Múzeumi pillanat másként

TECHNIKA

A brüsszeli Innovációs Kongresszuson mutatják be március 10-11-én azt az új CHESS technológiát, amelynek segítségével a múzeumlátogatók személyes élménnyé tehetik múzeumlátogatásukat.

MTI 2014-03-07 09:14
Cikk küldése e-mail:

Az európai akadémiai, ipari és kulturális szervezetekből álló konzorcium uniós forrás segítségével kifejlesztett egy olyan mobil technológiát, amellyel a látogatók a múzeumi weboldalak által biztosított tartalmak segítségével személyre szabott, interaktív útvonalat hozhatnak létre és a CHESS (Cultural Heritage Experiences through Socio-personal interactions and Storytelling, a Kulturális örökség megtapasztalása szociális-személyes interakciók és történetmesélés révén) nevű alkalmazás okostelefonokra és táblagépekre letölthető verziójával képesek lesznek testre szabni saját múzeumi élményeiket - olvasható a program kommunikációjával megbízott ügynökség közleményében. A CHESS projektet az Európai Bizottság több mint 2,8 millió euróval támogatta.

Fotó: A CHESS weboldala

 

A felhasználók az online látogatói kérdőívben megadhatják érdeklődési körüket, kedvenc és az általuk kevéssé kedvelt témákat. A múzeumok az adatok alapján kérdőíveket készíthetnek egy vagy több válaszadási lehetőséggel, a válaszokat pedig összekötik egy olyan karakterrel, amely a látogató profilját jeleníti meg. A CHESS szerzői eszköz ezt követően lehetővé teszi a múzeumi kurátorok számára, hogy alternatívákat tartalmazó, dinamikus történet mesélő látogatói útvonalakat dolgozzanak ki, fejlett multimédiás tartalommal kiegészítve. Végül a "történetmesélő-gép" a meghatározott útvonal szerint futtatja le a történetet, és személyre szabja azt a látogató egyedi igényi alapján úgy, hogy közvetlenül a történet mesélése alatt frissíti a látogatók profilját.

A hagyományos múzeumi tárlatvezetésekkel szemben a CHESS alkalmazás minden felhasználónak személyre szabott történetet mesél, és a kiállítás legfontosabb műveit helyezi előtérbe a felhasználó érdeklődésének és hangulatának megfelelő részletességgel. A történetek bővíthetők multimédiás tartalmakkal, 3D-s és kiterjesztett valóságot megjelenítő játékokkal, illetve néhány esetben "beszélő tárgyak" is biztatják a látogatót interakcióra.

Még a szuveníreket is személyre szabottá teszik olyan módon, hogy a látogatók távozáskor a múzeum weboldalán a saját történetükkel kapcsolatos videókat és képeket találnak, így élményeiket családtagjaikkal és barátaikkal is megoszthatják.

A CHESS terméket hat hónapon keresztül tesztelték az athéni Akropolisz Múzeum kiállításain és Toulouse-ban a Cite de l'Espace Museum-ban.

A technológia a francia Diginext, az Athéni Nemzeti Kapodisztrián Egyetem, a Nottinghami Egyetem, a német Fraunhofer Institute for Computer Graphics, a francia Real Fusio, az Akropolisz Múzeum és a Cité de l'espace együttműködésének eredménye.

Az alkalmazás a kutatási szakaszból két év múlva kerülhet a forgalmazási szakaszba.

A múzeumi informatika helyzete

DIGITALIZÁCIÓ

A Petőfi Irodalmi Múzeum április 24-én Múzeumi informatikáról – Múzeumoknak címmel szakmai napot tartott, melynek témája az intézmények múzeumi informatikai tevékenysége volt.

2013. április 04. Molnár Dániel

Így működik: 3D szkennelés

DIGITALIZÁCIÓ

Megközelítőleg kétszáz műtárgyat szkennelnek be 3D-s technológia segítségével az Iparművészeti Múzeumban a következő két hét folyamán.

2013. szeptember 09. Molnár Dániel

A jövő technológiája a Duna Múzeumban

Június végéig nézheted meg az esztergomi Duna Múzeum A folyó, amely éltet és összeköt - a Duna című időszaki tárlatát. A kiállítás interaktív elemei között egy új infokommunikációs eszközt is találhatnak az...

2010. június 06. Bárd Edit
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...