Értékes leletekre bukkantak Pécsen
RÉGÉSZET
Pécs történelmét és gazdag kulturális örökségét ismerve nem meglepő, hogy újabb különleges leleteket találtak a baranyai megyeszékhelyen.
Magyar Múzeumok Online |
2013-07-04 09:00 |
A Szepesy utca 6. szám alatti beruházás előzetes régészeti feltárásán (a földmunkák idején) római korból származó hamvasztásos sír, aranylelet (ékszer), csontfaragvány, mécses, római vízelvezető árok, modern kori szemetes és emésztőgödrök, cserepek és ciszternák kerültek elő, valamint egy római kori téglasírra leltek a Janus Pannonius Múzeum szakemberei.
„Az eredmények hozzátesznek eddigi tudósunkhoz, hiszen ezáltal sokkal pontosabban képesek vagyunk meghatározni, hol volt Pécs római kori temetőjének északkeleti csücske. Az északkeleti határ ugyanis a Mecsekre felvezető Hunyadi út” – fogalmaz dr. Gábor Olivér, a Janus Pannonius Múzeum régész-muzeológusa, az ásatás vezetője. „A Szepesy utcában talált római leletek több korszakból valók, hiszen a hamvasztásos sírok és a téglasír körülbelül 200 év eltéréssel keletkeztek, a ciszternák pedig már az újkorból származnak”.
A Szepesy u. 6. szám alatti területen folyó beruházás tulajdonosa már kifejezte szándékát az értékes leletanyag helyszínen történő bemutatására, azonban ehhez a szakszerű tárolásra és őrzésre vonatkozó garanciákat kell vállalnia. Ennek megvalósulása esetén a Janus Pannonius Múzeum segédkezik a leletek helyszíni bemutatásában.
Ami a további aktualitásokat illeti: júliusban a dunaszekcsői Lugio Napok fesztivál keretében (2013. július 16-21.) akadályversenyen, régészeti, restaurátori és egyéb keretében akadályversenyen, régészeti és restaurátori bemutatón ismerkedhetnek meg az érdeklődők a régészek munkájával egy kicsit közelebbről vagy kalandosabb formában – a helyi örökségház állandó kiállításán pedig a régebben előkerült leletanyagot tekinthetik meg.
Fotó és szöveg: Janus Pannonius Múzeum