Paraszttrónusok

BÚTORFESTÉS

Míves "paraszttrónusok", tulipános ládák, tékák és tükrök születtek újjá a Tornyai János Múzeum restaurátorainak szakavatott keze munkája nyomán.

Magyar Múzeumok Online 2013-03-09 08:39
Cikk küldése e-mail:

A népi bútorfestés virágkorában, a 19. században Hódmezővásárhely ennek egyik kiemelkedő alföldi központja volt. Az asztalosok által készített festett bútorok legkorábbi tárgyi emlékei a 18. századból maradtak fönn. Közülük kiemelkedik a református Ótemplom festett berendezése, melynek elkészítéséhez 1732-ben, még más vidékről kértek föl asztalosokat. Az itteni mesterek az átvett elemek felhasználásával azonban a vásárhelyi festett bútornak egy sajátos helyi stílusát alakították ki: sötétkék alapszínen jelennek meg az élénk, (cinóber)vörös virágmotívumok, főként a tulipán, a rózsa és a gránátalma.

 

A vásárhelyi festett bútorok virágkora 1830 és 1850 közé tehető, amikor ezek a környék más, kisebb bútorfestő központjai számára is mintául szolgáltak. E kor darabjain a díszítmények meghatározott és jellegzetes rendben helyezkednek el. A csokorba  rendezett virágmotívumok gyakran vázából indáznak szét, melynek reneszánsz eredetére utal az „olasz korsó” elnevezés. A kiállítást rendező Nagy Vera kiemelte, hogy népi bútorfestés a harmadik nagy vásárhelyi népművészeti kincs. Egyediségét és különlegességét az adja, hogy ellentétben a vásárhelyi fazekassággal és hímzéssel, ez a szakma mára teljesen eltűnt - mondta el a Tornyai-múzeum néprajzkutatója.

 

 

A kiállítási termekben mintegy harminc bútor, köztük a legjellegzetesebb típusok lettek kiállítva: menyasszonyi (közismertebb nevén tulipános) ládák, tékák, székek, gondolkodószékek, padok, bölcsők és mívesen faragott és festett tükrök. Az utolsó teremben a restaurálás fázisait tekinthetik meg a látogatók: a kiállított bútordarabokon jól megfigyelhető a tárgyak eredeti és felújított állapota közötti különbség, valamint a restaurátorok által elvégzett pótlások és helyreállítási munkálatok is. Az egyik, 1851-ben készült téka bal oldala érintetlen, míg a krétával elkülönített jobb alsó mező a ráfestett rétegekből feltárt felületet mutatja be.

 

 

A néprajzi gyűjtemény legszebb festett bútorait bemutató "Hej tulipán, tulipán!" című kiállítás 2013. április 14-ig tekinthető meg a hódmezővásárhelyi közgyűjteményben.

A gyűjtemény háromnegyede már a helyére került

Másfélszázezer műtárgy a Tornyai János Múzeum új raktárában

A végéhez közeledik a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum gyűjteményi anyagának költöztetése; a múzeumi szakemberek az elmúlt hetekben több mint százezer darab műtárgyat mozgattak át az új...

2012. november 11. Magyar Múzeumok Online

A restaurátorműhely ajtaja kinyílik

Beszélgetés Fábián Mária főrestaurátorral

Fábián Mária több mint húsz éve dolgozik a Néprajzi Múzeumban, bőrrel és textillel foglalkozik. A restaurátorműhelyben beszélgettünk a tárgyakhoz való kötődésről, a megelőző műtárgyvédelem...

2010. augusztus 08. Bódai Zsuzsanna

Egy régi technika újra éled

Válogatás a Magyar Múzeumok archívumából

Vas diatretum: milyen csoda lapulhat a különös hangzású név mögött? Milyen lehet az a tárgy, amelynek neve fúróval megmunkált üveget vagy féldrágakő edényeket jelöl? Pannóniából négy példány került...

2009. március 03. Lőrincz Judit
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...