MúzeumDigitár 2016
WORKSHOP
Október 20-án a német fejlesztésű MúzeumDigitár gyűjteménykezelő és publikációs szoftver magyar szupport csapata előadásokkal és technológiai bemutatókkal színesített műhelyfoglalkozásra hívta partnereit és a múzeumi digitalizálás iránt érdeklődőket.
Magyar Múzeumok Online |
2016-10-25 14:19 |
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban tartott szakmai napra 38 intézményből érkeztek vendégek, összesen ötven múzeumi szakember vett részt az első alkalommal megrendezett szakmai eseményen.
A délelőtti szekcióban előadást tartott a museum-digital rendszer német megálmodója és vezető fejlesztője, Dr. Stefan Rohde-Enslin is, aki beszélt a gyűjteménykezelő és publikációs szoftver kifejlesztésének folyamatáról, alapelveiről, a rendszer felhasználói köréről, és a szoftver továbbfejlesztésének mikéntjéről. A rendszert több országban használják Európában (Németország, Lengyelország, Olaszország, Magyarország) és azon kívül (Brazília, Indonézia) is. A szoftvert használó országok közül jelenleg Magyarország Németországot is lekörözve élen jár a rendszerben rögzített adatok terén, hiszen jelenleg a MúzeumDigitár 68 magyar közgyűjtemény 205 000 műtárgyának képi és szöveges adatait tartalmazza, míg a német múzeumok gyűjteményi katalógusa 51 000 digitális rekordot számlál. Stefan arról is beszélt, hogy a közeljövőben a rendszer keresőfelületének lehetőségeit szeretné finomítani és bővíteni a nemzetközi keresési igények minél magasabb szintű kiszolgálása érdekében. Hosszú távon pedig a német fejlesztőknek egy nemzetközi közös keresőfelülettel rendelkező, az európai múzeumi kulturális örökséget közvetítő digitális gyűjteményi katalógus kifejlesztése a célja, ami a jövőben akár világméretű múzeumi portállá is kinőheti magát.
Fonyódi Krisztián, a museum-digital szoftver itthoni adaptálásával és működtetésével foglalkozó cég vezetője a minőségi adatbevitelről, adatgazdagításról tartott előadást – ismertetve a rendszerben rögzített adatok újrahasznosításának lehetőségeit, legfőképpen a különböző listakinyerési módszereket, valamint bemutatta a MúzeumDigitár legújabb itthoni fejlesztéseit. Ez utóbbiak közül a legizgalmasabb újdonság a rendszerből történő, jogszabályi előírásoknak megfelelő formátumú és tartalmú leltárkönyvek nyomtatásának lehetősége, ami a felhasználók számára a szakszerű adatrögzítés és nyilvántartási munka kézzelfogható eredményének ellenőrzését biztosítja.
Fonyódi Krisztián előadás közben
Urbán Franciska, a MúzeumDigitár szabványosításért, adatbázisépítésért és online megjelenésért felelős szakreferense a digitális rekordok webes publikációjáról szóló előadásában hangsúlyozta, hogy a múzeumoknak a digitális tartalom őrzői helyett a tartalom szolgáltatóivá kell válniuk. Kiemelte, hogy a gyűjteményekhez való hozzáférés biztosítása nem csak kötelezettség, hanem lehetőség is az intézmények számára, ami az online térben fokozottan érvényesül. Az interneten, főként a Web 2.0 szolgáltatásokon keresztül a közgyűjtemények a digitalizált kulturális örökséget a társadalom számára célzott módon tudják szolgáltatni, méghozzá úgy, hogy a közreadás a közönségépítés okán, valamint a tárgyakról tudott információk látogatói kommentek általi bővítése révén az intézmények számára is haszonnal jár. Az internetes publikálásról tippeket szolgáltatva a Facebook marketingcsatorna jellegére hívta fel a figyelmet, a múzeumok tevékenységének népszerűsítésére alkalmas eszközrendszerként bemutatva a felületet, ami a kampányszerű figyelemfelkeltésre, információ-megosztásra és közönséggel történő interakcióra nyújt kiszámítható és költséghatékony megoldást.
A nap folyamán egy külön teremben „MúzeumDigitár Klinikát” hoztak létre. Itt Tikovits Frigyes a MúzeumDigitár ellenőrzött adatbázisokért és felhasználói szupportért felelős szakreferense válaszolta meg a partnerek kérdéseit, és jegyezte fel a rendszer továbbfejlesztésével kapcsolatos igényeket, kéréseket. Emellett az új érdeklődők, a rendszerrel ismerkedők számára bemutatót is tartott a MúzeumDigitár működéséről és a rendszerben rejlő lehetőségekről.
A délutáni szekció első részében a résztvevők egy kifejezetten muzeológusok számára összeállított műtárgyfotózási workshop-on vehettek részt. A MúzeumDigitár felkérésére Áment Gellért a Szépművészeti Múzeum műtárgyfotósa két- és háromdimenziós tárgyak (festmény, képeslap, szobor, érem) fotózását mutatta be, tanácsot adva a megfelelő fotóeszközök kiválasztásában. Előadásából egyértelműen kiderült, hogy a webes publikálásra alkalmas fotók készítése egy kis gyakorlás után muzeológusok számára is könnyen megvalósítható feladat.
Az esemény utolsó előadásában a MúzeumDigitár kooperációs partnere az Arcanum Kft. mutatta be élő demonstráció keretében, hogy miképpen lehet nagy mennyiségű múzeumi leírókartont (akár napi több ezret is) modern technológia segítségével pár nap alatt beszkennelni, és ezek után PDF formában elérhetővé, beköthetővé tenni a MúzeumDigitár rendszer számára.
A visszajelzések alapján a szakmai nap eredményesen zárult, a résztvevők érdekesnek és gyakorlatorientáltnak találták a programokat, a fotós workshop-ot a múzeumi gyakorlat szempontjából is kifejezetten hasznosnak ítélve. A sikeren felbuzdulva a MúzeumDigitár csapata már a folytatásban gondolkozik, a 2017-es workshop témáinak kialakításában szem előtt tartva a felhasználók igényeit.