©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Az épületasztalos aranya


Visszakerül Orosházára Thék Endre híres bútorgyáros és művész aranyérme.

Szerző: MTI | Forrás: | 2013-08-22 17:15:41

Visszakerült Békés megyébe az az aranyérem, amellyel Thék Endre orosházi származású európai hírű bútorgyáros munkásságát ismerték el az Országos Ipartestületi Kiállításon 1888-ban. Az érmet, amelyet csütörtökön sajtótájékoztató keretében mutattak be a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban, ősztől Orosházán állítják ki.

A történeti kutatások szerint aranyérmet az akkori ipartestület csak nagyon keveseknek adományozott, néhány darab lelhető fel belőlük - jegyezte meg. Az érmet a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum egy magángyűjtőtől vásárolta meg 2013. július 17-én egymillió forintért. A múzeum a vételár 70 százalékára a Nemzeti Kulturális Alaptól nyert pályázati úton vissza nem térítendő támogatást, a hiányzó 300 ezer forintot Orosháza város képviselő-testülete adományozta a vásárláshoz.

Thék Endre Orosházán született 1842-ben. Az asztalos mesterséget Orosházán tanulta, majd dolgozott Békéscsabán, később Budapesten, Bécsben és az akkori európai bútorgyártás fellegvárában, Párizsban. Budapestre 1867-ben tért vissza, a Józsefvárosban vásárolt asztalos üzemet és néhány éven belül gőzerőre épített gyárrá fejlesztette. Megbízhatósága, munkájának magas színvonala, igényessége felkeltette az akkori építészek figyelmét és sorra kapta a megbízásokat. Nevéhez fűződik a pesti Wenckheim-palota, az Operaház, az Országház és a Kúria berendezése. Átütő sikert hozott számára a budavári királyi palota Szent István- és Hunyadi-termének berendezése. Művészi munkásságát francia becsületrenddel is elismerték. Historizáló stílusa a neobarokk és a neoreneszánsz stílusjegyeket ötvözi.

Fotó: Munkácsy Mihály Múzeum, Wikipedia

Kapcsolódó cikkek:
Vegyes befőtt
Szisztrum
Kunhímzéses párnavégek

Cimkék:
Békéscsaba,iparművészet,történelem

    Muzeumok.hu Rss betöltése...