Érosszal esti sétán a sajtó
LOVERS IN THE WAR
A magyar sikerrel zárult futball mérkőzés után, késő esti fényben fogadták a Cifrapalotába érkező újságírókat a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársai.
Kriston Vízi József |
2016-06-15 13:50 |
Igaz, majd csak június 16-án, csütörtökön este 6-kor nyílik a kissé rejtelmes című „The museum presents: Lovers in the war. A háború pillangói” című új időszakos tárlat, de annak vezető rendezői: Szabóné Bognár Anikó és Dr. Végh Katalin úgy gondolták, hogy a múzeumi világban még rendhagyó téma bemutatásához a média szereplők és véleményformálók figyelme hangsúllyal járulhat hozzá.
Kecskemét város írott és íratlan erkölcsi ítélkezésébe csöppen bele a látogató először, a késő középkortól a múlt század 30-as 40-es éveinek reguláiig számos, közszemlére eddig még sosem tárt levéltári dokumentum segítségével. Ezt az egységet követi az elsősorban a Kecskeméti Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjtemény gazdag anyagára alapozó egység, amely a nemi betegségek megelőzésében, gyógyításában és kezelésében oly fontos eljárások orvosi és házi eszköztárát villantja fel. Mészáros Ágnes főmuzeológustól megtudhattuk: épp a Nagy Háború idején életbe léptetett és sikerrel alkalmazott eljárások milyen jelentős szerepet játszottak ezen ősi ragályos betegség radikális visszaszorulásában!
Az állóháborúvá merevedett frontvonalak mögött a tisztálkodás, a pihenés és a kikapcsolódásul szánt „könnyű, lopott órák”-hoz szolgáltak a szabályok szerinti rendben működtetett úgynevezett tábori bordélyok is. A magas rangú tiszti állomány számára kialakított, valamint a városi-hátországi műintézmények hangulatát egy külön szobai részlet enteriőrje idézi meg.
„Mars és Érosz kéz a kézben jártak…” – utal a téma időtlenségére az ókori szerzőtől vett egyik idézet. Az elsődlegesen a felnőttek értő, főként a már 16 éven felüliek figyelmére építő kiállítás utolsó egységében a népi-populáris hagyományokban (lakodalom, farsangi szokások, beavatási szertartások) szintén ősidőktől fellelhető, nem az öncélú erotika jelképei és válogatott tárgyai, valamint a téma gazdag magyar szakirodalmának java láthatók.
A kiállítás június 16. és augusztus 7. között látogatható!