Sajátságos fokos Nagyhalászból

A hónap lelete

Izgalmas régészeti leletek 1900 elejéről

Scholtz Róbert 2013-02-07 08:44
Cikk küldése e-mail:

 Nagyhalász határából 1900 elején izgalmas régészeti leletek kerültek a nyíregyházi múzeumba. A tárgyak előkerülési körülményéről az alábbi sorokat vetette papírra Jósa András névadó, múzeumigazgatónk:

„N.halász Gencsy albert orsz. gyűlési képviselő urnak Homoktanya birtokáról, szántás alkalmával 1900. Febr. vége. Jeney Szabó Károly tiszttartó urtól. Két sajátságos fokos egy vaskés, egy kívül reczézett, két sima [ovális] átmetszetű bronz karperecz, három agyaggyöngy vagy orsógömb, 3 vas karika, 8 többé kevésbé töredezett éles hasú kisebbfajta cserépedény.”

A leletekről készített természetes nagyságú, árnyékolás nélküli rajzai további értékes információkkal szolgálnak. A megsárgult papírlapokról megtudjuk, hogy a ragadozómadárfejben – sas, vagy a mitikus griff – végződő karú díszfegyver:

„A pilini, berczeli, nyíregyházai La Tène kori fokosokhoz hasonló vas fegyver azon különbséggel, hogy az éllel ellentétes vége nem fokban hanem karikában végződik mögötte egy aklaszeggel vagy szemölcs díszítéssel. […] felülete rozsdás nagyon, de az él hangot ad és itt ott nyomai látszanak azon öntvényburoknak a milyen a berczelieket borítja, és a rozsdától megóvta.” „Az éllel ellentétes végén nem fokot látunk, hanem csigaszerű felkunkorodásán lyukat, melyre felakasztható volt.” A leletanyag bemutatását végül így zárja: „Azt hiszem unicumok”

Leíró kartonok

 

Jósa András szemléletes leírása napjainkig érvényes. Mindössze annyi kiegészítést tehetünk hozzá, hogy e sajátságos díszfokosnak a Kárpát-medence területén napjainkig nem akadtak párjára. Egyesek társadalmi, mások katonai rangjelző szerepet tulajdonítanak neki. A 21,5 cm hosszú, kovácsoltvas emlék a hazai szkíta korszak – Kr.e. 7. század második fele – 4. század – kiemelkedő képviselője.

A lelet jelenleg a Jósa András Múzeum állandó régészeti kiállításában tekinthető meg.

Szkíta szarvas

Tegezdísz Tiszalökről

Különleges leletre bukkantak a Jósa András Múzeum régészei.

2013. január 01. Scholtz Róbert

2700 éves csónakfibula

Adomány

A Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben karácsonykor angyal járt. Nem is akárhogy: adományozó lokálpatrióta képében!

2012. január 01. Kriston Vízi József

Arany leletre bukkantak Makó közelében

Fülbevaló az avar korból

Kora avar kori kisgömbcsüngős arany fülbevalókat találtak egy kislány sírjában a Móra Ferenc Múzeum régészei Makó és Magyarcsanád között, az M43-as autópálya nyomvonalán folyó...

2011. augusztus 08. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...