A fej és a test, ha újból találkoznak

KAMBODZSA

130 év után kapja vissza fejét az 1400 éves szobor! A párizsi Musée Guimet ötéves kölcsönszerződés részeként küldte a szobrot Kambodzsába.

Pallag Zoltán 2016-01-21 11:39
Cikk küldése e-mail:

 

Mintegy 130 év után egyesült egy Kr. u. 7. századi khmer márványszobor feje és teste a Kambodzsai Nemzeti Múzeumban, köszönhetően az ázsiai művészet francia nemzeti múzeumával, a Musée Guimet-vel kötött egyezménynek. Harihara istenség a hindu Visnu (Hari) és Siva (Hara) fúziója, a szobrát ma adják át a Phnom Panh Museumban.

A fej, amely 1889 óta van a Musée Guimet gyűjteményében a következő 5 évben Kambodzsában marad, mondta az Art Newspapernek a múzeum kurátora Thierry Zéphir. A testet 1944-ben szerzeményezte a Kambodzsai Nemzeti Múzeum, és miután a restaurátor csoport – Bertrand Porte (Ázsiai Tanulmányok Francia Iskolája) vezetésével – elkészült, ma összeillesztik a fejjel.

A fejet a 19. század végén fedezte fel Phhom Da romtemplomában Etienne Aymonier, francia birodalmi hivatalnok, aki egyben a Khmer Birodalom (802-1463) maradványainak első kutatója is volt. A lyoni iparmágnás Emile Guimet megvásárolta a töredéket több más kambodzsai műtárggyal együtt és Franciaországba szállította, ahol kiállította az 1889-es párizsi világkiállításon, illetve az ugyanabban az évben megnyílt távol-keleti vallásos művészetet bemutató múzeumában is.

A csere értelmében a kambodzsai örökségvédelmi hatóság egy Koh Ker lelőhelyről nemrég előkerült 10. századi szobor részeit (bokák, láb, talapzat) küldi Párizsba, ahol a Musée Guimet restaurátorai kiegészítik a szobrot a táncoló Uma istennővé.

Abban pedig csak reménykedni lehet, hogy a mostani egyezmény 5 év múlva tartós letétté alakul, és test és fej elválaszthatatlanok lesznek ezután.

Amit Justin Biebernek sem szabad

ÁLLOMÁNYVÉDELEM

Justin Biebert kidobták egy maja romvárosból miután felmászott egy falra, ahova nem szabadott volna.

2016. január 01. Pallag Zoltán

Elsüllyedt városok a British Museumban

MÁJUSRA KÉSZÜLÜNK

„Elsüllyedt városok: Egyiptom elveszett világai” címmel nyílik kiállítás május 29-én a British Museumban, amely az előzetes várakozások szerint az év kiállítása is lehet 2016-ban. Tehát érdemes már most...

2016. január 01. Pallag Zoltán

Etruszk szarkofágok egy kikötőből

GENF

Negyvenöt láda olaszországi illegális ásatásokból származó etruszk műtárgyat adott vissza Svájc az olasz hatóságoknak csütörtökön. A tárgyakat 15 éve rejtették el a genfi szabadkikötőben.

2016. január 01. Pallag Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...