A palóc etnokultúra kincsestára
Tanulmányi raktár
Alig néhány nap, hogy a közönség és a szakma birtokba vegye a balassagyarmati Palóc Múzeum tanulmányi raktárát.
Lengyel Ágnes |
2012-02-21 09:00 |
A Palóc Múzeum a TIOP-1.2.2/09/1 Múzeumok iskolabarát fejlesztése és oktatási-képzési szerepének infrastrukturális erősítése című pályázaton 97 114 473 Ft-ot nyert, hogy az intézményben tanulmányi raktárat hozzon létre. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg. A munka 2010 novemberében kezdődött, és 2012. február 28-án zárul: ekkor nyílik majd meg az érdeklődők előtt a felújított lapidárium és a tanulmányi raktár, látványtár.
Látványraktár
A mintegy 160 négyzetméter alapterületű új kivitelezésű téregyüttesben látványraktári állványok, vitrinek kerülnek elhelyezésre, amelyek pormentes és műtárgybarát tároló felületet biztosítanak a tárgyak számára, úgy hogy közben a nagyközönség számára is láthatóvá válnak a múzeum gyűjteményei. A műtárgyvédelmi szempontokat minden szempontból kielégítő bútorzatba, tároló rendszerekbe néprajzi bútorok, textilek, fafaragások, kerámia és a népi vallásosság gyűjteményei kerülnek. Itt helyezik el a helytörténeti gyűjtemény dokumentumait, valamint a Madách Imréhez és Mikszáth Kálmánhoz kötődő műtárgyakat.
Környezetvédelem
A világítást korszerű LED technológia biztosítja, amely a műtárgyakat nemcsak, hogy nem károsítja, hanem energiatakarékos is. Emellett a földalatti bővítmény földtakarása környezettudatos módon segíti az új szerkezet fűtési-hűtési energiaigényének csökkentését, és funkcionális módon a múzeum udvari skanzen épületeire koncentráló „nézőteret” alkot.
Oktatótér
Az új kialakítású oktatótér 30 fős iskolai osztály befogadására is alkalmas. A mellette található „alkotóteremben” múzeumpedagógus vezetésével a diákok közvetlenül is tanulmányozhatják, kézbe vehetik a műtárgyak duplumként kezelt anyagát, az erre a célra készített műtárgy másolatokat.
Informatikai pontok
Az intézmény a bővítést a modern, 21. századi múzeummal szemben elvárható igényeknek megfelelő, korszerű technikai háttérrel igyekszik megvalósítani. A bemutatott tárgyak legfontosabb adatainak és tárgyfotóinak adatbázisát az érdeklődők a világhálón is elérhetik. A digitális múzeumi tartalmakhoz való önálló hozzáférést biztosító informatikai pontok mindegyike alkalmas lesz a fogyatékkal élő felhasználók kiszolgálására, az akadálymentesített hozzáférés a mozgássérült, az audioeszközök és a speciális szoftverek a gyengén látók és vakok számára is lehetővé teszik használatukat.
A most záruló projekt igen jelentős előrelépés a Palóc Múzeum számára, amely a tárgyraktározás feltételeinek javulása mellett a nyitottabbá váló érték-közvetítés ügyét is jól szolgálhatja.