©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Rendkívüli MVMSZ közgyűlés volt


A Cifra Palota adott otthont az MVMSZ rendkívüli közgyűlésének.

Szerző: Basics Beatrix | Forrás: | 2014-12-15 12:27:34

A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének elnöksége 18/2014. (11.24.) ő számú határozatával rendkívüli közgyűlés összehívását határozta el. A 2014. december 11-én 12.30 órai kezdettel, a kecskeméti Katona József Múzeum Cifra Palota kiállítóhelyén megtartott rendkívüli közgyűlés a napirendi pontok szerint zajlott le.

Elsőként az új tagok felvételéről született döntés. Az eddig 34 tagintézmény mellett két pártoló taggal működő szövetségbe újabb tagok jelentkeztek, s ez jól érzékelteti az MVMSZ egyre növekvő tekintélyét és jelentőségét. Ahogy az egyik tagintézmény vezetője megfogalmazta, „nem boldogul manapság egy múzeum, ha nem tartozik valahová”, és a kisebb vidéki muzeális intézmények számára a legjobb választásnak tűnik, hogy az MVMSZ-hez tartozzanak. A Pásztói Múzeum mellett a hatvani Széchenyi Zsigmond Vadászati Múzeum csatlakozott a szövetséghez, pártoló tagként pedig a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum. Az előző közgyűlés alkalmával csatlakozási szándékát jelző Paksi Képtár tagsága az anyaintézmény Paksi Városi Múzeum új tagságával vált hivatalossá. Így jelenleg 36 rendes tag mellett három pártoló taggal működik a szövetség, amely továbbra is a létszámában is legnagyobb magyar múzeumi szervezet. Az új tagok közül a Helikon Kastélymúzeum szakmai vezetője, Kardos Laura mutatta be intézményét, aki szerint szakmailag is előnyös a csatlakozás.

A területi múzeumokra vonatkozó stratégiai anyag szövege már december elsejétől elérhető volt az MVMSZ honlapján. Ez az anyag az MVMSZ szeptemberi szécsényi konferenciáján elhangzott előadások alapján készült, és a szövetség tagságának jelentős hányadát kitevő területi múzeumok tapasztalatait és stratégiai fontosságú terveit foglalja össze. A fenntartók számára is mindenképpen hasznos az anyag, és a múzeumok jövőbeli működése, működtetése szempontjából sok fontos információval szolgál.

A napirendben jelzett előadás – Múzeumi helyzetkép a 2013. évi EMMI statisztika alapján – a magyar múzeumi területről új képet adott. A 2013. évi statisztika 756 muzeális intézményt sorol fel Magyarországon, ám az adatokat megvizsgálva valójában 286 önálló (önállóan gazdálkodó) muzeális intézmény létezik az országban, a többi 468 ténylegesen ezek tagintézménye, illetve szervezeti egysége. Részletesen! Nem szabad figyelmen kívül hagyni a statisztikában megjelenő számos, jelenleg szakmai múzeumi besorolás nélkül működő intézményt, illetve a még mindig ott szereplő, de időközben már megszűnteket. Az MVMSZ feladata lehet egy pontos és hiteles, folyamatosan frissülő statisztika rendszeres közzététele, illetve a statisztikai adatok feldolgozása, és ezáltal árnyaltabb kép nyilvánossá tétele a magyar (elsősorban vidéki) múzeumi területről.

Az MVMSZ-díj koncepciójának megvitatásához a tagintézmények szintén a honlapról ismerhették meg a szakmai anyagot. Az új díjat Wosinsky Mórról javasolta elnevezni az elnökség, és ezt a tagság el is fogadta. Wosinsky Mór (Tolna,1854 – Szekszárd, 1907) római katolikus pap, régész, múzeumigazgató volt, lengyel nemesi család leszármazottja. Múzeumalapítás céljából ajánlotta fel 1895-ben Tolna Vármegye Törvényhatósági Bizottságának ülésén ötezer darabból álló régiséggyűjteményét, egyidejűleg támogatója, gróf Apponyi Sándor hasonló ajánlásával múzeumalapítás céljára. Ezzel Szekszárdon megalakult Tolnavármegye Múzeuma, Wosinsky elnökletével pedig a Vármegyei Múzeumi Bizottság. 1899-ben nyílt meg az első kiállítás a gimnázium termeiben. 1901-re a múzeum önálló épületet kapott, és elkészült a ma is álló múzeumpalota. Jelentős volt múzeumszervező tevékenysége, amelyben nagy hangsúlyt fektetett a múzeum közművelődési tevékenységére is. A múzeumok és könyvtárak országos felügyelőjévé nevezték ki. Több magyar és külföldi tudományos társaság tagjává – 1889-ben az MTA Archaeológiai Bizottságának, 1890-ben a müncheni Antropológiai Társulatnak, 1891-ben a római Arcadia Akadémiának – és 1902-ben az MTA levelező tagjává választották. A szekszárdi múzeum 1989-től viseli nevét. A vidéki és egyúttal az országos múzeumügy jelentős személyiségeként a tagság alkalmasnak találta Wosinsky Mórt arra, hogy a díjat róla nevezzék el.

A rendkívüli közgyűlés programjának végén a részt vevő múzeumigazgatók megtekintették a Katona József Múzeum állandó és időszaki kiállításait, köztük a kimagaslóan sikeres Hazatérnek… 1914—2014 című első világháborús témájú tárlatot.

Kapcsolódó cikkek:
Az MVMSZ levele a miniszterhez
Az MVMSZ témanapja után
Rendkívüli MVMSZ közgyűlés lesz Kecskeméten, itt a vitaanyag

Cimkék:
MVMSZ

    Muzeumok.hu Rss betöltése...