzeumi Negyedben legutóbbi, azaz tegnap esti látogatásunkkor elsősorban festékes kezű kollégákkal, gladiátorokkal és szigetlakókkal találkoztunk, akik ha éppen nem festettek a terület közepén felállított hatalmas vásznakra, kézműveskedtek, játszottak vagy épp Grecsó Krisztián és Winkler Nóra beszélgetését hallgatták. A Múzeumi negyed programjairól itt!
Bármennyire vonzó is, a Hajógyári Sziget nem az egyetlen hely az országban, ahol a múzeumok (is) kitesznek magukért!

 

 Hullócsillag-vadászat a Papi-féle szélmalomnál

Míg a hódmezővásárhelyi Emlékpont munkatársai retróprogamjukkal a Szigeten állják a sarat, addig a Tornyai-múzeum munkatársai a Hódmezővásárhelytől hét kilométerre található Papi-féle szélmalomnál várják ma este az érdeklődőket.
A vendégek a rendezvényen fényszennyezésmentes környezetben figyelhetik meg a legismertebb meteorrajt, a Perseidákat. A hét végén látható ugyanis a legtöbb hullócsillag, igaz a telihold fénye nehezítheti majd a csillagok megfigyelését.
A szélmalomhoz kilátogatók megtudhatják, hogy mit gondoltak eleink az égitestekről, lesz csillagkép-felismerés és teamécsesekből csillagképkirakó is. A jó hangulatról az Ördögfű zenekar gondoskodik, lehet szalonnát sütni és ízletes nyársételeket is kóstolni.

Anyanyelvi kalandtúra Széphalomban

Óvodások, kisiskolások ismerkedhetnek játékos "kalandtúra" keretében a magyar nyelv szépségével szombaton és vasárnap a nyelvújító Kazinczy Ferenc településén, a zempléni Széphalomban, a Magyar Nyelv Múzeumában.
A múzeum 7 Próbás Varázskert címmel rendezi meg számos érdekességgel, kihívásokkal tűzdelt kétnapos programját a gyerekeknek. A helyi SzeptEmber Társulattal közreműködve tündérekkel, manókkal, boszorkákkal népesítik be a Kazinczy Emlékkertet.

Kiállítás az egykori zsidó sportolókról

Egykori zsidó sportolóknak állít emléket a Magyar Zsidó Múzeumban hétfőn nyíló kiállítás: az Egykor nekik szólt a himnusz című tárlaton mások mellett Hajós Alfréd úszó, Petschauer Attila kardvívó, Székely Éva úszó és Keleti Ágnes tornász sikereit idézik fel.
A tárlaton az MTK 1888-as megalakulásától az 1956-os melbourne-i olimpiáig terjedő időszakból 15 zsidó származású sportolót mutatnak be. A kiállítás rendezői nem fegyvernemek és olimpiai számok szerint, nem az elért eredmények alapján állították össze a tárlatot, hanem a sportolók zsidó sorsának alakulását vették figyelembe és három csoportra osztották őket.
Az elsőben azok a sportolók szerepelnek, akik túlélték a holokausztot és nemcsak sportteljesítményükkel, hanem életük egyéb tevékenysége révén is teljes életet élhettek. Köztük van Hajós Alfréd, Kronberger Lili - aki először tizenévesen lett műkorcsolyában világbajnok.
A második csoportban többek között Braun "Csibi" József és Weisz Árpád futballista, valamint Brüll Alfréd szerepel. Ők nem élték túl a holokausztot: munkaszolgálatban vagy koncentrációs táborban haltak meg és ma is jeltelen sírban nyugszanak.
A harmadik blokkba tartozik Keleti Ágnes, Székely Éva nemzedéke és Elek Ilona, akik nemcsak a 30-as és 40-es években értek el sportsikereket, de túlélték a holokausztot, majd a nulláról újrakezdve lettek olimpiai bajnokok.
A tárlat hétfőtől november 13-ig látogatható a Magyar Zsidó Múzeumban.

 

Ásványok Kehidán

A szegedi Móra Ferenc Múzeum Természettudományi gyűjteményének anyagának egy része most a Dunántúlra vándorolt, az önmagában is érdekes kehidai Deák Kúriába. Az ásványok szerelmeseinek érdemes megnézi a Deák Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából "A haza bölcse, Zala büszkesége" címmel látható állandó kiállítást Kehidán, abban az épületben, amely 1808 és 1854 között Deák Ferenc otthona volt.
Az L alakú úrilak keleti szárnyában, ahol egykor a földesúr lakott, öt egymásba nyíló terem ad helyet a tárlatnak. A kiváló államférfi pályafutásának bemutatása mellett enteriőrök idézik meg azt a miliőt, amelyben Deák és a 19. század magyar köznemessége élt és alkotott.
Az ásványkiállítás 2012. november 25-ig látogatható.

 

Időutazás a Nemzeti Múzeumban

A Magyar Nemzeti Múzeumban megtekinthető időszaki kiállítás, a Megismételt pillanat – Fekete Zsolt fotográfiái Orbán Balázs és Veress Ferenc nyomában című tárlat jövő hét kedden egy új, kimagasló kultúrtörténeti értéket képviselő műtárgyegyüttessel bővül.
A Román Állami Levéltár Maros megyei fiókjának gyűjteményében őrzött, történeti és fotótörténeti szempontból kimagasló értékű Orbán Balázs-fotográfiák a két intézmény együttműködésének eredményeként most először kerülnek bemutatásra és tekinthetők meg szeptember 23-ig a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításán.
A tárlathoz szeptember folyamán gazdag programsorozat kapcsolódik.

Aj Vej-vej az Ernst Múzeumban

Ugyancsak a jövő héten, augusztus 16-án nyílik az Ernst Múzeumban a világhírű kínai művész, Aj Vej-vej fotókiállítása.  A neves alkotó, akinél – több nemzetközi szaklap szerint – az elmúlt években senki nem gyakorolt nagyobb hatást a kortárs képzőművészetre, személyesen nem vehet részt a megnyitón, mert a hatóságok nem engedélyezik külföldre utazását.
Az 1957-ben, Pekingben született Aj Vej-vej nemcsak konceptuális festő, szobrász, fényképész és építész (kulcsszerepet játszott például a pekingi olimpiai stadion, a Madárfészek koncepciójának kialakításában), hanem blogoló, twitterező, kultúrkritikát megfogalmazó művész is, a kortárs témák és társadalmi problémák érzékeny megfigyelője, aki a sajátos helyi társadalmi viszonyok legnagyobb kritikusaként jelenleg  is rendőri felügyelet alatt  tevékenykedik. Nem utazhat külföldre, s adminisztratív mulasztásra hivatkozva a hatóságok földig rombolták 2011-ben elkészült sanghaji stúdióját.
Aj Vej-vej a nyolcvanas évek elején egy ösztöndíjnak köszönhetően töltött tíz évet New Yorkban. Az ebben az időszakban  készült fotóit eddig Pekingben (Three Shadows Photography Art Centre), New Yorkban (Asia Society Museum), Berlinben (Martin Gropius Bau) és Moszkvában (Moscow Multimedia Art Museum) láthatta a közönség; augusztus 16-től október 21-ig Budapesten, az idén száz éves Ernst Múzeumban tekinthetik meg az érdeklődők a kiállítást. A 227 fotót maga Aj Vej-vej válogatta archívumából. Koncepciójának alapgondolata egy olyan, képekből összeálló múzeumi installáció, amely az ő személyes élményeit, gondolatait, korabeli attitűdjét tárja fel, miközben bepillantást nyerhetünk a közelmúlt New Yorkjának azóta elveszett világába is.

 

Kína hivatalos művészete

Hogy megtudjuk, Kína hivatalosan milyennek szeretné látni és láttatni művészetét, nem kell messzire mennünk. A Szépművészeti Múzeumban szeptember 9-ig látható tárlaton a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum által válogatott, mintegy 120 olajfestményből, hagyományos kínai tusfestményből, grafikából és plasztikából álló kollekciót kétezer négyzetméteren tekinthetjük át. A kiállítás az elmúlt harminc év kínai képzőművészetéről ad változatos áttekintést, bemutatva a művészek által alkalmazott bonyolult technikákat, valamint a kínai művészet sokszínűségét és gazdagságát.
Bővebben a kiállításról itt!

Fotó: Panoramico

Sétálj végig Kínán a Szépművészetiben!

Kiállítás

Minden idők legnagyobb kiállítása a Szépművészeti Múzeumban, 2000 négyzetméteren, sőt Kína eddigi leghatalmasabb kortárs képzőművészeti anyaga Európában.

2012. augusztus 08. Magyar Múzeumok Online

Kirajzás

A nyugalom Szigete

Az augusztus 8-án induló Sziget Fesztiválon idén újra megjelennek a múzeumok. De a Szigeten működő Múzeumi Negyed vajon miként befolyásolhatja a múzeumok kulturális szerepét?

2012. augusztus 08. Csorba Csilla

Nyolcmillió napraforgómag

A Tate Modern bevásárolt

A kortárs művészet egyik fellegváraként ismert múzeum megvásárolta Aj Vej-vej kínai művész porcelán napraforgó magjainak egy részét, de a nyolcmillió szem még így is csak tizede a teljes...

2012. március 03. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...