Nemzetközi szinten is jelentős online adatbázis
Digitalizáció
Kutass, böngéssz a legnagyobb magyar múzeumi gyűjteményi adatbázisban! A Néprajzi Múzeum adatbázisai.
Granasztói Péter |
2012-12-10 10:29 |
Egy látványos, az NKA által támogatott adatbázis fejlesztési munkával vált hozzáférhetővé a Néprajzi Múzeum honlapján 60 ezer műtárgy és 38 ezer fénykép, nyomat és rajz képpel ellátott adatbázisrekordja. Külföldi múzeumokban is ritka az ilyen méretű online adatbázis!
A Néprajzi Múzeum gyűjteményeiben található a 18–20. századi hagyományos paraszti kultúra és az európai és Európán kívüli népek legnagyobb tárgy- és dokumentumállománya. A több százezer műtárgynak, fotónak, nyomatnak, rajznak csak töredéke tekinthető meg a kiállításokban, a gyűjtemény eddig leginkább csak a szakmai közönség számára volt hozzáférhető a hagyományos, analóg kutatási lehetőségek segítségével. A társadalmi elvárások változásából adódóan a múzeumok alapfeladatai ma már nemcsak a heterogén forrásanyag megőrzésére, feldolgozására és kutathatóságának biztosítására korlátozódnak, hanem digitálisan és online adatbázisok formájában hozzáférhetővé kell tenniük a múzeumi gyűjteményeknek minél nagyobb egységeit.
A Néprajzi Múzeum tárgyi és a legtöbb archivális (nyomat, rajz, fénykép, dia) gyűjteményének nyilvántartása hosszú évek óta adatbázisban (MONARI) történik. A muzeológiai munkában kiemelt feladat a gyűjtemények minél teljesebb, színvonalasabb felhasználóbarát hozzáférhetőségének megteremtése. Ezért kb. tíz éve zajlik a gyűjteményi adatbázisok szöveges adatainak ellenőrzése, pótlása, kiegészítése és a műtárgyak, fotók, rajzok, filmek digitalizálása. Ennek, az elmúlt években prioritást élvező munkának az eredménye, hogy 250 ezer műtárgyból 90 ezerről készült fénykép, továbbá a Fényképgyűjtemény képpel rendelkező digitális állománya megközelíti a 40 ezer darabot (A Néprajzi Múzeum adatbázisában 185 ezer műtárgy és 120 ezer fénykép, nyomat stb. nyilvántartási rekordja található meg).
A közelmúltig ez a digitalizált állomány csak részben volt hozzáférhető és a keresési, megjelenítési megoldások, mint megannyi hasonló múzeumi adatbázisé, mind látványában, mind kezelhetőségében messze elmaradt a mai felhasználók igényeitől.
Ezen a helyzeten egy 2011-ben elnyert NKA-támogatással sikerült változtatni, amikor 2012. november 30-ra elkészültek a Néprajzi Múzeum digitális állományainak felhasználóbarát hozzáférhetőségéhez szükséges fejlesztések:
1. Kialakítottuk a teljesen új, esztétikus, áttekinthető grafikai arculatú adatbázis-felületeket.
2. Közös adatbázisba kerültek, így egyszerre kereshetővé váltak a műtárgyi és archívumi (fénykép, dia, nyomat, rajz) gyűjtemények.
3. Az összetett keresési lehetőség mellett kialakítottunk egy egyszerű, az összes gyűjteményben egyszerre kereső gyorskeresési funkciót.
4. Megvalósult a gyűjtemények adatai (akár a Műtárgy-adatbázis akár az Etnológiai Archívum állományaiból származik) közötti tartalmi kapcsolat megjelenítése a keresési találatok megjelenésekor. Egy-egy kattintással mindig újabb találati halmazok nyithatók meg, a felhasználó tehát szörfözhet a Néprajzi Múzeum adatbázisaiban az automatikusan összekapcsolódó rekordok között. Például megjelenik, hogy ugyanattól a készítőtől, gyűjtőtől, helyről melyik gyűjteményben és hány darab műtárgy, fénykép, nyomat, rajz található, és mindezek a kapcsolatok, halmazok egy kattintással meg is jeleníthetők.
5. Keresési segédletek készültek az adatbázis használatához, amelyek mindig a kutató rendelkezésére állnak az adatbázis megfelelő oldalán.
6. Kétnyelvű (magyar–angol) adatbázis-felületet alakítottunk ki, amellyel gyűjteményi anyagainkat nemzetközileg is hozzáférhetőbbé tettük.
7. Minden egyes megjelenített rekordhoz kommentelés-üzenés adatbázis-funkció kapcsolódik. Ezzel újszerű, közvetlen kapcsolatot, párbeszédet lehet kialakítani a felhasználó és a közreadó között a publikált muzeális adat kapcsán.
8. Létrehoztunk egy – folyamatosan bővülő – tematikus válogatásokat tartalmazó adatbázis-felületet Nagyító címmel, ahol az adatbázisból előre kiválogatott tematikus tartalmak (böngészhetők) tekinthetők meg. Így ez a méretében hatalmas és összetett adatbázis azon felhasználók számára is megközelíthetővé válik, akiknek nincs konkrét keresési céljuk, így nem tudják használni, értékelni az online múzeumi adatbázisok nyújtotta ismereteket. A tematikus válogatások minden egyes tétele közvetlen átjárást biztosít a részletes adatokhoz és keresési felületekhez.
A fejlesztési munka végeredménye, hogy kereshető, böngészhető a legnagyobb és folyamatosan gyarapodó magyarországi online múzeumi adatbázis, amelyben közel 100 ezer képpel ellátott rekord található: 60 ezer műtárgy, 31 ezer fénykép (fotó és diapozitív), 7000 nyomat és rajz.
Lépjen be hozzánk, tekintse meg gyűjteményeink gazdagságát!
A Néprajzi Múzeum online adatbázisainak és digitális tartalmainak gyűjtőoldala
A Néprajzi Múzeum online adatbázisának közvetlen elérhetősége
Angol nyelven
Nagyító (tematikus válogatások)