100 éves a géppisztoly
STURMGEWEHR
Sturmgewehr, vagyis a rohampuska, a második világháború egyik csodafegyvere lett. A 100 éves géppisztoly története a Jósa András Múzeum fegyverkiállításán.
Magyar Múzeumok Online |
2016-04-04 08:04 |
Az első világháborúban debütáló Sturmgewehr 44 nevű géppisztoly hamar elterjedt a világ országainak hadseregeiben a világégést lezáró békék után. A gyenge lábakon álló új Európában a fegyverkezési láz nem apadt, sőt növekedett a két világháború közötti időszakban. A második világháborúban már szinte az összes résztvevő nemzet büszkélkedhetett saját fejlesztésű gépfegyverekkel. Viszont a hadszínterek katonáinak visszajelzéseiből kialakult igények már más felé mutattak. A géppisztoly és a hadipuska keresztezéséből alkották meg a gépkarabélyt, amelyben a gyorstüzelést keresztezték a viszonylag nagyobb lőtávolsággal. A német katonai fejlesztők által létrehozott Sturmgewehr, vagyis rohampuska, a háború egyik csodafegyvere lett, amely alapjaiban változtatta meg a fegyverfejlesztés irányvonalát a második világháború utáni években.
A Sturmgewehr 44 azon az "Ahol a géppisztoly a vitapartner" című kiállításon tekinthető meg több fegyver társaságában, amely 2016. április 1-jén, 11 órakor nyílt a Jósa András Múzeumban. A fegyverkiállítás a 100 éves géppisztoly történetét mutatja részint a nyíregyházi múzeum saját gyűjteményéből, de legfőképpen a Hadtörténeti Múzeum anyagából. 18 gépfegyver reprezentálja az I. világháború végétől az 1980-as esztendőkig érvényes fegyvergyártást.
A II. világháború idején európai hadszíntereken voltak használatosak a kiállított tárgyak katonai példányai.
Az augusztus végéig látogatható kiállítás alkalmat ad arra, hogy a Hadkiegészítő Parancsnokság és a Jósa Múzeum tablói nyomán megismerkedjenek a látogatók a fegyverek szerkezetével, illetve diákok oktatási jellegű foglalkozásaihoz is támpontot nyújt.