Prints and Drawings

Hozzáférhető

Több ezer metszet a Szépművészeti első on-line katalógusában.

MTI 2012-07-11 10:00
Cikk küldése e-mail:

 A nemzetközi gyakorlathoz csatlakozva, történetében elsőként on-line katalógusban publikálja a Szépművészeti Múzeum a gyűjteményében fellelhető műtárgyakat.  A napokban megjelent angol nyelvű on-line katalógus a Szépművészeti Múzeum 4.600 művet számláló olasz és francia reneszánsz metszeteit öleli fel. Ez az első alkalom, hogy a 100.000 lapot őrző gazdag metszetgyűjtemény egy teljes része megismerhetővé válik. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával elkészült, a www.printsanddrawings.hu honlapon elérhető, a Múzeum két kurátora, Kárpáti Zoltán és Seres Eszter által írt katalógus a művek lehető legteljesebb, szakirodalommal és rövid kommentárokkal kísért bemutatására törekszik.

Napjainkban a világ vezető múzeumai nagy gondot fordítanak arra, hogy gyűjteményeik minél szélesebb közönség számára hozzáférhetővé váljanak. Csatlakozva a nemzetközi gyakorlathoz, a Szépművészeti Múzeum első alkalommal döntött úgy, hogy egy gyűjteményi katalógust on-line publikáljon. Korszerűségén túl, egy on-line katalógus használata lényegesen egyszerűbb, a benne foglalt információk gyorsan és sokféle módon kereshetők, tartalma könnyen és rendszeresen frissíthető. A könyvek kisméretű, többnyire fekete-fehér reprodukcióival szemben pedig a művek nagyfelbontású, színes képeken tanulmányozhatók. Az egyetlen korábbi kísérlet a múzeum metszeteinek feldolgozására Térey Gábor nevéhez fűződik, akinek egy évszázaddal ezelőtt megjelent leíró lajstroma művésznevek szerint mindössze a gyűjteményben található művek számát regisztrálta.

Az olasz és francia reneszánsz metszetek katalógusa elsősorban a hazai és nemzetközi szakma számára készült, webes publikálása azonban lehetőséget nyújt a művek szélesebb körű bemutatására is. Így nemcsak általános szakmai referenciaként használható, de eleget tesz a Múzeum azon közgyűjteményi feladatának is, hogy az itt őrzött kulturális javakat a szakmán kívül az egyetemi oktatás és a nagyközönség számára is elérhetővé tegye.

Kárpáti Zoltán – Seres Eszter: Italian and French Prints before 1620. An On-Line Catalogue. Szépművészeti Múzeum, Budapest 2012 www.printsanddrawings.hu

A múmiák háromdimenziós digitalizálása

A 20–21.század technikai vívmányai új lehetőségeket biztosítanak a kulturális értékek megőrzésében. A műtárgyak archiválására használt kétdimenziós, hagyományos fotót vagy a rajzi archiválást felváltja a...

2011. június 06. Végvári Zófia-Fazekas Ferenc

A világhálóra került öt holt-tengeri tekercs

Fedezze fel a digitalizált holt-tengeri tekercsek titkait! – invitálja az érdeklődőket a jeruzsálemi Izrael Múzeum honlapja, amelyen immár öt páratlan ókori dokumentum tanulmányozható.

2011. szeptember 09. MTI

Nem mindegy hogyan: a digitalizáció

Múzeumi Digitalizálási Bizottság

Napjainkban mind a felhasználók, mind a szakemberek egyre jobban érzik a digitalizálás szükségességét. A múzeumokban is!

2011. április 04. Dragon Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...