Új honfoglalás-kori leletek a Nemzeti Múzeumban

KINCS

8 darab új, egyedülálló honfoglalás-kori lelettel bővült a Magyar Nemzeti Múzeum Kárpát-medence a Karoling-korban és a honfoglalás korában című kiállítása.

MTI 2015-12-14 16:45
Cikk küldése e-mail:

A közlemény szerint az új kiállításrészben megtekinthető leletek közül kiemelkedik egy elsőrendű ötvösmunkának számító, aranyozott ezüstlemezekből készült hajfonatkorong-pár. Az ékszer előoldalán mitikus állatalakok láthatók, amelyek lábait és farkát növényi motívumokká formálta az ötvös. A finoman kidolgozott minta párhuzamai megtalálhatók a bizánci és a sztyeppei emlékek között.

 

Hajfonatkorong a Balatonújlak-Erdő dűlőn feltárt 10. századi sírokból a Magyar Nemzeti Múzeum A Kárpát-medence a Karoling-korban és a honfoglalás korában című kiállításán 2015. december 14-én. MTI fotó: Szigetváry Zsolt

 

Emellett szerepel a tárlat új tárgyai között egy egyedülálló növényi palmettás díszítésű ezüstlemez is, amelyhez hasonló a honfoglalás kori leletek közül korábban sosem került elő. A lemez eredetileg egy nyerget ékesített.


A nyolc kiállított tárgyi emléket is magába foglaló leletegyüttes abból a regionális szempontból kiemelkedő, 10. századi, 17 sírból álló temetőből került elő, amelyre 2003-ban az M7-es autópálya Somogy megyei szakaszának építésekor, a megelőző feltárások közben bukkantak a régészek Balatonújlak-Erdődűlőn. Bár a sírok a kor temetkezési szokásainak megfelelően nyugat–keleti tájolásúak voltak, a Felső-Tisza vidéki, többségében férfisírokból álló temetőkkel szemben itt kiegyenlített volt a nemek és a gyermeksírok aránya. Viszonylag magas volt a helyszínen a lóval vagy lószerszámmal temetettek száma. Az ekkoriban használatos lószerszámzatból a feltárt sírokból általában a vas csikózabla, a hevedercsat és két kengyel került elő. Egyes emlékeken a tausírozás elnevezésű díszítő eljárás nyomai figyelhetők meg.

Csikózabla a Balatonújlak-Erdő dűlőn feltárt 10. századi sírokból a Magyar Nemzeti Múzeum A Kárpát-medence a Karoling-korban és a honfoglalás korában című kiállításán 2015. december 14-én. MTI fotó: Szigetváry Zsolt

 

A dunántúli viszonylatban ritka gazdagságú temetőben egy kivételével minden sírban voltak használati tárgyak vagy ékszerek és más viseleti emlékek. Az egykori ruhadíszek és ékességek többnyire ezüstből készültek. Jól keltezhető a temető a feltárt pénzérmék segítségével: a sírok egy része a Nyugat-Európában, Provence-i Hugó és II. Lothár által vert érmékkel biztosan a 10. század középső harmadára, vagy az azutáni időszakra tehető. Az érmék egyben arra is utalnak, hogy a temetkezési helyet választó közösség tagjai részt vehettek a magyar történelemben „kalandozásokként” számon tartott katonai vállalkozásokban. Az egykori közösség militáns jellegét mutatják a férfisíroknak az egész Kárpát-medence viszonylatában szokatlanul gazdag fegyvermellékletei is. A csontokon végzett genetikai vizsgálatok valószínűsítik, hogy voltak olyan sírok is, amelyek halottjai között közeli, vér szerinti rokoni kapcsolat feltételezhető.

A feltárást az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Régészeti Intézetének munkatársai végezték, a leletegyüttest a területileg illetékes Rippl-Rónai Múzeumban helyezték el Kaposváron, azonban a megtalált tárgyi emlékek a Magyar Nemzeti Múzeum új kiállításrészében mutatkoznak be először – olvasható a közleményben.

(s)

Elit alakulat

ÚJ ÁLLANDÓ

A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőit bemutató állandó régészeti kiállítás nyílik hétfőn a miskolci Herman Ottó Múzeum papszeri kiállító épületében.

2014. október 10. Magyar Múzeumok Online

Elit alakulat Miskolcon

KIÁLLÍTÁS

Ez nem egy Hollywoodi sztori, ez az ezer éves magyar valóság! Az „Elit alakulat” – mely a Herman Ottó Múzeum új állandó kiállítása – mégis nagy figyelemre érdemes.

2015. március 03. Szathmáry-Király Ágnes

Megmentett örökség

Különleges régészeti leletek kiállítása

Az elmúlt tizenöt év legjelentősebb régészeti leleteit mutatja be a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában látható, Megmentett örökség - Kincsek Európa szívéből című kiállítás.

2012. június 06. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...