Karácsony felé fordultunk
Programajánló
Most már a karácsonyi készülődésé a főszerep a múzeumokban Szentendrétől Győrig.
MTI - MMO |
2012-11-30 14:20 |
Szentendre: advent a Skanzenben
A keresztény egyházi év első napja, advent első vasárnapja idén december 2-re esik. Az ország minden táján sült kolbász és forralt bor illata hatja át a zsibongó adventi vásárokat, az ember pedig lépten-nyomon villódzó fényfüzérekkel gazdagon megrakott kirakatokba botlik. December első hétvégéjén a rohanó, vásárlásra ösztönző világban megnyugvásra és meghitt közös családi programra hív a szentendrei Skanzen.
A család minden egyes tagjának kínálnak foglalatosságot: amíg Apu elkészíti az adventi koszorúnak valót, addig Anyu a konyhában sürög és mézeskalácsot díszít. A gyermekek a koszorúra gyertyát márthatnak és a saját kezűleg készített gyapjúangyallal díszíthetik azt. Jól esik a házi, fűszeres teát kortyolgatni, miközben a hideg elől a meleg, búbos kemencékhez kucorodunk. A Lajta Néptáncegyüttes tagjai minden házba bekopognak és termékenység-, bőségvarázsló népszokásokat mutatnak be: lucázás, betlehemezés, bölcsőcskézés. Az ügyes kezűek az otthonról hozott, hónunk alá csapott, kopott és használt cipős dobozból, csodaszép betlehemet varázsolhatnak pillanatok alatt. Aki a sétát megunta, lovaskocsis túra keretében is megismerkedhet a múzeummal.
Emellett megtekinthető még a Magtárban a Vasút fénykora, a vidék modernizációja című kiállítás, a Skanzen Galéria új tárlata pedig Típusbútor – A falusi lakáskultúra 1945-1980 között címmel a típusbútorok megjelenését és elterjedését mutatja be. A bútorok mellett a kiállításban megjelennek a garnitúrákat reklámozó lapok, televíziók, és természetesen a bútorokat használó emberek.
Nagytétény: karácsonyfák a kastélyban
Idén jubilál az Iparművészek karácsonyfái című program a Nagytétényi Kastélymúzeumban: az iparművészek által díszített karácsonyfát felvonultató kiállítás megnyitóját szombaton délelőtt tartják.
A 18. században épült nagytétényi kastélyban tizedik alkalommal megrendezett tárlat keretében - az európai bútorművesség 1440-től 1850-ig terjedő időszakát bemutató termekben - egy-egy fenyőfát állítanak, amelyet iparművészek, köztük textilesek, ötvösök, üvegesek, keramikusok díszítenek föl a szoba hangulatát is figyelembe véve.
A kastélymúzeumban a karácsonyi programsorozat az Angyali karácsony című kamara-kiállítással indul, amelyet az elmúlt 10 év díszeiből állítottak össze. A nyitó napon - a hagyományokhoz híven - elárverezik az elmúlt évben használt díszeket.
Az év végéig tartó kiállításon vasárnaponként koncertek lesznek, a gyermekeknek bábelőadások, kézműves foglalkozások. Emellett iparművészek munkáit - sálakat, sapkákat, ékszereket, gyerekjátékokat - lehet megvenni, de lesz méz-, gyógytea- és borvásár is.
Az anyaintézményben, a budapesti Iparművészeti Múzeumban december 8-án és 9-én rangos iparművészek részvételével tartják meg a már hagyományos Iparművész Karácsony elnevezésű programot, amelyen több mint száz művész egyedi tervezésű ékszerei, textíliái, kiegészítői, táskái és kerámiái vásárolhatók meg.
Az Iparművészeti Múzeumhoz tartozó Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeumban december 15-16-án karácsonyi díszeket, ajándékokat készíthetnek a látogatók Kelet-Ázsia ihletésében. Origami girland, koreai szitakötő-csomózás és ajándékkártya-készítés is lesz koreai mintákkal.
Győr: angyalok között
Az adventi hétvégéken a győri Városi Művészeti Múzeumban kézműves foglalkozásokon idézik meg a karácsony hangulatát. Szombaton például angyalos tárgyakat, angyalfigurákat készíthetnek a gyerekek. A foglalkozás tematikájában a Borsos Miklós Múzeum 20. századi és kortárs művészek angyalábrázolásaiból nyílt időszaki kiállításához kapcsolódik.
A tárlatot azért is érdemes megtekinteni, mert nem a megszokott, népszerű angyalképet, a barokk puttóábrázolásokat, vagy a historizáló képeslapokról ránk tekintő, szaloncukrot osztogató angyalfigurákat tárja a fiatal látogatók elé.
Az időszaki kiállítás 20. századi és kortárs művésznők festészeti és képgrafikai munkái segítségével mutatja be az angyalkérdés sajátos változatait: az emberi élet labirintusát őrző és a lelkeket védő angyalokat, a harcos arkangyalok és az apokalipszis világát, valamint az ember-angyal lét jellegzetes párhuzamait.n A kiállított művek egy része a Városi Művészeti Múzeum gyűjteményét gazdagítja, ide tartoznak Ország Lili, El Kazovszkij és Drozdik Orshi munkái. A képgrafikai alkotások között az érdeklődők megtekinthetik Rényi Krisztina rézkarcait, valamint Rékai Lilla és Farkas Zsuzsa rajzait.
Szeged: középpontban a keresztre feszítés
Bár Jézus kerül a középpontba, a Móra Ferenc Múzeumban mégsem karácsonyi témával várják az érdeklődőket december 3-án 18 órakor. A múzeum Munkácsy-kiállításán vallástörténeti és orvostudományi szempontból elemzik Jézus keresztre feszítésének történetét: a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota redukcióinak termében vitatja meg Dr. Kiss-Rigó László megyéspüspök és Dr. Dux László orvosprofesszor Jézus halálának körülményeit.
Munkácsy Mihály monumentális méretű festménysorozata a történelem egyik legtragikusabb eseményét, Jézus kereszthalálát dolgozza fel. A Krisztus-trilógia mindhárom tagja lenyűgöző alkotás, melyek az igazi világhírt hozták meg Munkácsy számára. Az elsőként elkészült Krisztus Pilátus előtt című alkotást egy nyár alatt 330 ezren tekintették meg Párizsban, a második kép, a Golgota szintén óriási népszerűségnek és szakmai elismerésnek örvendett. Az 1896-ban elkészült harmadik darabot, az Ecce Homo-t pedig a budapesti millenniumi ünnepségeken mutatta be a festőóriás.
Fotó: annalenaplurabelle.blogspot.hu