Betöltötte a harmincat

GYÖMRŐI TÁJHÁZ

1983. október 15-én nyitotta meg kapuit Gyömrő tájháza.

Bajnóczy-Kovács Edina 2013-10-15 14:04
Cikk küldése e-mail:

Hajnal van. Toll helyett a gép billentyűit ragadva magamhoz írok lázasan. Ezzel a lelkülettel, sokan lehettek így a mai napon, éppen 30 éve.  Az id. Pál Mihály Hagyományőrző és Művészeti Kör tagjainak szervezésével és még sok áldozatos gyömrői ember munkájának köszönhetően, 1983. október 15-én nyitotta meg kapuit a tájház. Az 1840-es években épült lakóház, és a benne található néprajzi-és helytörténeti gyűjtemény a település egyetlen múzeuma. A tájház múltjára gondolva önkéntelenül is elém tódulnak az elmúlt 10 év történései mellett az idősektől hallott emlékek. Az épület és a gyűjtemény jelentősebb állomásainak áttekintésével, tisztelettel adózom név nélkül is azoknak, akik az elmúlt években ezen épületen és kiállításain, azok bemutatásán dolgoztak.

 

Az épület és berendezése a 19-20. század fordulójának jellegzetes gyömrői háza a főszögi falurészben, a gr. Teleki utca 46. szám alatt áll. Az épület állagának és a gyűjtemény védelmében az elmúlt évtizedekben jelentős változások történtek. 1995-ben készült el a faoszlopos tornác. 2003-ban az épület felújítására hosszútávú fejlesztési koncepció készült. Ennek keretében 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium „Tájházak a közösségért” pályázat, valamint az Nemzeti Kulturális Alap támogatásával elkészült az épület teljes felújítása, a tetőszerkezet cseréje, a villamoshálózat felújítása és a tárgyak tisztítása, digitális leltárba vétele és részbeni restaurálása.

 

2009-ben az OKM „Vendégváró tájházak” pályázat keretében a meglévő pince felett vizesblokk épült. 2011-ben az NKA Műemléki Kollégiuma és az önkormányzat támogatásával a tájház kerítésének teljes cseréje valósult meg. A megújult épületbe számos új időszaki kiállítás valósult meg, köztük talán az egyik legkiemelkedőbb, a „Kossuth hagyomány Gyömrőn és vonzáskörzetében” elnevezésű, múzeumpedagógiai programokkal kiegészült program volt, 2010-ben. A tájházi programok közül a Kulturális Örökség Napjai, a Tájházi Libahajtó az évek folyamán igazi hagyománnyá nőtte ki magát.

 

Az elmúlt években fontos és elengedhetetlen volt az épület megújítása, de még fontosabbak a benne megvalósuló kiállítások, programok, és találkozások. Remélem, hogy a múlt ezen értékei fennmaradnak és továbbélnek egy alkotó közösség révén, akik őseik iránti szeretetből és tiszteletből továbbadják az itt összegyűjtött tudást. Kedves Alkotók! Köszönet és hála a közösség nevében is! Kedves Fenntartók! Köszönjük a támogatást és a segítő kezeket! Kívánok még további szép tavaszt, nyarat, őszt és telet a tájház falai között!

Néhány ok, amiért érdemes Gyömrőre menni

Kossuth hangja és a helyi tradíció

Gyömrőt Budapesttől délkeletre haladva az Alföld északi határán, a Gödöllői-dombság lábánál találjuk. De miért is utazzunk oda?

2011. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Alfa program új néven

MÚZEUMFEJLESZTÉSI PROGRAM

Háromszázmillió forintból újulhat meg több önkormányzati muzeális intézmény.

2013. október 10. Vágó Mercédesz

Eldőlt: Cigánd az Év Tájháza

DÍJ

Cigándon igazi oktatóközpontként működik a falumúzeum, amely a hagyományápolás bodrogközi bázisintézményévé is vált.

2013. október 10. Bihari-Horváth László
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...