Örökölt üzenet I.

Vidéki mustra

Mintegy kétszáz település nyolcszáz helyszíne várja az érdeklődőket szeptember 15-16-án a kulturális örökség napjain. Egy kis ízelítő a bőséges kínálatból.

Magyar Múzeumok Online 2012-09-13 14:22
Cikk küldése e-mail:

Az Európa Tanács által 1984-ben megfogalmazott gondolat semmit sem változott az elmúlt években. A cél tehát továbbra is az, hogy emlékhelyeket, műemlékeket tegyenek hozzáférhetővé, ingyenesen megtekinthetővé a nyilvánosság számára, erősítve ezáltal a kulturális örökség megóvásának igényét az állampolgárokban. Hiszen csak azt tudjuk igazán szeretni, aminek az értékeit jól ismerjük, s amit jól ismerünk és szeretünk, arról gondoskodunk is.

A megszokott helyszínek mellett vidéken új helyszín lesz a kecskeméti Cifrapalota, a szegedi vasútállomás felvételi épülete, Székesfehérvárott a Királykút-emlékház, Tatán a Bordó-ház vagy Gödöllőn a Testőrlaktanya. A program honlapján máris a bőség zavarával szembesülünk, választhatunk kultúrházat, társasházat, ipari, közlekedési, műszaki épületeket, kastélyokat, várakat, galériákat, múzeumokat, természeti értékeket, parkokat, közintézményeket, illetve a csak ezen a két napon látogatható emlékeket.

 Zalában nyolc településen, vidéki kúriákban, tájházakban, szakrális épületekben, kastélyokban várják különböző programokkal a látogatókat, például az 1260 körül épült román stílusú kerektemplomban Kallósdon; Keszthelyen a Georgikon Kar kezelésében lévő Szendrey Júlia emlékszobában; Vindornyalakon a helyi védelem alatt álló, 1780-ban épült, barokk stílusjegyeket viselő Hertelendy-kúriában; Zalaegerszegen a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben - a Stern József tervei alapján épült egykori zsinagógában-; Zalaszántón a Szent Kozma és Damján templomban, valamint a középkorban épült Pethő-kúriában; Nagykanizsán vasútmodell és vasúttörténeti kiállítás nyílik a Kodály Zoltán Művelődési Házban; Zalabéren pedig történelmi sétát szerveznek.

Az észak- és a dél-komáromi erődök közös programokkal várják az érdeklődőket, akik bejárhatják a Monostori, az Igmándi és a Csillag Erődöt. A Monostori Erődben kalandos próbatételek és ügyességi játékok várják a kalandra vágyókat, akik részt vehetnek második világháborús gyalogsági és fegyveres alaki kiképzésen, valamint fáklyás, éjszakai erődtúrán is. A szőnyi művelődési házban szombaton régi mesterségeket bemutató fesztivált tartanak, fazekas, faműves, csipkekészítő, szövő, babakészítő, csuhéfonó és gyöngyfűző bemutatókkal.

 

 Veszprém megyében Veszprémben látogatható lesz a Benedek-hegyi óvóhely, amelyet 1944-ben alakítottak ki. A veszprémi érsekségi levéltár és könyvtár csak szombaton 10 és 16 óra között nyílik meg a látogatók előtt: a barokk érseki palota épületében található könyvtár számos kódexet, ősnyomtatványt, antikvát, a levéltár pedig csaknem 1800 középkori oklevelet őriz. A könyvtár és a levéltár kutatótermében kiállítás várja az érdeklődőket. Várpalotán a Thury-vár, a Zichy-kápolna és az Árpád-kori inotai Szent István-templom megtekintésére van lehetőség. A Balatonfűzfőn a Klebelsberg iskolában iskola- és egyháztörténeti kiállítás látható, szombaton hagyományőrző városnéző séta indul; az iskola mindkét napon számos szórakoztató, informatív rendezvénnyel várja a látogatókat. Badacsonytomajon a művelődési házban a település történelmi relikviáinak, írásos dokumentumok és használati tárgyak megtekintésére nyílik lehetőség.

Három helyszínen ajánl programokat a Laczkó Dezső Múzeum. Csütörtökön a nemesvámosi Villa Romana Balácán „Hívő vagy hitetlen? - Római kori vallási emlékek a Balaton-felvidéken” címmel Csirke Orsolya régész tart előadást. A régészeti park római kori kőtárában a Veszprém megyében előkerült antik faragott emlékek legszebb darabjait tekinthetik meg a látogatók. A Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság tanulmányi raktárában szűknyakú üvegpalackban elhelyezett, fából vagy csontból faragott, üvegbe zárt vallásos ábrázolásokból, más néven türelemüvegekből látható kiállítás, melyet szombaton néprajzi előadás kísér. A „Születés - A gyermekáldás kultúrája” című kiállításon Mészáros Veronika néprajzkutató, muzeológus, a kiállítás rendezője tart ingyenes tárlatvezetést. A kiállítás kultúrtörténeti megközelítésben kíséri végig a kisgyermek időszakát a várandósságon, a szülésen, a gyermekágyi korszakon, a keresztelőn keresztül. berendezés látható.

 A kulturális örökség napjai alkalmából vasárnap délután Szombathelyre költözik Vas megye szinte valamennyi múzeuma, valamint a kulturális örökség megőrzéséért tevékenykedő több intézmény és civil szervezet. A Savaria Múzeum parkjában felállítandó sátraknál a legkülönfélébb meglepetések, játékok, kézműves foglalkozások, bemutatók, koncertek, a múzeum épületében a kiállításokhoz kapcsolódó színes programok várják a látogatókat. Az érdeklődők a szőlőpréseléstől, mustkészítéstől az agyagozáson és nemezelésen át a római kori pénzmásolatok készítéséig a történelmi múlthoz és néphagyományokhoz kötődő számos tevékenységgel megismerkedhetnek. Bemutatót láthatnak például a Savaria Múzeum állat-, növény- és őslénytani gyűjteményéből, részt vehetnek a Smidt Múzeum épületkereső játékában, a Kőszegi Városi Múzeum által szervezett sárkánydobálóban és múzeumi kirakós játékban vagy a körmendi Batthyány-Strattmann László Múzeum tapintható tárlatán, de felpróbálhatják a Vasvári Helytörténeti Múzeum által kiállított középkori ruhákat, fegyvereket és sisakokat is. A Vasi Múzeumbarát Egylet papírrégiségeket, érméket és jelvényeket állít ki, a Vasszécsenyi Ásványmúzeum legszebb ásványit hozza el, a Fúsz Ernő Mentőmúzeum pedig mentőautó-modelleket, régi EKG-készüléket mutat be, valamint virtuálisan megismerhetővé teszi teljes gyűjteményét. A múzeumparkban délután két órakor tarják a múzeumpedagógiai évnyitót, ezt követően „Szoborsztorik” címmel a múzeumpark régi és új szobrairól mesélnek szakértők, majd zenés szórakoztató műsor következik, A Savaria Múzeum épületében tárlatvezetéssel tekinthetők meg az időszaki és állandó kiállítások, egymást követik a különböző témájú előadások és tagtoborzót tart a Múzeumbogár Klub is.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Nyíregyházán a városháza kapui nyílnak meg a városlakók előtt, akik - előzetes regisztráció után - egy tárlatvezetéssel egybekötve ismerhetik meg az 1842-ben klasszicista stílusú polgármesteri hivatal épületét, és azokat a helyiségeket, ahová a mindennapos ügyintézéskor nem juthatnak be: beülhetnek a képviselők székeibe és próbaszavazáson vehetnek részt, a polgármester hivatali helyiségében pedig a városvezető székét próbálhatják ki.
 Nyírbátorban a kulturális örökség napjai egybeesnek a hétvégi VI. Báthori Napok rendezvénysorozatával: térítésmentesen látogatható a Báthori (Báthory)-család történelmi emlékeit őrző Báthori István Múzeum, a Báthoriak temetkezési helyéül szolgáló római katolikus templom, megnézhetik a híres Krucsay-oltárt, illetve a református templomba is elmehetnek, ahol a család utolsó sarja, Báthory Gábor erdélyi fejedelem nyugszik.
Fehérgyarmaton a római katolikus templom, Nagyhalászban pedig a Csuha-Kállay-kúria nyitja meg kapuit a vendégek előtt. A településen ezen a hétvégén rendezik meg a Rétközi Vásárt, amelynek programjai mellett kiállítással, helytörténeti előadással és helyismereti sétával várják az érdeklődőket.
Nyírbélteken az avar kori földvár, az izraelita temető, valamint a görög és római katolikus templomok várják a közönséget; Szabolcson a földvár, a Mudrány-kúria és az 1092-es szabolcsi zsinatnak helyet adó református templom lesz látogatható. A Tiszántúl egyetlen freskókkal díszített barokk kastélyában, a tuzséri Lónyay-kastélyban a moldvai csángó származású Petrás Mária iparművész és népdalénekes kiállítása nyílik, a kastélykertben sétát szerveznek a Lónyay-család sírkertjéhez.
Vámosorosziban a tájegységre jellemző régi parasztház és lakóház tekinthető meg, némi kenyérlángossal kiegészítve. A település egykori Staudinger-kastélyának parkjában is látogatást tehetnek az érdeklődők: több száz éves platánfák és gesztenyefák között.

 Aki a hétvégén vonattal érkezik Miskolcra, egy kicsit más szemmel is időzhet a Tiszai pályaudvaron. A Tiszavidéki Vasút által emelt eredeti felvételi épület 1859-ben épült, tervei Bécsben készültek, az angol romantika elemeinek felhasználásával, ma már nem áll. A Tiszavidéki Vasút a felvételi épülettől szabadon álló fa vonatfogadó csarnokot (perontetőt) is emelt az állomáson. A mai felvételi épületet Pfaff Ferenc híres építész tervezte, 1901-ben épült. A háborúban a keleti szárnya megsemmisült, azt eredeti állapotának megfelelően építették újjá. Az épület műemlék, 2003-ban az eredeti külsőt megtartva újították fel. A váróteremben az épület makettje is megtalálható. Az épület teljes hossza 153 m, szélessége 15,20 m és 19,20 m közt változó, teljes egészében egyemeletes.

A belvárosban 25 esztendeje fogadja a francia nyelv és francia nyelvű kultúrák iránt érdeklődőket az Alliance Française kulturális intézet, dokumentációs központ és nyelviskola.A hétvégéhez kapcsolódó programjuk közt szerepel kiállítás, filmvetítés, mini koncert, találkozás a központ vezetőivel és az egyesület tagjaival, gasztronómiai bemutató és kóstoló, pétanque bemutató és bajnokság.

Akik pedig szombat este a tejútig szeretnének kalandozni, azok üljenek a lillafüredi kisvasútra (indulás 19.30-kor a majláthi megállóból). Nemcsak egy varázslatos éjszaka van kilátásban, de ellátogathatnak a Fazola család, Herman Ottó, Vásárhelyi István sírjához, a Fazola kohónál pedig csillagászok segítségével kémlelhetik az eget.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...