József Attilával a Ferencvárosban
MOBIL APPLIKÁCIÓ
Az interaktív séta forrásanyagát a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai gyűjtötték össze és készítették elő az MTA SZTAKI eLearning Osztályának alkalmazásfejlesztői számára.
Gönczi Ambrus- Márkus Zsolt László |
2015-08-28 13:05 |
|
|
A városnéző, tematikus séták egyre népszerűbbek a kulturális örökségünk iránt elkötelezettek körében. A különböző országos vagy fővárosi rendezvények, mint februárban az Idegenvezetők Világnapja, áprilisban a 100 éves házak projekt, júniusban a Múzeumok Éjszakája, szeptemberben a Kulturális Örökség Napok, több tízezer városlakót csábítanak arra, hogy tematikus sétákon részt véve ismerkedjenek meg lakóhelyük, szűkebb környezetük múltjával, kulturális és történeti értékeivel. A fővárosi helytörténeti gyűjtemények és helytörténeti egyesületek, városvédő, és városszépítő civil szerveződésekkel szemben egyre határozottabban megfogalmazott elvárás ilyen városnéző séták rendszeres megszervezése. Az erősödő igényre már a profit szektorból is érkezett válasz az elmúlt évtizedben: Budapesten tucatnyi vállalkozás foglalkozik szervezett tematikus séták lebonyolításával, és ez azt bizonyítja, hogy létezik fizetőképes kereslet is ennek a szolgáltatásnak az igénybe vételére. A helytörténeti séták fontosságára már az 1970-es években különböző fórumokon felhívták a figyelmet, a helytörténeti mozgalom helyzetéről rendezett konferenciákon és kiadványokban külön módszertani füzetek összeállítását is javasolták a kerületi helytörténeti gyűjtemények és szakkörök számára. Érdekes az egyik, 40 éve megjelent füzet bevezetőjében leírtakat elolvasni, hiszen szinte szó szerint visszaköszönnek azok az érvek, melyek ma is érvényesek: „Mindennapi jártunkban-keltünkben eszünkbe sem jut, hogy a mai város, amelyben élünk, hogyan alakult ki, milyen várostörténeti nevezetességek kapcsolódnak hozzá. Így áll elő az a tréfásnak tűnő, de nagyon valós helyzet, hogy egy idegen városba érkezve, térképpel és útmutatóval a kezünkben bejárjuk annak minden nevezettességét, és néhány nap múlva az idegen várost jobban ismerjük, mint saját szülővárosunkat, lakóhelyünket. De így vannak ezzel a külföldi vendégek is, akik néhány napos budapesti látogatás után tájékozottabbak a legfőbb látnivalókkal kapcsolatban, mint mi, helyi lakosok.”
A fenti séta részletesebb megismeréséhez kattintson a képek alatti feliratokra!
Segítség a József Attila sétát tartalmazó GUIDE@HAND Budapest alkalmazás letöltéséhez:
A tematikus sétákban rejlő lehetőségekre természetesen az információs technológia is felfigyelt, és hatékony támogatást nyújt azoknak, akiket érdekel a számítástechnika, az innováció, valamint szűkebb, vagy éppen tágabb lakókörnyezetének múltja, hogy változatos sétákat állítsanak össze saját maguknak.
A József Attila Ferencvárosban című, a költő gyermekkorának ferencvárosi helyszíneit bejáró interaktív, hangos, vezetett séta Ferencváros Önkormányzatának megbízásából valósult meg 2015 nyarán. Az interaktív séta forrásanyagát a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai gyűjtötték össze és készítették elő az MTA SZTAKI eLearning Osztályának alkalmazásfejlesztői számára.
Az interaktív séta során József Jolán 1940-ben megjelent „József Attila élete” című életrajzi regényéből választott részletek, József Attila versei, a helyszínek történetéhez kapcsolódó háttérinformációk és archív multimédia elemek segítenek a költő gyermekkorának megidézésében. Az útvonal tervezésénél az egyszerűbb követhetőség érdekében nem az időbeliséget vették alapul a készítők, hanem a térbeliséget, ennek megfelelően József Attila életének megelevenített pillanatai nem kronológiai sorrendben jelennek meg.
Ferencvárosban 19 helyszínen igazolható a költő kötődése, ebből a sétában 11 ismerhető meg. A tájékozódást egy előre letölthető Budapest-térkép könnyíti, amelyen végigkövethető az interaktív séta útvonala, illetve megjelennek az egyes állomások is. A séta során a térképen megjelenő, könyvet ábrázoló ikonra kattintva az elhangzó szöveg olvasható, így bármikor visszakereshető egy-egy korábbi részlet, érdekes információ. Az irodalmi barangolás időtartama megközelítőleg másfél óra, amely bármikor megszakítható. A bejárt helyszíneket a program rögzíti, így a séta könnyedén folytatható.
Az MTA SZTAKI eLearning Osztályának fejlesztői turisztikai séták fejlesztése mellett 2012 óta foglalkoznak tematikus, interaktív séták fejlesztésével. A séták használatához a szintén általuk fejlesztett GUIDE@HAND okostelefonos alkalmazás-család egyes tagjaira van szükség, amelynek a miskolci „tagja” (GUIDE@HAND Miskolc) a turisztikai szakma idei kommunikációs versenyén (Iránytű 2015) a mobil kategóriában az 1. helyezést érte el!
Az első tematikus séta „Ottlik nyomában” címen érhető el, amely Ottlik Géza Hajnali háztetők című regénye alapján segít megidézni a 1930-as évek Budapestjét, miközben végigvezet a cselekmény kiemelt helyszínein. A következő példa egy történelmi séta, amely „Budapest a diktatúrák árnyékában” címen a 20. századi diktatúrákhoz kötődik. A séta Budapest kormányzati negyedében vezet el több, egykor „szigorúan titkos” tevékenységet végző szerv központja mellett. Egy újabb időutazás tehető a Százhalombattai Matrica Múzeum és Régészeti Parkban, ahol a „Kirándulás a régmúltba” nevű séta a Százhalombattán található, Magyarország első és eddig egyetlen működő ősrégészeti emlékeket bemutató szabadtéri Régészeti Parkjával ismertet meg.
A fenti példák részletesebb megtekintéséhez kattintson a képek alatti feliratokra!
A „József Attila Ferencvárosban” című séta fejlesztői további tematikus séták közös fejlesztését tűzték ki célul, amelyhez már megkezdődött a forrásanyagok gyűjtése. Ettől függetlenül az MTA SZTAKI fejlesztő műhelyében további tematikus séták létrehozásán is dolgoznak, amelyek bemutatására a tervek szerint még ősszel sor kerülhet, amelyről szintén igyekszünk majd beszámolni.
Gönczi Ambrus, Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
Márkus Zsolt László, MTA SZTAKI