Digitalizálás a múzeumokban
TANFOLYAM
A Petőfi Irodalmi Múzeum idén is elindítja akkreditált múzeum-informatikai tanfolyamát. Jelentkezési határidő: 2014. április 15.
Magyar Múzeumok Online |
2014-03-18 22:10 |
A harmadik alkalommal meghirdetett oktatás a maga nemében egyedi a hazai múzeumi szakképzések között. A képzés a korábbi évek tapasztalatai alapján felfrissített tananyaggal és oktatói körrel kíván korszerű ismeretet közvetíteni, muzeológus és múzeumi informatikus szakembereknek.
Az elmúlt évtizedben a muzeológusok számára is nyilvánvalóvá vált, hogy korszerű szakmai munkát csak az információs technológia alkalmazásával, lehetőségeinek kiaknázásával lehet végezni. A kulturális örökség megőrzésének egyre jelentősebb területe a digitálisan archivált és szolgáltatott adatvagyon, amelynek létrehozása, kontextusba ágyazása és a szolgáltatások kiépítése a múzeumi szakma feladata. Ezért elengedhetetlen, hogy a múzeumi szakemberek, legyenek akár muzeológusok, akár múzeumi informatikusok, ismerjék és alkalmazzák a múzeumi informatika európai és hazai trendjeit, kitekintéssel rendelkezzenek a fejlődési irányokra.
A tanfolyam olyan európai jó gyakorlatok és szabványok elméleti alapján álló gyakorlati ismereteket kíván nyújtani, amelyek lehetővé teszik, hogy a magyar múzeumok korszerű digitalizálási gyakorlatot folytassanak, részt vehessenek egységes hazai és európai digitális gyűjteményi adatbázisok és szolgáltatások építésében.
A cél olyan szakemberek képzése, akik saját múzeumukban képesek lesznek a digitalizálási gyakorlatot jól használhatóvá, elfogadottá és széles körűvé tenni.
A képzésre Petőfi Irodalmi Múzeum azokat a szakembereket várja – delegáló intézményenként lehetőleg egy-egy muzeológust és informatikust –, akik napi munkájukban alkalmazzák az informatika eredményeit, a múzeumi informatikai tudásukat rendszerezni és kibővíteni szeretnék, és alkotó módon tudnak a képzés és az otthoni feladatvégzések során is együtt dolgozni.
A tényleges képzés öt kétnapos, elméleti és gyakorlati alkalomból áll. A képzés gyakorlati munkája során a résztvevők felkeresnek közgyűjteményi helyszíneket: Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Skanzen (Szentendre – tárgyak), OSZK (Budapest – könyvek), Fővárosi Levéltár (Budapest – iratok).
A képzésről bővebben a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapján!
Fotó:mymodernmet