A Harmadik Kor Egyeteme modell

ANDRAGÓGIA

A nem formális tanulás új színterei időskorban - jó példák Kecskemétről.

Mák Kornél 2016-11-25 14:46
Cikk küldése e-mail:

Mai társadalmunk felgyorsult világában egyre inkább előtérbe kerül az önképzés lehetőségeinek keresése. A formális tanulás mellett a nem formális képzés minden életkorban nagy jelentőséget kap, így van ez az időskorúak esetében is. Az igény mellett társadalmunknak meg kell teremtenie az önképzés lehetőségeit is, főként azért, mert az idős korosztály lélekszáma egyre nagyobb növekedést mutat.

Az európai és a hazai demográfiai előrejelzések alátámasztják ezt a növekedést. 2050-re Magyarország népességének közel 30%-a lesz 65 évnél idősebb, a 80. életévüket betöltöttek száma pedig jelentős mértékben fog növekedni. Szintén növekedő tendencia figyelhető meg az időskori függőségi ráta és az öregedési index tekintetében. Jellemző, hogy egyre több idős embertársunk keres elfoglaltságot magának, hiszen az is jellegzetes a mai világunkban, hogy egyre inkább eltűnik a többgenerációs együttélési forma, a nyugdíjasok egyre több szabadidővel rendelkeznek, és így felmerül ennek hasznos eltöltési lehetőségeinek a kérdése.

Sokféle sztereotípia létezik, miszerint az időskor már a leépülés időszaka, nincs szellemi motiváció – ezeket az érveket hosszasan sorolhatnám. Azonban ezek az érvek cáfolhatóak. Csak egy példát említenék meg: Konrad Adenauert 68 éves korában bebörtönözték, gondolhatnánk azt, hogy ezzel vége volt az aktivitásának. Nos nem… Öt évvel később kancellár lett, 14 évig maradt hivatalában, 87 évesen vonult nyugdíjba, 90 éves koráig még pártelnök volt. A másik példa a kecskeméti Harmadik Kor Egyeteméhez kapcsolódik. Az egyik résztvevő úr 81 éves, a kurzus elvégzése után elvégezte a kulturális mediátor szak mesterképzését, amit sikeresen abszolvált is. Ebből láthatjuk, hogy az idős kor kimeríthetetlen értékeket és kreativitást hordoz magában.

Kecskemét 114 ezer fő lakosságszámú megyeszékhely. A város célkitűzései közé tartozik, hogy a demográfiai kihívásokra helyi szinten találjon választ. Szintén kitűzött cél, hogy biztosítani kell a szépkorú kecskeméti polgárok számára a méltó időskort, ugyanakkor a város aktív polgáraiként támogatni őket a közösségi életben való részvételben. A város komoly hangsúlyt helyez erre stratégiai dokumentumaiban, a Középtávú Idősügyi Koncepciójában, a Szociális Szolgáltatástervezési Koncepcióban, a Civil Koncepcióban és a Helyi Esélyegyenlőségi Programban.

Az idősügyi koncepció önkormányzati stratégiai dokumentum, amely az Önkormányzat idősekkel kapcsolatos alapelveit, céljait és feladatait részletesen tárgyalja. Az általános helyzetkép és a demográfiai jellemzők bemutatása után a dokumentum ismerteti a Kecskeméten működő idős-szervezeteket, az idősek városban betöltött helyét és szerepét, valamint a legfontosabb idősügyi célokat és feladatokat. Ez utóbbiak közül a koncepció kiemelten fókuszál a következőkre: az idősek értékei és kapacitásuk, a segítségre szoruló idősek feltérképezése, generációk közötti kapcsolatok, ellátások, egészség-sport-kultúra-szabadidő, média, élethosszig tartó tanulás, jogsegélyszolgálat és esélyegyenlőség. Az idősügyi koncepció együttműködő partnerei az Idősügyi Tanácsban is állandó vagy meghívott jelleggel jelen lévő szakmai és civil szervezetek, valamint az időseket képviselő szervezetek.

A Civil Koncepció számos olyan intézkedést, beavatkozást, akciót fogalmaz meg, amelynek célja, hogy javuljon az idősek életminősége Kecskeméten. Ezeknek a dokumentumoknak az esetében a partnerek természetesen azok a városunkban működő civil szervezetek, amelyek az idősek szempontjából fontos, színvonalas tevékenységet fejtenek ki.

Kecskeméten 2009 óta működik Idősügyi Tanács. Konzultatív, javaslattevő fórum, a polgármester idősügyi tanácsadó szerve. Az Idősügyi Tanács speciális összetételű testület. A Tanács tagja elnöki pozícióban a város mindenkori polgármestere, állandó meghívottként vesz részt a munkában a területért felelős alpolgármester és az illetékes szakbizottság elnöke. Olyan szakemberek is tagjai a Tanácsnak, akik az időseket érintő egyes szakterületek elismert képviselői, így például delegál tagot a megyei kórház, a megyei könyvtár, a fogyasztóvédelem vagy az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága is. Az Idősügyi Tanáccsal való együttműködés fő célja az idős emberek érdekeinek képviselete, az időseket közvetlenül érintő határozatok, koncepciók, javaslatok véleményezése és a városban élő idősek által felvetett igények minél hatékonyabb kielégítése. A Tanácsban több más városi szervezet, intézmény is képviselteti magát, például: a Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége, egyéb civil szervezetek, a Katona József Megyei Könyvtár, az egyházak, sportszervezetek, a Kecskeméti Rendőrkapitányság, illetve az egészségügyi intézmények.

A Városi Civil Kerekasztal, melynek az idős szervezetek aktív tagjai, a kecskeméti civil szervezetek legfőbb konzultatív fóruma, ahová szinte valamennyi területet érintve, szakkerekasztalokon keresztül, az egyenlőség elvén szerveződve csatornázódnak a vélemények, ötletek, igények és egyéb adatok az önkormányzati szervezetekhez.

A Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége az idősek érdekeit védő és magukat az időseket tömörítő civil szervezetek városi ernyőszervezete. Jelenleg 36 városi klub a tagja, több mint 2000 fővel.  Az önkormányzat 2007 decembere óta a Városházán biztosít ingyenesen irodát a Szövetség számára. Az önkormányzat anyagi támogatást is biztosít számukra. programjaik megvalósítására, továbbá számottevő összeg áll rendelkezésre a Városi Támogatási Programon keresztül egyéb idősügyi programok támogatására, amelyre bármely civil szervezet pályázhat.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, az Ölelő Kéz Alapítvány, a Kecskeméti Jóléti Egyesület, Nők a Nemzet Jövőéért Egyesület továbbá rengeteg egyéb – nem nyugdíjas klub jellegű – civil szervezet segíti a helyi idősek életét.

A Katona József Megyei Könyvtár rengeteg programot szervez, amellyel az idős polgárok életét megkönnyíti, megszépíti, a közművelődéshez és az informáltsághoz való hozzáférést az idősek számára kiemelten segíti. A könyvtár igazgatója tagja az Idősügyi Tanácsnak.

Fontos idősügyi partnerei az Önkormányzatnak a különböző egyházak is, akik az idősek nappali ellátásában, étkeztetésben és házi segítségnyújtásban tevékenykednek. Az egyházak delegált képviselői közreműködnek az Idősügyi Tanács munkájában is. Az önkormányzat jelenleg a következő egyházakkal van együttműködési megállapodási viszonyban:

Római Katolikus Főplébánia

Kecskeméti Református Egyházközség

Méntelek-Hetényegyháza Református Társegyházközség

Evangélikus Egyházközség

Kecskeméti Zsidó Hitközség

Magyar Görög Katolikus Egyház Hajdúdorogi Egyházmegyéje Kecskeméti Görög Katolikus Szervező Lelkészség

Kecskeméti Baptista Gyülekezet

 

Számos példa van a helyi idősek sportolási lehetőségeinek támogatására. Egy aktuális példa: a Sportlétesítményeket Működtető Nonprofit Kft. mint 100%-os önkormányzati tulajdonú cég nemrégiben megállapodást írt alá az Idősügyi Tanács támogatása mellett a helyi nyugdíjasklubokat tömörítő – fent említett – szövetséggel a kecskeméti nyugdíjasok kedvezményes uszoda-használatának biztosítása tárgyában.

 

Mivel a közbiztonság és a személyes biztonság az idős embereknél központi kérdés, a helyi rendőrkapitánysággal jó a partneri viszony az idősügy és a szorosan kapcsolódó bűnmegelőzés terén is.

 

Az egészségügyi intézményeknél a legfontosabb saját intézményünk (ESZII) alapellátás terén biztosított szolgáltatásai mellett az egészségügyi szakellátás központi idősügyi kérdés. Kiváló partneri kapcsolata van az önkormányzatnak a helyi kórházzal, amely többek között a geriátria és a krónikus belgyógyászati osztályával.

 

A Város idősei aktív életet valósítanak meg, főként a saját kezdeményezésük által. Csak egy-két programot szeretnék kiemelni.

Az Idősek Világnapi rendezvénynek az önkormányzat egyik legfontosabb közművelődési intézménye, a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ színházterme ad otthont. Az időseknek előadott műsorban önkéntesen működnek közre a Katona József Színház művészei, valamint fiatal kecskeméti tehetségek, színészek és zenészek is. Ezen alkalomból a város vezetése is köszönti a megjelent mintegy 700 fős közönséget, illetve elismeréseket nyújtanak át az időseknek, valamint az idősekért kiemelkedően tevékenykedőknek.

Nagy sikere van az Egy klub – egy iskola mozgalomnak. Ennek lényege az, hogy egy-egy nyugdíjas klub partnerséget alakít ki egy-egy általános iskola tanulóival, és közös kulturális programokat, kirándulásokat szerveznek. A mozgalom keretén belül minden évben sor kerül komolyzenei koncertekre, amelyeket fiatalok és idősek közösen adnak. Ugyancsak közösen vesznek részt a mozgalom idősebb és fiatalabb tagjai környezetvédelmi, városszépítő tevékenységekben is.

Sikeres esemény a Bibliaismereti vetélkedő, melynek különlegességét az adja, hogy a részt vevő csapatok a nemzedékek közötti együttműködés jegyében oly módon kerülnek kialakításra, hogy mindegyikben két nyugdíjas és két általános iskolai diák kap helyet. A vetélkedő másik sajátossága, hogy ökumenikus, részt vesznek benne katolikus, református, evangélikus és baptista csapatok is.

Az Idősek Akadémiája az élethosszig tartó tanulás jó példája a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár és a Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetségének közös ismeretterjesztő előadássorozata.

A Szövetség jelenlegi elnöke, illetve a Pécsi Egyetem részéről Dr. Szécsi Gábor tanár úr 2013-ban megkereste a város vezetését, hogy nagy igény lenne az idősek részéről egy magasabb szintű előadás-sorozatra. Ekkor vázolták fel a Harmadik Kor Egyeteme elképzelésüket, mely két féléves kurzust jelölt meg időintervallumában. Az Egyetem oktatói és helyi előadók prezentálásában olyan témaköröket karol fel a kurzus, mely az érintettek érdeklődésére épülnek. Ezek igen széleskörűek: művelődéstörténet, médiatudomány, gerontológia, életmód, lélektan vagy a gazdaság területe. A képzésben a helyi témák, mint például a helytörténet is megjelennek.  Példaként álljon itt néhány előadás címe:

  • Túl a Gutenberg-galaxison. Az új média hatása a gondolkodásra, nyelvre, kultúrára
  • Kecskemét irodalmi hagyományai
  • Kecskeméti Városháza története
  • Tanulás az időskorban
  • Van-e gazdája a nevelésnek? A nevelési kihívásokról nagyszülőknek
  • Az önkéntes munka típusai, hagyományai Európában
  • A vallás szerepe a mai ember életében
  • A cselekvés öröme

Az előadások a legújabb kutatási eredményekre épülnek, a hallgatók a sikeres képzés után krediteket, illetve tanúsítványt kapnak. A kurzus elvégzésének a feltétele az érettségi megléte. Dr. Zombor Gábor polgármester a kezdeményezés mellé állt, az önkormányzat mind a mai napig komoly összeggel támogatja a folyamatot.

Az első kurzus indításakor arra számítottunk, hogy 30-40 hallgató jelentkezik, viszont a végső létszám minden várakozást felülmúlt, több mint 360 hallgató jelentkezett. A második kurzusra 260 fő, a harmadikra 180 fő jelentkezett, a lemorzsolódás minimális volt. A képzést a mai napig nagy érdeklődés övezi, a hallgatók műhelyeket hoznak létre, sok szakmai felmérés valósult meg eddig is, illetve vannak hallgatók, akik egyetemi tanulmányaikat folytatják valamilyen mesterszakon. A képzést már más települések is adaptálták.

A fentiekben láthattuk, hogy az időskorban a nem formális tanulási lehetőségekre komoly igény van, erre sikeres modelleket lehet létrehozni, ha egy település megteremti a motivációt, a lehetőségeket és erre nyitott és partner is a felsőoktatás.

 

Múzeum-gondoskodás felnőtt módra

Tanulmánykötet

„A múzeumandragógia a múzeumok, a muzeális jellegű intézmények, civil közösségek, a kulturális örökség védelmével, őrzésével megbízott szervezetek felnőttképzési, felnőttoktatási, felnőttnevelési...

2012. június 06. Magyar Múzeumok Online

Jogodban áll: tanulni!

Generációk együtt tanulnak a Herman Ottó Múzeumban

A múzeumandragógia azokat a törvényszerűségeket igyekszik feltárni, amelyek intézményes vagy intézményen kívüli múzeumi keretek között hatékonyabbá tehetik a felnőttek és felnőtt közösségek számára "az élet...

2009. november 11. Kurta Mihály

Célkeresztben a felnőtt látogató

KONFERENCIA

A felnőtt korosztálynak szóló jó gyakorlatok és az új trendek bemutatása, valamint a felnőtt tanítás-tanulás lehetőségeinek számba vétele a célja a Paksi Képtár hétfőn kezdődő...

2016. április 04. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...